Ile kosztuje leczenie kataru siennego?

Czym jest katar sienny?

Katar sienny jest to alergiczny nieżyt nosa lub alergiczne sezonowe zapalenie błony śluzowej nosa definiowane jako objawowe zapalenie błony śluzowej nosa wywołane reakcją IgE zależną. Katar alergiczny często nasila się po wyjściu na spacer (inaczej niż zwykły nieżyt nosa), ponieważ śluzówkę atakują pyłki roślin.

Co nas uczula?

Większość z osób cierpi na alergię spowodowaną pyłkami krzewów, drzew i traw.

 • W miesiącach od maja do lipca pylą trawy.wydatki-katar-sienny
 • W czerwcu pyli bez zwyczajny.
 • Od lipca do sierpnia najintensywniej pyli pokrzywa.
 • W okresie od lipca do sierpnia pyli szczaw zwyczajny, babka oraz bylica.
 • Lipiec to także okres, w którym występuje duże stężenie pyłków lipy.
 • Ponadto okres letni to czas kiedy występuje duże stężenie grzybów z rodzaju alternaria i cladosporium.

Jak się objawia katar sienny?

Do typowych objawów kataru alergicznego zaliczamy:

 • nieżyt nosa,
 • zaczerwienienie,
 • łzawienie oczu,
 • seryjne kichanie,

Istnieją także mniej pospolite objawy, jak:

 • świąt uszu czy gardła
 • senność,
 • chrapanie,
 • problemy z koncentracją

 

Jak leczyć katar sienny?

Na początek, żeby ulżyć osobie cierpiącej z powodów alergenów zaleca się odizolowanie jej od źródła. W przyadku kataru siennego jest to w praktyce niewykonalne – przecież nie zamkniemy się w domu na okres pylenia roślin czyli na całą wiosnę i lato. Jakich zatem użyć środków by osoba cierpiąca na katar sienny mogła korzystać z ładnej pogody i nie rezygnowała ze zdrowego ruchu na świeżym powietrzu?

 1. Leki dostępne bez recepty w aptece.

Uciążliwych objawów alergii pozbędziemy się zażywając tabletek. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty. Preparaty przeciwhistaminowe, antyhistaminiki nie różnią się od tych dostępnych na receptę dawką, a jedynie wielkością opakowania.

 • Leki przeciwhistaminowe. Większość z nich dostępna jest w postaci tabletek doustnych. Warto sięgnąć po takie, które nie spowodują sedacji, czyli zmęczenia, senności i problemów z koncentracją, Te, nie wywołujące skutków ubocznych są na bazie feksofendyny, która skuecznie hamuje reakcję histaminową i pozwala normalnie funkcjonować – na przykład prowadzić bezpiecznie samochód.
 • Aerozole do nosa. Zaleca się pacjentom z uczuciem zatkanego nosa. Stosowanie aerozoli ułatwia oddychanie przez nos, ponieważ zawierają substancje działające nawilżająco i zapobiegają wysychaniu i podrażnieniu błony śluzowej nosa.
 • Krople do oczu. Krople , które mają w składzie kwas hialuronowy nawilżają powierzchnię oka na długi czas i niwelują nieprzyjemne dolegliwości związane z podrażnieniem, wysuszeniem, oraz pieczeniem.
 • Woda morska do przepłukiwania nosa. Dzięki regularnemu stosowaniu można uniknąć problemów z nosem. Woda morska oczyszcza nos. W skład wchodzi roztwór soli fizjologicznej. Stężenie soli w roztworze jest identyczna z naturalnym stężeniem soli w organizmie, dzięki czemu roztwory nie podrażniają śluzówki nosa.

 

 1. Szczepionki przeciw alergii czyli immunoterapia

katar-i-wydatkiImmunoterapia polega na podawaniu osobie uczulonej szczepionek zawierających dany alergen. W taki sposób, że wzrastają kolejne dawki, by na koniec leczenia podawać dawki podtrzymujące, w celu wywołania tolerancji.

Skuteczność jest różna. Statystyki pokazują, że leczenie alergicznych nieżytów przynosi poprawę u 40-80% pacjentów. W pierwszym roku podawania szczepionki osoba uczulona ma znacznie słabsze objawy alergii i może brać mniej leków. Jeszcze lepsze efekty widać w drugim roku terapii, kiedy poprawa występuje u około 90% odczulanych pacjentów. Najlepsze efekty widać u dzieci.

Szczepionki mogą być podane w formie zastrzyków podskórnych, tabletek i kropelek.

 • Szczepionki podjęzykowe.

Są wygodne i stosowane u pzede wszystkim u dzieci, ponieważ są najbardziej przyjazną pacjentowi metodą leczenia. Pozwalają uniknąć niedogodności związanych z zastrzykami w odczulaniu podskórnym.

 • Krople nanosi się pod język przy użyciu dozownika, który umożliwia łatwe i precyzyjne odmierzenie dawki szczepionki oraz umieszczenie jej we właściwym miejscu. Minusem jest to, że szczepionkę należy przechowywać w lodówce.
 • Tabletki, wkłada się bezpośrednio pod język. Jest to aktualnie najnowocześniejsza forma odczulania, dostępna obecnie tylko w przypadku uczulenia na pyłek traw. Tabletki można przechowywać poza lodówką, co stanowi znaczne ułatwienie, a w szczególności jest idealnym rozwiązaniem dla osób często podróżujących.
 1. Inne przydatne akcesoria dla alergików.
 • Okulary słoneczne.
  Okulary słoneczne ochronią oczy przed podrażnieniem spowodowanym kontaktem z pyłkiem.
 • Szampony i mydła.

Nie pozwól, by katar sienny zakłócił sen. Po spędzonym dniu w plenerze warto przed pójściem do łóżka wziąć prysznic i użyć specjalistycznych szamponów i mydła, które zmyją resztki alergenów z włosów i ciała.

 1. Dieta

Osoby cierpiące na katar sienny powinny wzbogacić dietę w wapno, sód, magnez, potas czosnek i imbir. Wywar z owoców cytrusowych wzmacnia naturalną odporność organizmu. Zawarty nienasycone kwasy tłuszczowe w tłustych rybach obniżają ryzyko rozwoju alergii.

 

koszt-leczenia-kataru-siennego-200x300Ile kosztuje leczenie kataru siennego?

 • Tabletki. Koszt jednego opakowania tabletek przeciwhistaminowych to od 10, 23 do 15,25 zł. W opakowaniu znajduje się 10 tabletek, które połyka się jedną na dobę. Zakładając, że będziemy potrzebować przez okres 5 miesięcy, będziemy potrzebować 15 opakowań, co daje kwotę 154,2 zł – 228,75 zł.
 • Aerozole do nosa. Koszt 10 ml aerozola do nosa to od 13, 19 zł do 16, 24 zł. Możemy z góry założyć, że w trakcie sezonu alergicy zużyją od 2 do 3 opakowań. Tańsze są krople do nosa. Kosztują od 5,5 zł do 11,30 zł. Łączny koszt będzie się wachał od 16,5 zł za najtańsze krople do 48,72 zł za aerozol.
 • Krople do oczu. Koszt jednego opakowania 10 ml to 11,40 zł a nawet 28,45 zł.
 • Woda morska. Koszt jednego pojemnika to od 18,74 zł do 28,81 zł.

W sumie na preparaty na katar alergiczny – tabletki, aerozole/spraye, krople do oczu, wody morskie do nosa wydamy od 200,84 zł do 334,74 zł.

 • Niektóre leki odczulające są refundowane. Ceny szczepionek wahają się od 3,20 zł do 200 zł. Rocznie potrzebne są 2 około opakowania.
 • Szczepionki podjęzykowe są droższe niż zastrzyki podskórne (szczepionka w kroplach kosztuje około 300 zł za opakowanie, w tabletkach od 400 do 500 zł). Szczepionki podjęzykowe nie są refundowane. Roczny koszt odczulania wynosi ok. 900-1200.
 • By wykonać szczepionki w formie zastrzyków konieczne będą wizyty u alergologa, które kosztują około 40 do 60 zł za wizytę, chyba, że dany specjalista ma podpisaną umowę z NFZ – wówczas przyjmie pacjenta bezpłatnie. Rocznie to około 10 wizyt.

W rozliczeniu ogólnym za immunoterapię możemy wydać tylko 6,40 zł i aż 1000 zł, do tej kwoty należy doliczyć wizyty u alergologa.

Osoby cierpiące na katar sienny muszą pamiętać o regularnym zażywaniu zaleconych przez alergologa leków. W okresie, kiedy zaczynają kwitnąć i pylić rośliny, nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich może skończyć się nasileniem się objawów alergii.

Alergicy wybierający się na urlop, powinni wybrać termin w takim czasie, kiedy akurat uczulające rośliny nie są w okresie pylenia. Unikną wtedy nieprzyjemnego uczucia pieczenia, zaczerwienienia, łzawienia i swędzenia oczu oraz kataru.

Należy pamiętać, że kiedy już cierpimy na katar sienny i koniecznie chcemy wybrać się na wycieczkę w okolice łąk, lasów i pól – najlepiej jest spacerować po deszczu.