Urządzamy salon z pomysłem. Wybieramy szafkę RTV, wygodną sofę i najlepszy telewizor.

Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu salonu? Urządzając salon nie możesz zapewnić o takich elementach wystroju jak: sofa, szafka RTV, a także telewizor. To elementy, które bardzo często znajdują się w centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. To dzięki nim możesz oglądać z przyjaciółmi lub drugą połówką ulubione seriale i mecze. To dzięki nim twoje dzieci mają możliwość na dobranoc oglądać kreskówki, a także grać na konsoli. Warto więc, zadbać o to, aby te elementy wyposażenia salony były jak najlepszej jakości.

Jak wybrać szafkę RTV?

Szafka RTV to dosyć istotny element każdego mieszkania. W dzisiejszych czasach, przestała ona być już tylko i wyłącznie miejscem, na którym znajduje się telewizor. Stawia się na niej także inne sprzęty RTV, takie jak amplituner, wzmacniacz, dekoder, głośniki lub odtwarzacz DVD. Wymiary szafki RTV powinny więc w pierwszej kolejności uwzględniać liczbę i wymiary sprzętów, które będą się na niej znajdować.

Wysokość szafki RTV

Drugą rzeczą, którą należy uwzględnić jest wysokość, na której będzie znajdować się telewizor postawiony na szafce RTV. Weź pod uwagę fakt, że dla Twojego zdrowia najlepiej będzie, aby środek ekranu znajdował się nie wyżej niż na wysokości Twoich oczu (gdy będziesz w pozycji siedzącej przed telewizorem). Jeśli w Twoim mieszkaniu, telewizję ogląda więcej niż jeden domownik, prawdopodobnie będziesz musiał uśrednić wysokość szafki RTV, gdyż każdy z nich jest trochę innego wzrostu. Szafka RTV nie może jednak być bardzo duża, ponieważ optycznie pomniejszy to rozmiar telewizora. Najlepiej, gdy szafka RTV jest większa od niego o ok. 20% – nie więcej.

Półki w szafce RTV

Ważna jest także liczba i rozmieszczenie półek pod głównym blatem szafki RTV. Ten aspekt dopasuj do tego w jaki sposób korzystasz z ekranu. Oglądasz filmy podłączając do telewizora laptop, czy może używasz odtwarzacza DVD? Zastanów się.

Możliwość zamaskowania kabli

Dobrze zaprojektowane szafki RTV posiadają także rozwiązania, które pozwolą Ci zamaskować kable. Zwróć na to uwagę, szukając idealnego modelu tego mebla.

Ile kosztuje szafka RTV?

  • Ceny szafek RTV z płyty laminowanej – od 350 zł do 1000 zł
  • Ceny szafek RTV z drewna – od 500 zł do 2500 zł

Jak wybrać sofę?

Sofa to mebel, który w dużej mierze decyduje o klimacie i estetyce całego wnętrza. Właśnie dlatego, wybierając sofę zwróć uwagę nie tylko na jej funkcjonalność, ale także na estetyczny design. Rodzaje sof można podzielić na trzy oddzielne grupy: sofy bez funkcji spania, sofy z funkcją spania okazjonalnego oraz sofy z funkcją spania codziennego.

Sofy bez funkcji spania

Jeśli szukasz sofy bez funkcji spania, prawdopodobnie najbardziej interesuje Cię komfort siedzenia na niej, a także jej funkcja dekoracyjna. Sofy bez funkcji spania nie posiadają skrzyni, a także odporności na duży ciężar. Są najczęściej kompletnie nieprzystosowane do spania na nich. Ich dużą zaletą jest zazwyczaj lekki i nowoczesny design, a także szeroki wybór, dzięki czemu możesz dopasować sofę do wystroju wnętrza. Są też idealne do oglądania TV lub słuchania muzyki.

Sofa z funkcją spania codziennego

Czym mniejsze masz mieszkanie, tym więcej wkładasz starań w to, aby każdy mebel był jak najbardziej funkcjonalny. Instalujesz w mieszkaniach składane blaty, kupujesz pufy z pojemnymi schowkami, ustawiasz lustrzane szafy, a także…. decydujesz się na sofę z funkcją spania codziennego. Najlepiej taką z pojemną skrzynią, do której oprócz pościeli będziesz mógł zmieścić coś jeszcze – np. ubrania sezonowe, których nie będziesz używać o danej porze roku albo nieużywany sprzęt kuchenny. Sofa z funkcją spania jest rozkładana. Po rozłożeniu gwarantuje wyrównaną powierzchnię spania. Istnieje kilka typów sof z funkcją spania. Jedną z najpopularniejszych jest sofa DL, w której to część służącą w dzień za oparcie, a po rozłożeniu staje się jednym ze skrzydeł powierzchni spania. Kolejnym typem jest C.S.T, który zbudowany jest w oparciu o tzw. system sandwichowy. W tego rodzaju sofach stosuje się wysoko elastyczne pianki , a także sprężyny faliste w oparciach i siedziskach, tak aby po rozłożeniu każda część sofy gwarantowała ten sam komfort spania.

Sofa z funkcją spania okazjonalnego

Na tego rodzaju sofach odpoczynek możliwy jest w pozycji siedzącej lub półleżącej. Możliwość spania to tylko dodatek, z którego można skorzystać np. gdy nasi goście się zasiedzieli i chcielibyśmy ich przenocować. Okazjonalne spanie na takich sofach jest możliwe poprzez połączenie siedziska ze specjalną wysuwką ukrytą we wnętrzu sofy.

Konstrukcja sofy, a komfort spania

Przed zakupem sofy należy pamiętać, że nie da ona takiego komfortu spania, jak łóżko z materacem. Jest to spowodowane tym, że sofy są inaczej skonstruowane. Śpiąc na powierzchni powstałej w wyniku połączenia wysuwki i siedziska, możesz odczuwać lekki dyskomfort wynikający z różnicy wysokości pomiędzy obydwoma elementami. Jeśli więc sofa służy Ci jako mebel do wypoczynku codziennego, dokup tzw. top materac, który będzie niwelował wszelkie szczeliny i nierówności. Co więcej, top materac zniweluje tarcie pomiędzy Twoim ciałem, a powierzchnią sofy, dzięki czemu przedłużysz żywotność tapicerki.

Ile kosztuje sofa?

Standardowe ceny sof mieszczą się w przedziale od 1000 do 3000 zł.

Jak wybrać telewizor?

Telewizory FullHD, 4K, QLED, OLED – można się w tym pogubić. W sprzedaży jest tysiące modeli telewizorów różniących się od siebie funkcjonalnościami, jednak czy ze wszystkie są nam potrzebne? Sprawdź!

Płynność ruchu – Hz

Jeśli uwielbiasz oglądać sport w telewizji lub jesteś fanem kina akcji, szczególnie ważnym elementem powinna być dla Ciebie płynność ruchu. W telewizorze odznaczającym się słabą płynnością piłka lecąca do kosza lub kopnięta przez piłkarza pozostawi za sobą smugę na ekranie. Przy telewizorach o parametrze 100 Hz masz pewność, że Twój ekran nie będzie w ten sposób zniekształcał obrazu.

Rozdzielczość telewizora

Rozdzielczość telewizora to ten aspekt, który najczęściej przewija się w rozmowach na temat: „Jaki masz telewizor?”. Czym wyższa rozdzielczość, tym telewizor uznawany jest za bardziej nowoczesny. Co jednak kryje się za tym pojęciem? Nic innego, jak po prostu liczba pikseli w pionowych i poziomych pasach, czyli ilość niewielkich punktów, dzięki którym wyświetlany jest kolor. Suma wszystkich pikseli składa się na jeden spójny obraz, który oglądasz na ekranie. Wyższa rozdzielczość telewizora oznacza większy poziom zagęszczenia pikseli, co w efekcie przekłada się na dokładniejszy, bardziej szczegółowy obraz. Popularne telewizory 4K (UltraHD) mają rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli. Ilość pikseli w takich ekranach jest 4 razy większa niż w telewizorach FullHD, których rozdzielczość równa jest 1920×1080 pikseli. Wybierając telewizor nawet z największą dostępną na rynku rozdzielczością, należy mimo wszystko pamiętać, że oprócz dużej gęstości pikseli na ekranie, potrzebne są nam kanały/aplikacje, na których emitowane są programy i filmy właśnie w tej rozdzielczości.

Rodzaj matrycy telewizora

Istotnym aspektem przy wyborze telewizora jest też rodzaj matrycy. Uznawaną za tę najgorszej jakości jest matryca RGBW. Odwzorowywane przez nią kolory bardzo często nie odzwierciedlają oryginalnego obrazu, czyniąc go mniej szczegółowym. Matryce gwarantujące o wiele lepszą jakość to matryce OLED i LCD wykonane na bazie ciekłych kryształów. LCD to technologia najpowszechniej obecnie stosowana zarówno w małych, jak i dużych telewizorach. Bazująca na ciekłych kryształach matryca podświetlana jest w nich przez diody LED. Stąd też często takie urządzenia nazywa się telewizorami ledowymi`. Pewnie zastanawiasz się, dlaczego nie napisaliśmy ani słowa o telewizorach QLED? QLED to tak naprawdę lekko ulepszone telewizory LED. Ich ekrany wyświetlają większą ilość tzw. kropek kwantowych, które czynią obraz bardziej realistyczny pod względem kolorów. OLED to skrót określenia organicznych diod LED. Ekran wykonany w tej technologii nie jest podświetlany, natomiast każdy piksel ekranu świeci niezależnie. Skutek? Ekrany te zapewniają lepszy kontrast, a także gwarantują głęboką czerń.

OLED vs. LCD – jaki telewizor wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka łatwa. To przede wszystkim zależy od tego, na co zwracamy najbardziej uwagę oceniając obraz wyświetlany na telewizorze. Poza tym rodzajów ekranów LCD jest wiele. Różnią się od siebie rodzajem podświetlenia. Dostępne na rynku ekrany mają podświetlenia LED:

  • typu Direct
  • krawędziowe
  • krawędziowe i z podświetleniem z tyłu

Dwa ostatnie rozwiązania uważane są za najlepsze. Ekrany LCD dzielą się także na te z matrycą VA i matrycą IPS. Matryca VA to wyraźniejsze i żywsze kolory plus idealny kontrast. Minusem tego rodzaju matrycy są jednak gorsze kąty widzenia. Gdy staniemy obok telewizora możemy nie móc zbyt wiele na nim zobaczyć. Matryca IPS to z kolei idealne kąty widzenia. Jeśli nasze pomieszczenie jest mało ustawne i nie jesteś wstanie postawić sofy czy fotela idealnie na wprost telewizora, wybieraj pomiędzy modelami wyposażonymi w ten rodzaj matryc. Telewizory OLED odstraszają ceną. Jednak to wszystko czym mogą odstraszać. Zdecydowanie górują nad telewizorami LCD jakością i dynamiką obrazu.

Ile kosztuje telewizor OLED?

Zakup telewizora OLED to koszt od 5 000zł do 15 000 zł.

Ile kosztuje telewizor LCD?

Telewizory LCD UltraHD są dostępne na rynku od 1500 zł do 4500 zł.

Pożyczka na urządzenie salonu?

Zestaw telewizyjny w salonie – sofa, szafka RTV i telewizor – to niezwykle ważne elementy wystroju wnętrza. Warto więc, aby były one naprawdę dobrej jakości. Jeśli nie masz wystarczających środków na zakup telewizora, sofy, bądź szafki RTV, dodatkowe wsparcie znajdziesz na Monedo Now, dzięki któremu szybko dostaniesz nawet do 20 000 zł pożyczki. Kwotę, o którą zaaplikujesz możesz rozbić nawet na 48 małych rat. Pożyczka dostępna jest na https://www.monedo.pl/now