Tanie wakacje w Polsce

Wakacje to czas urlopów, odpoczynków i… wydatków. Nie da się ukryć, że na urlopie wydajemy więcej pieniędzy niż w ciągu reszty roku, może wyłączając okres świąteczny. A tymczasem urlop wcale nie musi kosztować tak dużo, jak nam się wydaje.

Agroturystyka

Pod tą szumną nazwą kryje się to, co tak naprawdę nasi przodkowie robili od wieków. Wynajęcie pokoju lub kilku pokoi u gospodarza na wsi zawsze cieszyło się dużym powodzeniem. Ceny nie są tak wygórowane, jak w modnych ośrodkach wczasowych, dodatkowo można liczyć na ekologiczną żywność, czyste powietrze i możliwość zobaczenia, jak naprawdę wygląda życie na wsi. Dużym plusem jest fakt, że zdecydowana większość tego typu gospodarstw leży na uboczu, w małych wsiach, więc odpadają wszelkie wydatki typowo turystyczne: pamiątki, drobiazgi, które kupujemy pod wpływem chwili, a które potem okazują się zupełnie niepotrzebne. Wczasy agroturystyczne to dobry wybór, jeśli planujemy wakacje z dziećmi. Dzieci wbrew pozorom nie mają dużych wymagań, nie muszą wypoczywać nad ciepłymi morzami, równie dobrze będą się bawić przerzucając siano, czy ucząc się doić krowy. W niektórych gospodarstwach agroturystycznych można także samodzielnie zrobić ze świeżo udojonego mleka masło bądź ser. Jeśli zależy ci na prawdziwej polskiej wsi z klimatem dawnych lat, weź pod lupę Kresy Wschodnie. Tu na pewno uda się spędzić tanie i ciekawe wakacje.

Gdzie indziej, niż wszyscy

wakacje w gdanskuChcesz spędzić wakacje nad morzem lub w górach, ale nie chcesz za to dużo płacić? Są dwie możliwości: po pierwsze zaplanuj urlop poza szczytem sezonu turystycznego, łatwiej wynegocjujesz zniżkę. Po drugie: wyznacz najbardziej popularne kierunki i… pojedź w odwrotną stronę! Noclegi w modnych kurortach są drogie, bo mogą takie być. Zainteresowanie jest spore, zawsze znajdzie się ktoś, kto zapłaci. W małych, położonych z dala od atrakcji turystycznych miejscowościach sprawa wygląda zupełnie inaczej. Nikt się nie bije o noclegi w takich miejscach, bo nie ma w nich nic atrakcyjnego. Nic, poza ceną. Wakacje w nadmorskim mieście mogą być dwa razy droższe niż wakacje we wsi położonej kilkanaście kilometrów w głąb lądu. Dużą oszczędnością będzie możliwość samodzielnego przygotowywania posiłków, dlatego warto wynająć pokój z dostępem do kuchni.

Najbardziej atrakcyjne są w Polsce trzy kierunki: morze, góry i jeziora. Oczywiste jest, że i ceny są tam wyższe niż w pozostałej części kraju. Dobrym sposobem na wakacyjny wypoczynek jest pojechanie do jakiejś nieoczywistej i kompletnie nieturystycznej miejscowości, z dala od zgiełku, tłumu i typowo wakacyjnej tandety. Nie musi to być wieś na krańcu kraju, równie dobrze może być średniej wielkości miasto, w którym znajdziemy kino, basen i pizzerię.

Wakacje u rodziny

Co kosztuje najwięcej podczas wyjazdów wakacyjnych? Oczywiście wynajem kwatery, pokoju w hotelu bądź domku kempingowego. Nic tak skutecznie nie odstrasza przed planowaniem wakacyjnych wyjazdów niż koszty zakwaterowania. Dlatego, zamiast rezygnować z wakacyjnych wyjazdów, można pomyśleć o zawarciu układu z kimś z rodziny bądź znajomych. My pomieszkamy dwa tygodnie u nich, oni dwa tygodnie u nas. W każdym mieście, nawet pozornie nieatrakcyjnym, można ciekawie spędzić czas, oderwać się od codziennych obowiązków, zmienić otoczenie, po prostu odpocząć. Jeśli nie ma innej możliwości na sfinansowanie wakacyjnego wyjazdu, trzeba wziąć pod uwagę taką zamianę. Niegdyś bardzo modne było jeżdżenie na wieś do rodziny i pomoc przy sianokosach. Jeśli nadal mamy rodzinę na wsi to można i taką możliwość rozważyć.