Najlepsze szkoły wyższe na świecie. Ranking kierunków i uniwersytetów

Wybór szkoły wyższej nie należy do łatwych decyzji. Kochający i świadomi rodzice mają za zadanie wspierać rozwój swojego dziecka na różnych jego etapach. Współczesny zglobalizowany świat niesie za sobą nowe wyzwania. W obliczu tych przemian decyzja o wyborze konkretnego kierunku studiów staje się jeszcze trudniejsza. Mając na uwadze rozterki, z jakimi z pewnością konfrontuje się wielu absolwentów liceów oraz ich rodziców, przygotowaliśmy dla artykuł, w którym analizujemy walory najlepszych uczelni oraz kierunków studiów.

Ranking szkół na świecie 2020 – jakie uniwersytety cieszą się największym prestiżem

Za opublikowanie zestawienia czołowych szkół wyższychThe World University Rankings 2020” odpowiadają redaktorzy periodyku Times Higher Education. We wspomnianym rankingu znalazło się aż 1400 szkół wyższych. Sama procedura opracowywanie listy najlepszych uczelni uwzględnia aż 13 kryteriów. Należą do nich między innymi ilość cytowań, jakość badań, reputacja oraz współpraca międzynarodowa.

Lista najlepszych uczelni świata

Jak wygląda lista najlepszych uczelni świata w tym roku akademickim? Miejsca na podium należą do uniwersytetów pochodzących z krajów anglosaskich. Pierwsze miejsce zajmuje bowiem University of Oxford ze Zjednoczonego Królestwa, drugie – California Institute o Technology z USA, natomiast trzecie – University of Cambridge z Wielkiej Brytanii. Największą liczbą reprezentantów w opisywanym podsumowaniu może poszczycić się Kraj Kwitnącej Wiśni. W zestawieniu uplasowało się aż 110 japońskich uniwersytetów. Najwyższe miejsce spośród polskich uczelni (pomiędzy szóstą a ósmą setką) zajął Uniwersytet Jagielloński.

Ranking kierunków na świecie pod kątem przyszłego zatrudnienia
Do kierunków, które dają najbardziej pożądane kompetencje z punktu widzenia współczesnego rynku pracy, należą pielęgniarstwo, medycyna, prawo, księgowość, matematyka oraz informatyka.

Pielęgniarstwo

Pielęgniarstwo rośnie na znaczeniu z uwagi na zjawisko nieuchronnego starzenia się społeczeństw w krajach zachodnich. Jest to niewątpliwie to jeden z bezpieczniejszych kierunków kariery, niemniej jednak z uwagi na rosnącą rolę specjalizacji w branży warto zdecydować się na magisterium z pielęgniarstwa.

Medycyna

Medycyna jest jednym z kierunków, który otwiera szerokie możliwości przyszłej kariery. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, ze zawód lekarza wymaga ciągłego dokształcania się, a zdobycie konkretnej specjalizacji nie jest łatwym zadaniem. Z tego powodu warto także rozważyć karierę stomatologa albo weterynarza.

Prawo

Bez względu na gwałtowny postęp technologii dobrzy prawnicy zawsze będą cenieni. Prawo jest kierunkiem, który otwiera szerokie spektrum możliwości zawodowych. Kariera radcy prawnego, notariusza, a może sędziego? Studia prawnicze z pewnością ułatwią Ci ten cel.

Księgowość

Księgowość jako główny kierunkiem studiów jest wyborem o skomplikowanym tle. Z jednej strony zapotrzebowanie na doświadczonych księgowych jest duże, z drugiej jednak strony – istnieją inne drogi uzyskania tego zawodu. Niemniej, jednak jeśli ktoś marzy o karierze w prestiżowej firmie konsultingowej lub specjalisty z zakresu controllingu – studia z rachunkowości stają się mądrym wyborem.

Matematyka

Dobrym, choć często niedocenianym kierunkiem studiów jest matematyka. Wybór ten jest dobry dla osób dysponujących umysłem ścisłym, które cały czas zastanawiają się nad swoim zawodowym powołaniem. Osoba z dyplomem matematyki może bardzo łatwo zdobyć kwalifikacje z zakresu aktuariatu ubezpieczeniowego, analizy finansowej, cyberbezpieczeństwa i wielu innych dziedzin.

Finanse

Stale popularnym wyborem wśród absolwentów szkół średnich są kierunki biznesowe. Rekrutacje na uczenie ekonomiczne od ponad dekady utrzymują się w czołówkach rankingów uczelni wyższych. Nic dziwnego, praktyczna wiedza o ekonomii i jej mechanizmach z sukcesem wykształciła wielu przyszłych biznesmenów. Kierunki edukacji finansowej dają dobry start w przyszłym rynku pracy w Polsce.

IT – Kierunki Technologiczne

Studiów z zakresu IT nie trzeba specjalnie reklamować. Zapotrzebowanie na programistów, inżynierów oprogramowania tudzież testerów jest ogromne. Pewnym mankamentem wyboru tego kierunku studiów jest – podobnie jak w przypadku księgowości – duża ilość alternatywnych form zdobywania pożądanych na rynku kompetencji. Zarobki w branży technologi informatycznych od lat zajmują szczytowe pozycje w rankingach wysokości zarobków.

Gdzie są najtrudniejsze egzaminy kwalifikacyjne na studia?

Uczelnie, które charakteryzują się najbardziej rygorystycznymi wymaganiami, ulokowane są w USA. Należą do nich — w kolejności od najwyższego do najniższego procentu zaakceptowanych kandydatów — University of Chicago, Princeton University, Columbia University, Harvard University oraz Stanford University. W przypadku tego ostatniego liczba zaakceptowanych aplikacji na studia w roku akademickim 2018/2019 wyniosła zaledwie 4,4 procent.

Najtrudniejsze kierunki na świecie

W ostatnim akapicie postanowimy przyjrzeć się najbardziej wymagającym kierunkom studiów na świecie. Pragniemy jednak zwrócić Ci uwagę na fakt, że ocena trudności konkretnego kierunku studiów jest z natury nieco subiektywna i w praktyce zależy w dużym stopniu od indywidualnych predyspozycji i preferencji Twojego dziecka.

Kierunek: Architektura

Jednym z najtrudniejszych kierunków studiów jest niewątpliwie architektura. Wymagające i czasochłonne projekty oraz trudne egzaminy nie są jedynym wyzwaniem, z jakim muszą zmierzyć się adepci architektury. Znakomita wyobraźnia przestrzenna, cierpliwość, sumienność, kreatywność i zdolności artystyczne są niezwykle unikalną kombinacją predyspozycji.

Kierunek: Matematyka

Kolejnym trudnym kierunkiem studiów jest niewątpliwie matematyka. Studenci tego wydziału muszą być przyzwyczajeni do ogromne ilości formuł i równa, które są integralną częścią wielu zadań. To jednak nie wszystko. Abstrakcyjne matematyczne koncepcje tudzież skomplikowane problemy z zakresu kombinatoryki mogą być źródłem wielu nieprzespanych nocy. Dodatkowym problemem, z jakim mogą zetknąć się studenci matematyki, jest problem ukierunkowaniem swojej ścieżki kariery z uwagi na duży stopień uogólnienia kierunku.

Kierunek: Chemia

Kolejnym wymagającym kierunkiem jest chemia. Poza wyczerpującą teorią studenci chemii muszą przyzwyczaić się do wielu godzin spędzonych w laboratorium. Mozolne obserwacje zachodzących reakcji chemicznych oraz żmudne zadania obliczeniowe sprawiają, że do chemii trzeba podejść naprawdę poważnie.

Kierunek: Inżynieria

Ostatnią grupą trudnych kierunków są nauki inżynieryjne. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na inżynierię lądową, inżynierię środowiska tudzież inżynierię materiałową, czeka na Ciebie mnóstwo doświadczeń, wymagających zadań i skomplikowanych projektów koncepcyjnych.

Pożyczka na studia do 20 000 zł w 2020 roku

W czasie przygotowań do egzaminów na studia, a także w okresie studiów mogą być Ci potrzebne dodatkowe pieniądze. Pożyczkę na studia weźmiesz z łatwością na Monedo Now. Możesz pożyczyć nawet 20 000 zł. Najważniejszym plusem pożyczki w Monedo Now jest to, że bardzo łatwo można ją dostosować do własnych potrzeb. Wejdź na naszą stronę i wypełnij wniosek. Nie zajmie Ci to więcej niż 3 minuty.