Wydatki związane z wyjazdem na Erasmusa

Co roku program Erasmus cieszy się dużym zainteresowaniem wśród studentów. Jest to zarówno niezwykła przygoda, jak i szansa na podszkolenie języka i poszerzenia horyzontów w innym kraju. Ponadto, dzięki takiemu międzynarodowemu doświadczeniu, młodzi ludzie mają większe szanse na znalezienie pracy w przyszłości. Jednak mimo wielu zalet płynących z takiej wymiany, należy pamiętać o jednej ważnej sprawie, jaką są koszty wyjazdu na Erasmusa. Istnieje powszechne przekonanie, że stypendium pokrywa wszystkie wydatki wyjazdu, jak i pobytu w obcym kraju. Nic bardziej mylnego! Z Monedo Now, liderem pożyczek krótkoterminowych, dowiesz się z jakimi kosztami musisz się liczyć wyjeżdżając na Erasmusa, co pozwoli Ci lepiej przygotować się do wyjazdu.

Wydatki związane z wyjazdem na Erasmusa

 

Wybór kraju

Jak wiemy, wysokość stypendium różni się w zależności od uniwersytetu i państwa docelowego. Przed jakąkolwiek decyzją powinieneś zorientować się ile wynoszą stypendia w poszczególnych krajach, a następnie oszacować ile może Cię kosztować życie w danym mieście. Jest to bardzo ważne, gdyż dzięki takiej kalkulacji będziesz w stanie zdecydować czy dasz radę udźwignąć wydatki za granicą. Miej na względzie również fakt, iż ceny w stolicach mogą być nawet o 30-40% wyższe niż w innych miastach! Dlatego też, czasem warto wybrać się do mniejszego miasta, gdzie ceny są zdecydowanie niższe niż w stolicy. Dobrym sposobem na podjęcie decyzji o wyborze kraju docelowego jest porównanie dwóch, czy trzech miast, które Cię interesują. Przy takiej kalkulacji powinniśmy przeanalizować ceny wynajmu pokoju, biletów komunikacji miejskiej, żywności oraz dodatkowych rozrywek. Przykładowo, cena wynajmu pokoju jednoosobowego w Madrycie to około 350 euro, a z kolei w Rzymie to kwota rzędu 450 euro. Jeśli chodzi o bilety miesięczne komunikacji miejskiej to wynoszą one 25 euro w Madrycie, a 18 euro w Rzymie. W przypadku cen np. obiadów w stołówkach studenckich, w Madrycie koszt około 4,5 euro, w Rzymie – 4 euro. Pamiętajmy, że na nocne życie również musimy przeznaczyć pewną sumę pieniędzy. Za wstęp do klubu w Madrycie zapłacimy 10-20 euro, w Rzymie 10-15 euro. Te i inne wydatki należy mieć na względzie przed wyjazdem na Erasmusa. Kierując się naszymi wskazówkami, oszacuj ile będziesz musiał wydawać na miesiąc i jaką część tej kwoty pokryje Twoje stypendium.

Pierwsze dni za granicą

Kiedy już wybraliśmy miejsce naszej Erasmusowej przygody, kupiliśmy bilet samolotowy i  załatwiliśmy wszystkie formalności, czas na pakowanie. Jeśli masz miejsce w walizce warto jest wziąć ze sobą koc, poduszkę, czy prześcieradło. Oprócz tego, że zawsze jest milej mieć coś swojego z domu w nowym miejscu, to musimy pamiętać, że w wielu studenckich mieszkaniach nie będziemy mieć zapewnionych pościeli, czy poduszek. Zamiast pierwszego dnia w pośpiechu pędzić do sklepu, aby je kupić lepiej wziąć ze sobą niezbędne minimum, które pozwoli nam przetrwać pierwsze dni w nowym mieszkaniu. Jeśli natomiast nie załatwiliśmy sobie pokoju na najbliższe miesiące, lepiej przenocować w hotelu parę pierwszych nocy i na spokojnie poszukać mieszkania będąc już na miejscu. Pamiętaj, że pierwszy miesiąc będzie trudny pod względem finansowym. Oprócz tego, że musisz zapełnić lodówkę i zaopatrzyć się w inne niezbędne rzeczy, konieczne będzie zapłacenie kaucji za wynajmowany pokój i czynszu za pierwszy miesiąc. Biorąc pod uwagę fakt, że zazwyczaj stypendium nie jest wypłacane przed wyjazdem, ale w jego trakcie, będziesz musiał dysponować sporą sumą pieniędzy potrzebnych na start w obcym kraju.

Pomimo wszelkich dodatkowych wydatków, jakie nas czekają podczas Erasmusa, jedno jest pewne – są tego warte!