Powrót do zajęć zgodnie z planem!

Nadszedł już wrzesień – miesiąc powrotów do szkoły, pracy, miesiąc nowych obowiązków, ale także miesiąc wyzwań i możliwości. Aby nie dać się zwariować w natłoku zajęć i prac, należy postawić na dobry plan i organizację! Podpowiemy Ci, jak zorganizować swój czas, aby pracować szybciej osiągając lepsze rezultaty, a tym samym uniknąć uczucia przytłoczenia, chaosu i zmęczenia. Dzięki naszym wskazówkom możesz znowu poczuć, że masz wszystko pod kontrolą. Zapraszamy do lektury.

Dobry plan to podstawa

Dobry plan to podstawaWstajesz rano, jesz śniadanie, biegniesz do pracy, siadasz przy biurku… i nie wiesz, co masz dalej robić. Albo, co gorsze, pracujesz jako freelancer i przez pół dnia snujesz się po domu w piżamie i tracisz czas na przeglądanie maili, Facebooka czy pism kobiecych… Rozpoczynanie dnia bez planu i skupianie się na nieistotnych sprawach to doskonały sposób na… klęskę. W taki sposób tracisz wiele czasu na drobnostki, przez co zaniedbujesz najważniejsze sprawy, na które już później nie masz czasu, ani siły. Aby temu zapobiec i zwiększyć swoją produktywność, przed pójściem spać zrób sobie plan na następny dzień. Najlepiej wypisz sobie na kartce sprawy pilne, które musisz koniecznie załatwić i sprawy mniej pilne, które mogą trochę poczekać, jeśli nie starczy już na nie czasu. Postaraj się, aby Twój plan był realistyczny, gdyż jeśli zaplanujesz za dużo, odniesiesz wrażenie, że nic nie udało Ci się zrobić i tylko zniechęcisz się do dalszego działania. Uwaga! Nie rób jednak zbyt dokładnego planu, ani nie staraj się go kurczowo trzymać, gdyż w ciągu dnia z pewnością wyklują się jakieś nowe sprawy, którymi będziesz musiała się zająć. Musisz być elastyczna i nauczyć się prioretyzować. Lista priorytetów pozwoli Ci skupić się na najważniejszych zadaniach i zmniejszy prawdopodobieństwo, że na koniec dnia okaże się, że wykonywałaś zadania nieważne lub ważne, ale znajdujące się na liście innej osoby.

Porządek to podstawa numer 2

Porządek to podstawa numer 2Jesteś zabiegana, na nic nie masz czasu, a już tym bardziej na porządek? Zauważ jednak, że jeśli wokół Ciebie panuje bałagan, często niepotrzebnie tracisz swój cenny czas na szukanie odpowiednich materiałów czy dokumentów. Ale to nie wszystko. Ciągłe szukanie przekierowuje Twoją uwagę z wykonywanego działania na… właśnie szukanie. Bałagan fizyczny przekłada się na bałagan psychiczny. Nieporządek na biurku czy w pokoju powoduje brak uporządkowania w myślach. Czujesz, że wokół Ciebie panuje chaos, że nie panujesz nad swoją pracą, że zadania Cię przerastają. To wszystko obniża Twoją koncentrację i zabiera Ci radość z wykonywanej pracy. Dlatego tak ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na posprzątanie miejsca, w którym pracujesz i przebywasz. A najlepiej, to staraj się na bieżąco wszystko porządkować i nie dopuścić do powstania bałaganu.

Dobry odpoczynek to konieczność

Dobry odpoczynek to koniecznośćDobry odpoczynek to nie fanaberia, tylko konieczność. Brak snu i zmęczenie jest udowodnionym powodem spadku produktywności i braku rezultatów. Wpadasz w błędne koło, gdyż trudniej jest Ci się skupić, częściej popełniasz błędy, praca zajmuje Ci więcej czasu, przez co pracujesz dłużej. Z kolei, pracując dłużej, nie masz wystarczająco dużo czasu na odpoczynek. Nawet jeśli Twój wewnętrzny głos krzyczy, że odpoczynek jest stratą czasu – odpoczywaj! Kiedy jesteś w pracy, rób sobie krótkie przerwy, które możesz mierzyć np. za pomocą pomodoro. Po wyjściu z pracy staraj się znaleźć choć trochę czasu dla siebie, kiedy możesz skupić się na sobie i swoich przyjemnościach. Nie myśl wtedy o pracy! Znajdź czas na spacer, wycieczkę rowerową, pójście na siłownię albo do akwaparku. Zrób sobie pyszną gorącą czekoladę i zaszyj się z ulubioną książką. Nie musisz jechać na drugi koniec świata, aby dobrze wypocząć! Jeśli w tym roku nie byłaś jeszcze na urlopie, koniecznie gdzieś wyjedź. We wrześniu możesz liczyć na niższe ceny, a w sfinansowaniu wakacji pomoże Ci Monedo Now. Dzięki naszym pożyczkom szytym na miarę Twoich potrzeb możesz wyjechać na zasłużony odpoczynek już dziś!