Najpopularniejsze turystyczne szlaki piesze w Europie

Turystyka piesza wciąż cieszy się dużą popularnością w Europie – stanowi ona bowiem okazję do odwiedzenia ciekawych miejsc, zobaczenia malowniczych krajobrazów, a także owocnego spędzenia czasu samotnie lub z bliskimi osobami, kiedy to można oddać się rozmyślaniom lub przyjacielskim rozmowom. W Europie wytyczonych jest mnóstwo fantastycznych szlaków. Poznaj najpopularniejsze z nich!

Szlak świętego Jakuba – poddaj się duchowej przemianie

Szlak świętego Jakuba, po hiszpańsku nazywany Camino de Santiago, to jedna z najważniejszych tras pielgrzymkowych. Prowadzi ona do Santiago de Compostela w północnej Hiszpanii, gdzie w tamtejszej katedrze pochowane jest prawdopodobnie ciało świętego Jakuba Większego Apostoła. Zwyczaj wędrowania do tego miejsca ma już ponad tysiąc lat – pierwszy udokumentowany pątnik dotarł tam w 950 roku. Co ciekawe, nie ma jednej obowiązującej trasy, którą należy podążać – jest ich bardzo wiele, prowadzą one bowiem przez niemal całą Europę.

Camino Frances – najpopularniejszy odcinek Camino de Santiago

Jednym z najpopularniejszych szlaków jest Camino Frances, który ma ponad 750 kilometrów długości, z kolei przez teren Polski przebiegają między innymi Dolnośląska i Wielkopolska Droga świętego Jakuba. Trasy oznaczane są żółtymi strzałkami oraz muszlami – ten drugi znak stanowi jeden ze znanych atrybutów apostoła. Warto wiedzieć, że niektórzy pielgrzymi po dotarciu do Santiago de Compostela idą jeszcze dalej, do miejscowości Fisterra położonej nad Oceanem Atlantyckim. Tam dawni pątnicy obmywali się w wodzie na znak rozpoczęcia nowego życia i palili pokutne szaty. Jako dowód odbycia pielgrzymki zabierali ze sobą muszle, które współcześnie można po prostu kupić. Dziś, jeśli chcesz udać się w wędrówkę szlakiem świętego Jakuba, możesz zaopatrzyć się w tak zwany credencial – paszport pielgrzyma, który umożliwia skorzystanie z noclegu w wielu położonych na trasie schronisk dla pątników – albergues. Piesza wyprawa do Santiago de Compostela stanowi doskonałą okazję do indywidualnej refleksji i przemyślenia istotnych spraw. Niezależnie od miejsca, w którym rozpoczniesz wędrówkę, z pewnością zobaczysz po drodze wiele pięknych miejsc i poznasz interesujących ludzi – jeśli więc szukasz tego rodzaju doświadczeń, różnorodności i duchowej przemiany, ten szlak będzie dla Ciebie doskonałym wyborem.

Szwedzki Park Narodowy Sarek – dzika natura i piękno przyrody

Park Narodowy Sarek położony w północnej Szwecji to według wielu ludzi jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Piesze wędrówki na jego terenie nie są łatwe i nie zaleca się odbywania ich w samotności – lepiej wybrać się tam w towarzystwie zaufanego towarzysza lub przewodnika.

Pogoda w rejonie Szwedzkiego Parku Narodowego Sarek

Wyprawę w ten rejon Szwecji najlepiej zaplanuj na letnie miesiące – lipiec lub sierpień, gdyż warunki pogodowe, które panują tam przez większość roku, są dość uciążliwe. Częste deszcze, podmokły teren i obecność komarów mogą uprzykrzyć życie niejednemu amatorowi pieszych wycieczek. Co więcej, na terenie parku nie ma turystycznych oznaczeń, schronisk czy sklepów, musisz więc zaopatrzyć się w namiot, a także zapas jedzenia i potrzebnych do przetrwania przedmiotów. Niezbędna jest też mapa oraz GPS – bez nich poruszanie się po parku będzie bardzo utrudnione, a nawet niebezpieczne, szlaki nie są bowiem zaznaczone w terenie. Na wędrówkę po Sarek warto przeznaczyć kilka dni, do których doliczyć trzeba czas na ewentualne przeczekanie negatywnych warunków pogodowych. Wszystkie te niedogodności mogą wydawać się trudne do przyjęcia, nie zrażaj się jednak! Jeśli je zaakceptujesz i postanowisz mimo wszystko odwiedzić teren tego parku narodowego, zobaczysz zapierające dech w piersiach krajobrazy i zyskasz cudowne doświadczenia. Spotkasz renifery, a także zdobędziesz kilka szczytów, takich jak na przykład Skierfe, z którego rozciąga się malowniczy widok na przepiękną dolinę Rapadalen. Szlaki piesze w Parku Narodowym Sarek są niezwykle wymagające i przeznaczone raczej dla doświadczonych turystów, jeśli jednak czujesz się na siłach, wybierz się w tamten rejon i przekonaj się, jak jest wspaniały. Dodatkowo warto pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego, możne się przydać szczególnie w przypadku niespodziewanego wypadku. To świetna okazja do odpoczynku na łonie natury, z dala od zgiełku cywilizacji.

Góry Przeklęte – odkryj szlak bałkańskich szczytów

Jeżeli jesteś miłośnikiem letnich górskich wypraw, to szlak bałkańskich szczytów może okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Góry północnoalbańskie, zwane też Górami Przeklętymi, jeszcze jakiś czas temu uważano za szczególnie niebezpieczny i dziki teren – współcześnie jednak jest to miejsce warte uwagi – piękne, przyjazne podróżnikom, a także wciąż omijane przez masową turystykę. Jeśli więc chcesz spędzić przyjemnie czas na górskich wędrówkach, to szlak ten będzie dla Ciebie wprost idealny. Jest dobrze oznakowany, niezbyt trudny do przejścia, a przy tym obfitujący w malownicze krajobrazy. Wiedzie on przez teren trzech państw – Albanii, Czarnogóry oraz Kosowa. Najwyższym szczytem Gór Przeklętych jest Maja e Jezerces o wysokości 2694 m n.p.m. – warto pokusić się o jego zdobycie, gdyż rozciągające się z niego widoki są zachwycające. Wiąże się to jednak z koniecznością wspinaczki po skałach, musisz więc zastanowić się, czy czujesz się na siłach, aby podjąć takie wyzwanie. Pokonując szlak bałkańskich szczytów, zobaczysz cudowne pejzaże, zajdziesz do zacisznych wiosek, spotkasz przyjacielskich tubylców, a także trafisz na opuszczone chatki czy też dawne górskie posterunki. Taka wyprawa to prawdziwa uczta dla ducha i okazja do fantastycznego wypoczynku w górach – jeśli więc taka forma aktywności do Ciebie przemawia, bez wahania z niej skorzystaj!

Swanetia – poznaj malowniczą Gruzję

Swanetia to piękna górska kraina położona na terenie Gruzji. Zamieszkiwana jest przez ceniących sobie wolność i tradycje Swanów, którzy posługują się własnym, odrębnym od gruzińskiego językiem. Nieodłącznymi elementami jej krajobrazu są ośnieżone szczyty Kaukazu, a także średniowieczne baszty obronne, które tubylcy budowali ze względu na praktykowaną na tym terenie krwawą zemstę rodową. Swanetia to zatem doskonała przestrzeń do odkrywania lokalnych tradycji, poznawania interesujących ludzi i podziwiania wspaniałych pejzaży.

Trekking w Swanetii zacznij od Mestii lub Ushguli

Jeśli ten krótki opis zachęcił Cię do odwiedzenia tej krainy, to za bazę wypadową wybierz jej stolicę – Mestię, lub też Ushguli – najwyżej położoną wioskę w Europie. W obu tych miejscach łatwo znajdziesz nocleg, stanowią one też dobre punkty startowe do pieszych wędrówek. Swanetia obfituje w zachwycające szlaki turystyczne. Są one dość dobrze oznaczone, dobrze jest jednak mieć ze sobą mapę, która w razie problemu pomoże Ci odnaleźć się na trasie. Warto przejść na przykład z Mestii do malowniczych jezior Koruldi albo do lodowca Chalaadi. Można też przejść szlakiem do wioski Mami lub Mazeri. Niektóre trasy da się pokonać w jeden dzień, inne lepiej rozłożyć sobie na dwa lub trzy dni – w takim przypadku lepiej zabierz ze sobą namiot i prowiant. Region umożliwia wiele opcji ciekawego spędzenia urlopu. Warto także, będąc w Swanetii, skorzystać z okazji i posłuchać swaneckich pieśni, a także skosztować lokalnych trunków, na przykład wina – jeśli lubisz tego rodzaju akcenty, to wyprawa w ten rejon z pewnością Ci się spodoba.

Pożyczka na wycieczkę pieszą w Europie w 2020

Planujesz wycieczkę pieszą, którymś z popularnych europejskich szlaków w 2020 roku? Przygotuj się do tego także pod względem finansowym. Najszybsze wsparcie finansowe otrzymasz biorąc elastyczną pożyczkę w Monedo Now do 20 000 zł. Spłacisz ją, samodzielnie dobierając ilość rat, a także ich wysokość.