Tani i pomysłowy prezent na chrzciny

Zostałeś zaproszony na chrzest i nie wiesz jaki prezent kupić? Dodatkowo, nie chcesz lub nie możesz przeznaczyć wysokiej sumy pieniędzy na podarunek?
Masz ograniczony budżet? Poniżej przedstawimy Ci pomysły na tani i trafiony prezent na tą okazję. Wcale nie trzeba wydawać fortuny, aby dobrze wypaść i dać pomysłowy prezent.

Ile pieniędzy przeznaczyć?

Ostatnio zrobiła się moda na kupowanie dzieciom drogich prezentów. Wiele osób myśli, że nie należy, nie wypada, kupować prezentów tańszych niż pewna kwota pieniędzy. Jednak pamiętać należy, że droższy prezent wcale nie musi być prezentem lepszym na daną okazję. Z prezentem na chrzest spokojnie można się zmieścić w okolicach 100 złotych lub poniżej, i wybrać właściwy podarunek.

Oczywiście, sam prezent oraz kwota jaką przeznaczymy może zależeć od kilku czynników. Przede wszystkim od stopnia pokrewieństwa, a także od faktu ,czy jest się ojcem chrzestnym lub matką chrzestną dziecka, czy też tylko zaproszonym. Istotny jest również wiek dziecka, choć oczywiście większość dzieci w Polsce chrzczonych jest w wieku niemowlęcym.

Ważne, aby zastanowić się nad tym, jaką funkcję ma pełnić prezent jaki dajemy. Jednym z podjeść może być skupienie się na samej idei okoliczności jaka ma miejsce, a zatem chrzest jako sakrament, jako wydarzenie religijne, przyjęcie dziecka do kościoła. Jeśli to dla nas jest kluczowe, warto kupić coś upamiętniającego tę okoliczność, o znaczeniu religijnym. Innym podejściem może być chęć danie czegoś co przyda się dziecku, prezent funkcjonalny, praktyczny. I w końcu można pomyśleć nad prezentem rozwojowym dla dziecka, coś co pomoże mu w edukacji.

Niezależnie od tego jak odpowiemy sobie na powyższe pytania, zawsze można znaleźć coś pomysłowego i niedrogiego. Poniżej przedstawiamy pomysły na prezenty do 100 złotych z okazji chrztu dziecka.

Prezenty religijne

chrzest-chrzciny-prezentCzęść z nas traktują chrzest jako wydarzenie przede religijne, i samo wydarzenie, fakt ochrzczenia dziecka, jest w tym dniu kluczowe. Inni będą to traktować raczej jako tradycję, związaną z kulturą i normami społecznymi. Bez względu na motywację rodziców, fakt, że dziecko jest chrzczone sprawie, że najbardziej odpowiednim prezentem na tą okoliczność będą prezenty religijne.

Jeśli jesteśmy rodzicami chrzestnymi wypada kupić Pismo Święte. Dobrym pomysłem jest kupienie Biblii w wydaniu dla najmłodszych. Takie wydanie dla dzieci można dostać już od 30 złotych. Jeśli nie jesteśmy jednym z rodziców chrzestnych, można zastanowić się nad zbiorem ilustrowanych opowiadań biblijnych dla dzieci, będzie to koszt około 20 złotych.

Zawsze na miejscu będzie zakup srebrnego medalika z łańcuszkiem (ok. 20-30 zł). Można też kupić złoty, ale wtedy oczywiście kwoty będą już znacznie wyższe. Dobrym pomysłem może być również zakup srebrnego obrazka z aniołkiem lub matką boską (można dostać już za od ok. 70 zł). W końcu, można poszukać świętego obrazka z patronem dziecka, lub ilustrowaną książeczkę o życiu świętego.

Prezent religijny może być głównym prezentem, albo możemy go użyć jako dodatek do prezentu, który zdecydujemy się kupić.

Prezenty praktyczne

Jeśli nie chcemy kupować prezentów religijnych (albo po prostu, nie jesteśmy rodzicami chrzestnymi, i chcemy kupić coś praktycznego), dobrym pomysłem jest kupienie czegoś użytecznego, co przyda się dziecku lub rodzicom.

dziecko-zakupy-prezentyMoże to być na przykład ładny ręcznik z naszytym imieniem dziecka (można kupić za około 50 złotych), czy też buciki lub ubranka (spokojnie możemy zmieścić się poniżej 100 zł). Nieco bardziej eleganckim prezentem może być zakup porcelany dla dziecka (od około 80 zł), a gdy trochę podrośnie będzie miało własny zestaw.

Warto pomyśleć również o prezencie edukującym, rozwojowym dla małego dziecka. Takim podarunkiem może być na przykład mata edukacyjna, tematyczna, gdzie dziecko bawiąc się, będzie mogło poznawać świat (można znaleźć takie maty już od nieco poniżej 100 zł).

Pomysłów praktycznych prezentów może być oczywiście znacznie więcej. A jeśli nic nie przychodzi Ci do głowy, warto zapytać rodziców co mogłoby się przydać, lub też możesz sprezentować bon na określoną kwotę do sklepu z produktami dla dzieci.

Jeśli masz pomysł na praktyczny prezent, o którym wiesz, że przydałby się dla dziecka, lecz jest droższy niż budżet na jedną osobę (na przykład: fotelik do samochodu, wózek), warto zorganizować się w kilka osób wśród zaproszonych i zakupić taką rzecz wspólnie. Będzie to nieraz korzystniejsze, niż kilka drobnych prezentów.

Wiele osób praktykuje dawanie pieniędzy zamiast prezentu, żeby rodzice sami mogli zdecydować na co je przeznaczyć. Oczywiście, czasem może to być dobre rozwiązanie. Zwłaszcza jeśli rodzina jest w trudnej sytuacji finansowej. Jednak zawsze lepiej zrobić wysiłek i coś kupić. Jeśli nie będzie to pamiątka, a prezent praktyczny, to dobrym pomysłem może być na przykład zestaw pieluch. Pozwoli to rodzicom na oszczędność w tym wydatku, i przeznaczenie swoich pieniędzy na inne cele.

Pamiątka na całe życie

co kupić-pomoysły-dzieckoKupując prezent na chrzciny, warto zdać sobie sprawę, że jest do dobra okazja, aby dać prezent, który będzie pamiątką dla dziecka na całe życie, do którego po latach będzie wracał.

Ostatnio popularne stały się zestawy do odciśnięcia rączki lub stópki niemowlaka. Koszt takiego zestawu to około 30 złotych. Po latach dziecko będzie mogło porównać i zobaczyć jak małe kiedyś było.

Ciekawym pomysłem jest również szkatułka lub kuferek do przechowywania ‘’skarbów’’ lub pamiątek z dzieciństwa. Taką skrzynkę lub pudełko można częściowo zrobić samemu nadając jej personalny charakter, lub można wybrać z tych dostępnych w sprzedaży taką, która wyda nam się najodpowiedniejsza (z tym prezentem powinniśmy zmieścić się w cenie 50-60 złotych).

W końcu, możemy sprezentować ładny album na fotografie, gdzie możemy nawet wstawić kilka pierwszych zdjęć, z okresu przed chrztem dziecka. Następnie rodzice, a później dziecko, może taki album uzupełniać (album możemy zakupić za około 40 złotych).

Zawsze warto do prezentu dołączyć kartkę z dedykacją. Może to być kartka z obrazkiem o charakterze religijnym, lub też standardowa kartka z życzeniami na tą okazję.

Cennik

Poniżej przedstawiamy orientacyjne ceny dla przykładowych prezentów na chrzest. Oczywiście, można je dowolnie łączyć i dać dziecku dwie drobne rzeczy; lub też jedną większą.chrzest-chrzciny-prezent-co kupić-pomoysły-dziecko-zakupy-prezenty

 • Biblia dla dzieci: 30 zł,
 • Zbiór opowiadań biblijnych : 20 zł,
 • Srebrny medalik z łańcuszkiem: 20-30 zł,
 • Święty obrazek (np. z patronem dziecka): kilka złotych,
 • Srebrny obrazek z aniołkiem: od 70 zł,
 • Ręcznik z imieniem dziecka: 50 zł,
 • Komplet porcelany dla dzieci: 80zł,
 • Mata edukacyjna: 100 zł,
 • Ubranko lub buciki: do 100zł,
 • Komplet do odcisku stopy lub dłoni niemowlęcia: 30 zł,
 • Album na zdjęcia: 40 zł,
 • Kuferek na pamiątki: 50-60 zł.
 • Kartka z życzeniami: kilka złotych,