Gdzie najlepiej kupować w sieci?

Dwie dekady temu wiele osób miało poważne wątpliwości co do tego, czy warto dokonywać zakupów przez internet. Dziś jest to rzecz tak oczywista, że prawdziwym dylematem jest nie czy kupować online, a gdzie.

Polski internet się zmienił

O ile 10 lat temu na polskim rynku e-commerce królowało Allegro, o tyle do roku 2017 wiele się zmieniło. Powstało wiele nowych sklepów internetowych, sporo z nich doskonale zadomowiło się w swojej branży (co ciekawe, nie dotyczy to wyłącznie sklepów niszowych), zaś samo Allegro coraz mniej przypomina serwis aukcyjny (wielu prywatnych sprzedawców przeniosło się na platformę ogłoszeniową OLX), a coraz bardziej platformę e-commercową skupiającą wiele firm sprzedażowych w jednym miejscu.

Ebay, choć swego czasu próbował szturmem wejść na polski rynek (a trzeba zauważyć, był przez konsumentów wyczekiwany z nadzieją), zrobił to w sposób, który do dziś niektórzy wspominają jako podręcznikowy przykład tego, jak nie traktować klientów na nowym rynku. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal jest to miejsce doskonale nadające się do dokonywania zakupów od sprzedawców zagranicznych.

zakupy w sieciCo warto kupować na Allegro?

Allegro świetnie sprawdzi się gdy poszukujesz okazji cenowych. W wielu przypadkach najłatwiej będzie Ci znaleźć je właśnie tutaj, choć oczywiście nie zaszkodzi sprawdzić także w porównywarkach cenowych. Sprawdza się również w przypadkach, gdy zależy Ci na odbiorze osobistym produktów (wyniki wyszukiwania można w prosty sposób filtrować na tą okoliczność, dopisując przy tym miasto).

Mówiąc o okazjach cenowych warto zwrócić szczególną uwagę na sprzedaż prowadzoną w ramach licytacji. W wielu przypadkach powstaje szansa na nabycie różnych produktów w naprawdę atrakcyjnych cenach. Jednocześnie jednak trzeba pamiętać, że nabywając przedmioty na drodze aukcji nie posiada się standardowego prawa do odstąpienia od zakupu w ciągu 14 dni. Możliwość ta jest dostępna wyłącznie w przypadku zakupu poprzez opcję „kup teraz” i to z wyłączeniem sprzedawców będących osobami prywatnymi (choć oczywiście zawsze można liczyć na dobrą wolę).

Gdybyśmy mieli wskazać szczególny rodzaj produktów, które warto szukać właśnie na Allegro, byłoby to te, które ledwo co weszły na rynek i nie potrafimy ich jeszcze znaleźć w standardowych sklepach oraz takie, które pojawiły się dość dawno i większość sklepów już dawno się ich pozbyło z asortymentu. Nie zmienia to faktu, że wśród „zwykłych” towarów (tych tanich i tych drogich) warto szukać właśnie czegoś wyjątkowo taniego, a jeśli nie przeszkadza nam wcześniejsze użytkowanie, można sprawdzić również oferty osób prywatnych.

Co warto kupować na eBayu?

Ebay jak już zostało wspomniane, doskonale sprawdza się w przypadku kupowania czegoś z zagranicy. Doskonale sprawdzi się w przypadku kupowania elektroniki użytkowej – laptopów, tabletów, smartfonów, ale nie tylko, do tej kategorii z powodzeniem można wliczyć także cały szereg różnego typu gadżetów.

Kupując za pośrednictwem platformy eBay musisz jednak pamiętać o tym, że uzyskane oszczędności to jedna storna medalu. Druga jest taka, że w przypadku problemów technicznych procedury gwarancyjne mogą być znacznie bardziej skomplikowane, niż w przypadku polskich sprzedawców (choć szczegóły będą zależeć od konkretnego sprzedawcy, jednak nawet przy największej dobrej woli sprzedawcy zawsze pozostają kwestie związane z transportem sprzętu).

Dodatkowo w przypadku zakupów na eBayu musisz pamiętać także o upewnieniu się jak w danym przypadku wygląda kwestia cła.

Co warto kupować w sklepach firmowych?

Choć sklepy firmowe zostawiliśmy na sam koniec, w żadnym razie nie są najgorszym wyborem. Przeciwnie, one również mają swoje mocne strony. Sprawdzą się one przy zakupie produktów, przy których zależy Ci na sprawnym serwisie gwarancyjnym – zawsze będziesz wiedzieć do kogo się zwracać.

Rzecz jasna warto przy tym wcześniej sprawdzić opinie o danym sklepie, aby nie trafić na niechlubny wyjątek. Można co prawda powiedzieć, że na Allegro również istnieje system opinii, ale zauważ, że w razie problemów łatwiej założyć nowe, „czyste” konto w serwisie aukcyjnym, niż dokonać pełnego rebrandingu.

Sklepy sprawdzają się również przy zakupach o dużej wartości, przy których nie chcemy tracić prawa do ewentualnego odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni (a więc unikając zakupu w drodze licytacji), ale mimo to chcielibyśmy coś oszczędzić. Dlaczego? Część z nich stosuje różnego typu programy lojalnościowe, promocje okolicznościowe, wysyła wcześniejszym klientom kody rabatowe.