Ile kosztuje wyprawka dla pierwszoklasisty? Znamy ceny

Twoje dziecko idzie do pierwszej klasy, a ty zastanawiasz się, ile wydasz na wyprawkę? Sprawdziliśmy, ile kosztuje podstawowe wyposażenie pierwszoklasisty.

Tornister – postaw na jakość

Pierwszoklasista potrzebuje tornistra. Nie worka, nie plecaka, ale właśnie tornistra. Powinien mieć usztywniany, miękko wyłożony tył, szerokie, wygodne szelki, zapinane boczne kieszenie, i – co najważniejsze – przegródki wewnątrz. Pozwoli to małemu uczniowi na zachowanie porządku. Worek nie spełni tego zadania. Tani tornister kupimy już za 50 złotych, ale pamiętajmy, że cena jest wyznacznikiem jakości. Najtańszy tornister już w okolicach ferii zimowych będzie nadawał się do wymiany. Jeśli chcemy, by tornister posłużył dziecku trzy lata, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Jest i pocieszająca wiadomość – tornister to najdroższy element wyprawki.

Podręczniki i zeszyty

Jeśli chodzi o podręczniki i ćwiczenia, rodzice w zasadzie nie muszą się martwić. Te zapewnia szkoła. Dodatkowym wydatkiem może być zakup podręcznika do religii, o ile dziecko będzie na nią uczęszczało. Średni koszt to około 30 złotych. Zdarza się też, że nauczyciel prosi o dodatkowe zestawy ćwiczeń, jednak tu rodzice mają prawo wyboru – mogą nie zgodzić się na dodatkowe koszty.

Zeszyty dla pierwszoklasisty nie są drogie, jednak pamiętajmy – cienkie zeszyty szybko się kończą. Najlepiej na początek kupić przynajmniej po pięć szesnastokartkowych zeszytów w kratkę i trzy linie. Cena jednego waha się od kilkudziesięciu groszy do dwóch złotych.

Przybory piśmiennicze i materiały plastyczne

To jest to, czego pierwszoklasista potrzebuje najbardziej. Wbrew pozorom uczniowie rozpoczynający swoją przygodę ze szkołą nie są od razu zobligowani do nauki pisania i czytania. Zaczynają edukację od rysowania, malowania, wyklejania, wycinania… Co powinno znaleźć się w wyprawce pierwszoklasisty?

– Kredki ołówkowe – tani komplet kupimy za 10 złotych. Za lepszy, zawierający lepszej jakości kredki i więcej kolorów zapłacimy nawet trzykrotnie więcej. Profesjonalne kredki mogą kosztować nawet kilkaset złotych, ale raczej mało prawdopodobne, by pierwszoklasista ich potrzebował.

– Kredki świecowe – te są tanie. Za zestaw zawierający dwanaście kolorów zapłacimy dosłownie kilka złotych.

– Temperówka – najtańsza kosztuje około złotówki, ale warto zainwestować w taką, która obsługuje różne rozmiary kredek. Tu cena może wzrosnąć do kilku, czasem kilkunastu złotych.

– Farby akwarelowe są stosunkowo tanie, komplet kosztuje 5 – 10 złotych.

– Farby plakatowe – 12 kolorów to koszt około 15 złotych.

– Pędzelki – zestaw grubych i cienkich pędzelków nie zrujnuje nam kieszeni, ich cena to kilka złotych.

– Kubek-niekapek – skoro i tak musimy zapewnić dziecku kubeczek do malowania, warto pokusić się o kupno takiego z otworem w środku przykrywki, ułatwi to zachowanie czystości na stole. Cena – około 3 złote.

– Blok rysunkowy biały – zapewne przyda się więcej niż jeden. Cena – około 2 złote.

– Blok rysunkowy kolorowy – 3 złote.

– Papier kolorowy samoprzylepny – tu też zapewne przyda się więcej niż jedna sztuka. Cena – 4 złote.

– Klej – za pojedynczy sztyft zapłacimy złotówkę.

– Nożyczki – od kilku do kilkunastu złotych.

– Bibuła – 10 złotych za wielokolorowy zestaw.

– Plastelina – mały zestaw kupimy już za 2 złote, za więcej kolorów zapłacimy koło 10 złotych.

Kiedy pojawi się nauka pisania, niezbędne będą:

– Ołówki – kilka złotych za zestaw pięciu sztuk ołówków średniej twardości (HB),

– Gumka – najlepsza jest zwykła, szara, kosztuje około złotówki.

– Długopisy ścieralne – najtańszy kupimy już za 2 złote, ale lepiej zainwestować w lepsze (10 zł) i przy okazji kupić zapasowe wkłady. Wadą wkładów do długopisów ścieralnych jest krótka żywotność. Wystarczają mniej więcej na miesiąc.

Ponadto każde dziecko na pewno poprosi o kolorowe długopisy i flamastry. Cena jednego kompletu to około 10 złotych. Warto też pomyśleć o komplecie linijek i ekierek, będą kosztowały około 7 złotych.

A to wszystko zapakujemy w piórnik. Najtańszy kupimy już za kilka złotych. Te droższe, bardziej rozbudowane mogą kosztować kilkanaście razy więcej.

To, co zazwyczaj kupujemy na końcu

Z niewiadomych powodów wyprawka szkolna kojarzy się przede wszystkim z materiałami piśmienniczymi i plastycznymi. A przecież to nie wszystko. Dziecko w pierwszej klasie musi posiadać także:

– Obuwie szkolne – najlepiej obuwie sportowe, w wielu szkołach wymagana jest biała podeszwa. Cena to około 20 złotych.

– Strój gimnastyczny – podkoszulka i spodenki – około 30 złotych.

– Dwa worki – 5 złotych sztuka.

– Bidon i śniadaniówka – około 20 złotych za zestaw.

Ponadto w wielu szkołach istnieje zwyczaj dostarczania przez uczniów środków czystości i nie powinno dziwić, jeśli na liście wyprawkowej otrzymanej ze szkoły zobaczymy papier toaletowy, ręczniki kuchenne, chusteczki do nosa, chusteczki nawilżane. Za taki zestaw zapłacimy około 20 złotych.