Nauka języka obcego. Ile kosztują kursy w szkołach językowych dla dorosłych?

Nauka języków obcych to dziś ważna kwestia dla osób, które chcą się rozwijać i poszerzać swoje możliwości na rynku pracy. Wiele dobrych firm wymaga obecnie biegłego posługiwania się językami obcymi na rożnych stanowiskach pracy, a brak znajomości często zamyka drzwi do rozwoju kariery. Oto najpopularniejsze kursy językowe w 2019 roku i cenniki w szkołach językowych dla dorosłych.

Najpopularniejsze kursy językowe w 2019 roku

Z badań Ulricha Ammona z Uniwersytetu w Dusseldorfie wynika, że około 2/3 ludzi na świecie używa zaledwie… 12 języków. To fenomen, biorąc pod uwagę fakt, że na naszej planecie żyje 7,2 miliarda ludzi, a wszystkich języków jest ok. 7 tysięcy. Okazuje się, jednak, że to 12 z nich uważa się za najważniejsze, a obecnie także istotne w zakresie rozwoju biznesowego i możliwości np. podróżowania po świecie. A, ponieważ na naukę nigdy nie jest za późno, nawet w dorosłym wieku – zatem dobrze wiedzieć jakie języki warto poznać. Największą popularnością wśród kursów językowych od lat cieszy się angielski i nie nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. To ojczysty język blisko 527 mln ludzi, a ponadto język, którym bez problemu możemy posługiwać się w całej Europie i poza nią. Dalej, co ciekawe, pojawiają się inne języki, a wśród nich:

  • Język niemiecki, którego coraz chętniej uczą się nie tylko Polacy. Okazuje się, bowiem, że osoby znające niemiecki mogą zarabiać znacznie więcej. Np. w USA, jak podają dane z badań naukowca Alberta Saiza – znajomość niemieckiego to ok. 128 tys. dolarów dochodu więcej niż bez jego znajomości. Co więcej, w tym kraju dwa razy bardziej opłaca się znać niemiecki niż hiszpański.
  • Język hiszpański, który często nie jest doceniany. Tymczasem wskazuje się, że używa go niemal cała Ameryka Południowa i duża część USA. Na świecie jest bardziej popularny od angielskiego, ponieważ używa go na świecie znacznie więcej osób.
  • Język francuski, czyli jeden z trudniejszych, europejskich języków. Jego znajomość może okazać się opłacalna, np. kiedy chcemy pracować we francuskiej firmie.
  • Język włoski, który jest uznawany za piękny język. Ponadto, jak pokazują badania to czwarty, najchętniej poszukiwany przez pracodawców język, dlatego jego znajomość po prostu opłaci się.
  • Język chiński, którym posługuje się najwięcej ludzi na świecie – aż 1,39 mld. To język zdobywający na popularnością, głównie z uwagi na szybki rozwój gospodarczy Chin i fakt, że jego znajomość z każdym rokiem zyskuje na wartości. Co ciekawe, to też jeden z najtrudniejszych języków na świecie;
  • Język japoński, który, obok chińskiego zyskuje coraz większą popularność, także z uwagi na rozwijającą się w szybkim tempie tamtejszą gospodarkę i jej powiązania z krajami na całym świecie.

Język obcy przyszłości. Jakiego języka obcego warto się nauczyć?

Wciąż niezmiennym liderem wśród języków obcych jest angielski i jego znajomość to konieczność w wielu miejscach pracy. W całej Europie i poza nią można bez problemu porozumieć się po angielsku, także w restauracjach, hotelach, podczas wakacji itp. Nie bez znaczenia jest również znajomość języka obcego naszych sąsiadów, a więc rosyjskiego i niemieckiego. Ten drugi nadal jest popularny na świecie, a rosyjski sprawdza się w wielu firmach, które poszukują osób z jego znajomością, by móc kontaktować się z kontrahentami zza wschodniej granicy. Z uwagi na rozwój handlu międzynarodowego i współpracę z krajami azjatyckim warto obecnie uczyć się języka chińskiego i japońskiego. Choć nie są to łatwe języki, jednak wiele negocjacji handlowych prowadzi się obecnie właśnie w tych językach, a specjaliści są zgodni, że ich popularność będzie stale wzrastać.

Cennik kursów w szkołach języków obcych

Ceny kursów języków obcych takich jak np. angielski w szkołach dla dorosłych w ciągu ostatnim lat zmalały. Wiąże się to m.in. z coraz większą liczba tego typu placówek. Teraz kurs języka angielskiego w szkole dla dorosłych to kwota od 1 tys. złotych w górę przy zajęciach dwusemestralnych dwa razy w tygodniu. To niewiele, biorąc pod uwagę możliwości, jakie daje nauka języka obcego. Można też decydować się na inną częstotliwość nauki, a cena jest uzależniona także od takich czynników jak wielkość grupy i wiek uczestników. Dla przykładu: kurs semestralny (ok. 50 godzin) kosztuje ok. 700 zł, a kurs sobotni (3 godziny w tygodniu, jeden semestr) – 600 zł. Można wybrać się na kurs wakacyjny, który obejmuje 36 godzin i kosztuje ok. 350 zł. Z kolei kursy maturalne (84 godzin) to wydatek rzędu 1000 zł. Cena kursu niemieckiego wynosi średnio 500 zł. za 50 godzin (jeden semestr). Za naukę hiszpańskiego zapłacimy ok. dwa razy więcej (ok. 1000 zł. za 50 godzin nauki). Podobnie kosztuje kurs języka włoskiego. Z kolei za naukę chińskiego i japońskiego zapłacimy najwięcej ze wszystkich wskazanych kursów.

Pożyczka na kurs języka obcego. Nauka z korepetytorem vs. nauka w szkolę języków obcych.

Jeśli chcemy skutecznie nauczyć się języka obcego to nauka z prywatnym korepetytorem będzie zdecydowanie lepszą opcją. W praktyce, jednak także droższą, dlatego warto rozważyć taką kwestię jak pożyczka na naukę języka obcego. Pożyczka na kurs języka obcego dla dorosłych to inwestycja w przyszłość i swój rozwój. Nie tylko w trakcie indywidualnych lekcji, ale też w zajęciach grupowych, gdzie można poznać kulturę i język danego kraju. Inwestowanie w naukę języków to możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Jeśli ograniczają nas finanse – wówczas warto rozważyć kwestię, jaką jest pożyczka na szkołę językową dla dorosłych w Monedo Now. Wybierz kwotę pożyczki , dopasuj dogodne raty.