Warto skorzystać z wakacji kredytowych lub karencji w spłacie?

Wiele niespodziewanych wydarzeń może nam pokrzyżować plany i uniemożliwić spłatę kolejnej raty kredytu. Szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych, które zaciąga się na długie lata, nie jesteśmy przewidzieć co się przez ten czas wydarzy. Możemy (odpukać!) stracić pracę, ktoś z rodziny może mieć poważne problemy zdrowotne, czy po prostu obiecaliśmy rodzinie wspólne wakacje, a w portfelu braki. Banki zdają sobie sprawę z tych niefortunnych sytuacji, jakie mogą nas dotknąć i wychodzą nam naprzeciw oferując wakacje kredytowe i karencje w spłacie. Te dwie metody służą tymczasowemu zwiększeniu naszych oszczędności, ale należy jednak pamiętać, że wybierając jedną z tych opcji musimy liczyć się z pewnymi konsekwencjami. W Monedo Now przestawimy wam najważniejsze różnice pomiędzy wakacjami kredytowymi i karencjami w spłacie, jak również zastanowimy się wspólnie, czy naprawdę warto uciekać się do tych rozwiązań w przypadku braku pieniędzy.

Na początku przyjrzyjmy się tym dwóm, jakże odmiennym, narzędziom i przeanalizujmy różnice między nimi. Przede wszystkim musimy pamiętać, że przed jakąkolwiek decyzją związaną ze zwłoką w spłacie raty kredytu, musimy udać się do naszego banku i poinformować go o naszym problemie. Oczywiście może się zdarzyć tak, że bank nie wyrazi zgody na zawieszenie spłaty, co może być związane z naszą niewypłacalnością, niezbyt dobrą historią kredytową, czy stałym zaleganiem ze spłatami. Kiedy już bank wyrazi zgodę na odroczenie kolejnej raty naszego kredytu, zazwyczaj mamy do wyboru dwie opcje: wakacje kredytowe i karencja. Te narzędzia są niezwykle pomocne nie tylko w kwestii kredytów hipotecznych, ale i pożyczek gotówkowych.

Warto skorzystać z wakacji kredytowych lub karencji w spłacie?

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe to tymczasowe zawieszenie płatności całej raty kredytu (jej części kapitałowej i odsetkowej). Należy pamiętać o tym, że wiele banków przyznaje wakacje kredytowe na ściśle określoną liczbę miesięcy w roku lub w całym okresie kredytowania.

Karencja w spłacie

W przypadku karencji, mowa jest o czasowym zawieszeniu konieczności spłaty części kapitałowej raty naszego kredytu, podczas gdy odsetki muszą być dalej spłacane w terminie. Z tego powodu z tej opcji zazwyczaj korzystają osoby, które już od dłuższego czasu spłacają swój kredyt. Ma to duże znaczenie przy wyborze bardziej atrakcyjnego rozwiązania zawieszenia spłaty naszego kredytu, gdyż w początkowym okresie spłaty, dużą część stanowią właśnie odsetki. W związku z tym karencja nie dla wszystkich kredytobiorców będzie dobrym rozwiązaniem.

Warto z nich skorzystać?

Wszystko zależy od warunków korzystania z wakacji kredytowych, czy karencji w spłacie, które są uzależnione od indywidualnej polityki każdego banku. Oczywiście zawsze lepiej uregulować wszystkie spłaty w terminie, gdyż każda zwłoka prędzej czy później odbije się na stanie naszego portfela. Pamiętajmy, że niespłacony kapitał będzie generował dodatkowe odsetki. Poza tym, warto zapoznać się również z dostępnymi metodami spłaty nieuregulowanych rat kredytu, jakie zazwyczaj proponują nam banki. Pierwsza z nich to proporcjonalny wzrost (czasowy lub trwały) wysokości naszych rat. Drugą opcją jest wydłużenie okresu kredytowania o czas, w którym zalegaliśmy z opłatami. Kolejną ważną rzeczą, którą trzeba mieć na uwadze są ewentualne koszty wyboru tych rozwiązań: koszt aneksu do pierwotnej umowy, który czasem może wynieść nawet kilkaset złotych; zwiększona wartość odsetek wynikająca z dłuższego okresu spłaty kredytu lub prowizja za udzielenie karencji w spłacie lub wakacji kredytowych. Reasumując, korzystajmy z tych rozwiązań tylko z nagłych przypadkach, czy w innych losowych zdarzeniach, które uniemożliwiają nam spłatę kolejnej raty kredytu. W innych przypadkach, kiedy brakuje nam pieniędzy na wyjazd na egzotyczne wakacje, czy kupno wymarzonego prezentu dla naszego dziecka, nie odraczajmy spłat naszego kredytu. Są inne, lepsze rozwiązania takie jak pożyczki na raty w Monedo Now, dzięki którym pieniądze szybko znajdą w twoim portfelu. Spraw, żeby Twoje kłopoty finansowe były już tylko przeszłością!

*Pamiętaj, że treści, jakie znajdziesz na tym blogu nie stanowią porad finansowych. Radzimy skonsultować się z Twoim osobistym doradcą finansowym przed wykorzystaniem jakichkolwiek rad lub wskazówek zawartych w tym poście.