Wieś czy miasto – gdzie zamieszkać?

Szkoła średnia, studia, pierwsza praca… W tym momencie w głowach większości osób rodzi się dylemat: gdzie zamieszkać, gdzie osiedlić się na stałe, gdzie kupić mieszkanie albo dom i wychowywać dzieci, z jakim miejscem związać swoje życie? Decyzja ta powinna być dobrze przemyślana. Przedstawimy plusy i minusy życia w metropolii, mieście średniej wielkości oraz na wsi!

Zacznijmy od dużych miast…

Jak wygląda życie w największych miastach Polski, czyli Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie? Na pewno nieco spokojniej niż w metropoliach takich jak Nowy Jork czy Los Angeles! W Polsce nie ma bowiem miast liczących ponad 10 mln mieszkańców. Największym miastem pod względem liczby ludności jest stolica i ma ponad 1,7 mln mieszkańców.

Jakie są zalety mieszkania w dużym mieście?

Duże miasta jak magnes przyciągają ludzi młodych i ambitnych. Mają oni tam o wiele większe szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy, która będzie ich rozwijać i pozwoli dobrze zarobić. Życie w dużym mieście jest też ciekawsze, gdyż jesteśmy w centrum wydarzeń. Cały czas dzieje się coś ciekawego i trudno jest pozwolić sobie na nudę. Oferta kulturowa jest nieporównywalnie bogatsza niż w mniejszych miastach bądź na wsi, gdzie tylko od czasu do czasu organizowane są jakieś wydarzenia.

duze miasta-jak mieszka sie w warszawieDuże miasta mają też swoje wady. Po pierwsze, wszystko jest tam o wiele droższe niż w mniejszych miejscowościach. Szczególnie odczuwalne są różnice w cenach nieruchomości, kosztach ich kupna oraz wynajmu. Za jedzenie zapłacimy o wiele więcej w restauracjach i knajpkach, ale tylko trochę więcej albo podobnie za produkty w supermarketach, takich jak Biedronka, Tesco, Lidl. Porównywalne będą też ceny transportu komunikacją miejską, ale w większym mieście musimy uzbroić się w cierpliwość, gdyż prawdopodobnie nie ominie nas stanie w wielogodzinnych korkach. Z metra możemy korzystać tylko w Warszawie, gdzie działają dwie linie. Metrem dojedziemy jednak tylko do niektórych części Warszawy.

Oprócz wyższych cen i korków, musimy również liczyć się z tym, że wykonanie prostych czynności w dużym mieście zajmie nam więcej czasu ze względu na duże odległości. W mniejszym mieście zazwyczaj wszystko mamy pod ręką: sklepy spożywcze, pocztę, kościół, itd. Poza tym, duże miasta są zanieczyszczone, hałaśliwe i zatłoczone. Żeby się „wydostać” z Warszawy na łono natury, musimy poświecić na to co najmniej pół dnia.

Warszawa po raz pierwszy…

Jakie są wrażenia większości osób, które po raz pierwszy przyjeżdżają do Warszawy? Pierwsze wrażenia są zazwyczaj negatywne. Pomimo że samo centrum wygląda dość nowocześnie, jest wiele miejsc, które są brudne i obskurne. Poza tym, Warszawa, w porównaniu do innych miast europejskich, nie jest najlepiej skomunikowana. Jest w niej głośno i chaotycznie. Jednak po jakimś czasie osoby te zaczynają odnajdywać się w tym mieście, a z czasem nawet je lubić. Odkrywają ciekawe, urokliwe miejsca, nawiązują nowe przyjaźnie, doceniają szeroką ofertę kulturalną. Miasto to, z czasem, z wrogiego i nieprzyjacielskiego, jakie wydawało się na początku, zaczyna zamieniać się w ciekawe i pełne wyzwań.

Przeprowadziłeś się do Warszawy i zaskoczyły Cię koszty życia w stolicy? Jeśli potrzebujesz pomocy, zawsze możesz liczyć na Monedo Now. Tutaj dowiesz się więcej o ofercie najlepszych chwilówek na rynku!

Jak mieszka się na wsi?

mieszkanie na wsi-wady i zaletyNa wsi jest cicho, spokojnie, życie płynie jakby wolniejszym rytmem. Można posłuchać śpiewu ptaków i szumu drzew, zjeść obiad w ogrodzie, poleżeć na trawie, itd. Na wsi jest bardzo pięknie, szczególnie latem, a kontakt z naturą pozwala skutecznie odpocząć i naładować akumulatory.

Natomiast jeśli chodzi o inne aspekty, takie jak praca, sytuacja już nie wygląda tak dobrze. Pomijając rolników, możliwości znalezienia pracy na wsi bądź w małych miejscowościach są bardzo ograniczone. Osoby, które chcą podjąć inny rodzaj pracy, będą miały bardzo wąskie pole manewru. Bardzo często, ludzie, którzy mieszkają na wsi, dojeżdżają do pracy samochodem. Po zakupy, jak i w celu załatwienia innych spraw, również będziemy musieli pojechać do najbliższego miasteczka czy miasta. Jeśli pogoda dopisuje, nie jest to aż tak bardzo kłopotliwe. Problemy zaczynają się natomiast zimą, kiedy jest dużo śniegu i drogi są zasypane. Śnieg usuwany jest w pierwszej kolejności z dróg o największym ruchu, w związku z czym drogi wiejskie mogą na długo pozostać zaśnieżone. Dużym problemem jest także kwestia ogrzewania, trzeba zakupić węgiel i samodzielnie podkładać do pieca. W tym sensie, życie w mieście, zwłaszcza w mieszkaniu w bloku, jest zimą o wiele wygodniejsze, gdyż praktycznie nic nas nie obchodzi. Podsumowując: latem bardzo fajnie mieszka się na wsi, ale zimą mieszkanie na odludziu staje się o wiele bardziej problematyczne.

Wiek i osobowość

Miasta i wsie przyciągają często inne typy osobowości. Ludzie młodzi, aktywni, żądni wrażeń, pełni energii, itd. lepiej zaklimatyzują się w dużym mieście. Takie osoby na wieś jeżdżą tylko na wakacje, ale tu nie mieszkają, gdyż po prostu by się zanudziły. Natomiast osoby spokojne, które uwielbiają przyrodę, spędzać czas na wolnym powietrzu, będą czuły się przytłoczone w mieście. Należy także wziąć pod uwagę wiek oraz sytuację rodzinną. Dzieci najłatwiej jest wychowywać na wsi albo w mniejszej miejscowości.
miasto sredniej wielkosci-zloty srodekJaki jest więc złoty środek? Osobiście wybrałabym mieszkanie w mieście średniej wielkości, albo w większym, ale w spokojniejszej dzielnicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, mamy duże szanse na znalezienie ciekawej pracy, zawarcie ciekawych znajomości, korzystanie z siłowni, oferty kulturalnej, itd., tym samym nie rezygnując z kontaktu z naturą.

Kolejna kwestia, którą warto poruszyć, to że jeśli przeniesiemy się do nowego miejsca, gdzie nie będziemy mieć rodziny ani znajomych, to o wiele łatwiej będzie nam rozpocząć nowe życie w mieście niż na wsi. To samo tyczy się np. obcokrajowców albo osoby będące w mniejszości. Miasta są pod tym względem o wiele bardziej tolerancyjne i takim osobom jest tam łatwiej się odnaleźć.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nadal nie wiesz gdzie zamieszkać, co powiesz na wynajęcie domu na wsi i pomieszkanie tam przez np. kilka tygodni albo wynajęcie mieszkania albo pokoju w mieście, które Cię interesuje i przeprowadzenie się tam na jakiś czas? Byłaby to doskonała metoda, aby na własnej skórze przekonać się jak w praktyce wygląda mieszkanie na wsi oraz w mieście, mniejszym albo większym. Jeśli potrzebujesz wsparcia finansowego, aby móc spełnić swoje marzenia, sprawdź pożyczki online oferowane przez Monedo Now.