Jak oszczędzać pieniądze?

Od niepamiętnych czasów zmagasz się z problemami finansowymi i ciągle doskwiera Ci brak pieniędzy? Jeśli masz już tego dość, przyszedł w końcu czas, aby coś z tym fantem zrobić. Głowa do góry! Nie każdy jest Markiem Zuckerbergiem czy Billem Gatesem. Nie każdy ma głowę do interesów, wielką intuicję i wrodzony talent do zarabiania, pomnażania i oszczędzania pieniędzy. Umiejętność zarządzania pieniędzmi można w sobie wyrobić, a na zmiany nigdy nie jest za późno! Przede wszystkim, musisz zacząć od zmiany swojego myślenia i nawyków. Wiele osób mających problemy finansowe całą winę zwala na niewystarczające zarobki. Niskie czy wysokie zarobki to jednak kwestia względna, gdyż dużo zależy od tego, gdzie mieszkasz i jakie masz wydatki. Wbrew pozorom, rodzice +1 dziecko mieszkający w niedużym mieście i osiągający stosunkowo niskie dochody mogą liczyć na wyższy standard życia niż rodzina wielodzietna w wielkim mieście, nawet jeśli w tym przypadku zarobki rodziców są imponujące. Co więcej, wyniki raportów wskazują także pewną zaskakującą zależność – im więcej ludzie zarabiają, tym suma ich wydatków jest wyższa. Przy dobrym gospodarowaniu budżetem nawet z niewielkiej kwoty można odłożyć pewną sumę na przyszłość. Oto nasze złote rady jak oszczędzać pieniądze, dzięki którym staniesz na nogi. Zapraszamy do lektury.

Dobry plan to podstawa

Przygotowanie szczegółowego planu wydatków

Zacznij od sporządzenia listy miesięcznych wydatków. Wypisz na kartce wszystkie swoje wydatki: jedzenie, czynsz oraz rachunki za prąd, wodę, gaz, wydatki związane z komunikacją, czyli zakupem biletów czy benzyny, telefonem, Internetem, edukacją, itd. Teraz dokładnie przeanalizuj wszystkie wydatki. Czy coś Cię zaskoczyło? Czy części tych wydatków nie dałoby się uniknąć? Czy niektórych przedmiotów bądź usług, z których korzystasz nie dałoby się zastąpić tańszymi odpowiednikami? Przeanalizuj swoje wydatki od A do Z i podziel je na grupy; w pierwszej grupie powinny znaleźć się najważniejsze wydatki, takie jak opłacenie czynszu, na które nie może zabraknąć środków, a w drugiej wydatki, które są ważne, ale nie są niezbędne. Rozpocznij miesiąc od pokrycia tych najważniejszych wydatków. Obok wydatków na kartce rozpisz także swoje źródła dochodu. Czy niektórych dochodów nie dałoby się zwiększyć? Zastanów się nad poproszeniem o podwyżkę albo wygospodarowaniem kilku godzin tygodniowo na nadgodziny.

Pożeracze pieniędzy

Kobieta robiąca duże zakupy 2 razy w miesiącu

Punkt ten zdecydowaliśmy się nazwać „pożeraczami”, gdyż w większości przypadków to właśnie one generują najwięcej wydatków, których bez problemu dałoby się uniknąć. Po pierwsze, zakupy spożywcze. Jedzenie lepiej jest kupować w większych ilościach i rzadko niż mało i często. Jeśli raz czy dwa razy w miesiącu wybierzesz się na „grubsze” zakupy do tańszego hipermarketu za miastem i zaprzestaniesz odwiedzania osiedlowych sklepików codziennie albo prawie codziennie, Twój domowy budżet od razu to odczuje. Kupując mało i często wydajemy przynajmniej dwa razy tyle pieniędzy, ze względu na to, że ceny w sklepikach w mieście są nieporównywalnie wyższe niż te w hipermarketach za miastem. Poza tym, często odwiedzając sklepy kupujesz wiele niepotrzebnych rzeczy, nie wspominając o tym, że częste kupowanie jest też zwykłą stratą czasu.

Po drugie, telefony komórkowe. Żyjemy w erze telefonów komórkowych, które generują spore wydatki. Czy lepszym=tańszym rozwiązaniem nie byłoby posiadanie telefonu stacjonarnego z nieograniczonymi rozmowami, a używanie komórki ograniczyć do minimum?

Zaangażuj całą rodzinę

Cała rodzina oszczędzająca pieniądze

Oszczędzanie nie przyniesie zamierzonego rezultatu jeśli tylko Ty będziesz oszczędzać, a mąż i dzieci nie będą kontrolować swoich wydatków. W pojedynkę nic nie zdziałasz i decyzję o oszczędzaniu należy podjąć wspólnie. Jeśli uważasz, że wszystkie wydatki są pod kontrolą, ale mimo wszystko z domowego budżetu „ucieka” zbyt wiele pieniędzy, usiądźcie spokojnie wieczorem z rodziną i dokładnie wszystko przeanalizujcie poszukując lepszych rozwiązań. Być może zbyt drogo płacicie za mieszkanie i warto byłoby zastanowić się nad przeprowadzką? Być może dojazd do pracy albo szkoły jest zbyt uciążliwy, pochłania zbyt dużo czasu i też warto zastanowić się nad przeprowadzką? Pamiętaj, że czas to pieniądz i kilka albo nawet kilkanaście (!) dodatkowych godzin tygodniowo możecie przeznaczyć na coś wartościowego, choćby wzięcie nadgodzin, dawanie korepetycji albo zajęcie się domem, natomiast czas spędzany w korkach jest czasem całkowicie straconym. Decyzje o obcięciu niektórych wydatków musicie jednak podjąć wspólnie jako rodzina.

Oszczędzanie

Odkładanie zaoszczędzonych pieniędzy

Co robisz z pieniędzmi, które Ci zostają po dokonaniu wszystkich najważniejszych opłat? Czy odkładasz je na czarną godzinę, czy wydajesz na zbędne rzeczy? Pamiętaj, że jeśli ledwo wiążesz koniec z końcem, posiadanie choćby niewielkich oszczędności może okazać się wybawieniem w trudnych sytuacjach. Jeśli w którymś miesiącu pojawi się więcej niespodziewanych wydatków, np. zepsuje Ci się samochód albo będzie trzeba skorzystać z pomocy lekarza lub dentysty, docenisz wartość posiadania oszczędności. Oczywiście, nie musisz odkładać wszystkich pieniędzy, najważniejsze jest po prostu to, aby mądrze nimi zarządzać. Pamiętaj, że „Najlepsza inwestycja, to inwestycja w siebie”. Zatem, jeśli masz trochę wolnego czasu, zapisz się np. na kurs językowy, informatyczny albo z innej interesującej Cię dziedziny. Opłaca się podnosić swoje kwalifikacje, gdyż przyniesie to wymierne korzyści w przyszłości i korzystnie odbije się na polepszeniu Twoich finansów. Podnosząc swoje kwalifikacje, rozwijasz się i dajesz sobie szansę na awans czy znalezienie lepszej pracy, a tym samym na odmienienie swojego życia. Za inwestycją w siebie często idzie strach oraz obawa, że „zmarnujesz czas”, „stracisz pieniądze”, „przecież ja nie mam pieniędzy na rozwój, mam ważniejsze wydatki”, „ja na to nie zasługuję”, „po co mam inwestować w siebie”, „nie dam rady, to się na pewno nie uda”.  Jednak, odgoń te wszystkie niepotrzebne, negatywne myśli i uczucia, nie pozwól, aby Cię ograniczały i uwierz w siebie, a będziesz zaskoczona, ile jeszcze uda Ci się osiągnąć! Wiek nie jest żadną wymówką, gdyż nikt nie jest za stary na zmiany na lepsze! Pamiętaj też, że nadmiar wiedzy jeszcze nikomu nie zaszkodził!

Jeśli pożyczasz, pożyczaj na raty

Korzystanie z pożyczek na raty

W ostatnich latach obserwujemy przejście od mikropożyczek, które służyły do pokrycia nagłych wydatków, do następnego etapu – nowych linii kredytowych z możliwością spłaty w ratach. Liczy się nie tylko szybkość, wygoda, ale przede wszystkim dogodne warunki spłaty pożyczki, umożliwiające zwrócenie pożyczonych pieniędzy w ratach. Pożyczka na raty jest o wiele lepsza od pożyczki, którą trzeba zwrócić w szybkim terminie i po takie właśnie pożyczki najczęściej sięgają Polacy. Dzięki pożyczce na raty, nie musisz odwlekać swoich marzeń i czekać pół roku zanim nazbierasz pieniądze na nowy telewizor. Dzięki większej liczbie rat masz jednak czas, aby spokojnie i bezstresowo zwrócić pożyczone pieniądze. Jest to duże ułatwienie dla osób, które nie osiągają wysokich dochodów i muszą przez długi czas odkładać, aby móc coś sobie kupić. Szybkie pożyczki na raty są jednymi z najlepszych warunków zaciągnięcia pożyczki oferowanych przez firmy pożyczkowe w Polsce.

Każda sytuacja jest indywidualna i jeśli nauczysz się jak oszczędzać pieniądze w domu, Twoje finanse polepszą się już dzisiaj. Pamiętaj, że w podbramowych sytuacjach zawsze możesz liczyć na pomoc Monedo Now. Dzięki nam szybko otrzymać pożyczkę, od razu pokryjesz najpotrzebniejsze wydatki, a pożyczkę spłacisz w dogodnych dla siebie ratach!

*Pamiętaj, że treści, jakie znajdziesz na tym blogu nie stanowią porad finansowych. Radzimy skonsultować się z Twoim osobistym doradcą finansowym przed wykorzystaniem jakichkolwiek rad lub wskazówek zawartych w tym poście.