Kitesurfing i windsurfing. Czym się różnią i dlaczego ten pierwszy jest bardziej ekscytujący?

Kitesurfing i windsurfing to obecnie dwa najpopularniejsze sporty wodne. Nie tylko stanowią doskonałą wakacyjną rozrywkę, ale również skutecznie poprawiają kondycję oraz kształtują sylwetkę. Tego typu aktywności wymagają jednak odpowiedniego przygotowania teoretycznego i praktycznego, które często wiąże się z wydaniem niemałych pieniędzy. Czym się różną, gdzie można uprawiać te sporty oraz ile kosztuje kurs kitesurfingu lub windsurfingu?

 

Kitesurfing vs windsurfing. Czym się od siebie różnią? 

Kitesurfing oraz windsurfing to dyscypliny sportowe, które napędzane są przez siłę wiatru. Podstawowy element obu aktywności stanowi deska umożliwiająca swobodne pływanie.

 

Windsurfing

W windsurfingu główną rolę pełni jednak wytrzymały żagiel pozwalający poruszać się po wodzie z miejsca na miejsce. Odpowiedni model dobiera się indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania i wybranego stylu pływania.

 

Kitesurfing

W kitesurfingu zamiast żagla wykorzystuje się za to moc latawca sterowanego za pomocą baru, czyli poprzecznego drążka połączonego bezpośrednio z latawcem dwiema linkami. Ich konkretne modele dopasowuje się na podstawie wzrostu, wagi i umiejętności każdego zawodnika.

 

Różnice w prowadzeniu deski

Powinieneś też wiedzieć, że znacząca różnica w obu sportach dotyczy samego sposobu prowadzenia deski. W kitesurfingu krawędzią deski tnie się wodę podobnie jak w przypadku snowboardu. Z kolei podczas uprawiania windsurfingu deskę prowadzi się płasko po wodzie.

 

Gdzie uprawiać kitesurfing w Polsce? Gdzie organizowane są obozy?

Najpopularniejszym miejscem w kraju, w którym można uprawiać kitesurfing i organizowane są tam kursy jest Mierzeja Helska. To właśnie tam panują optymalne warunki zarówno do nauki, jak i aktywnych ćwiczeń z żaglem. W okolicach Helu znajdują się też liczne szkółki kitesurfingowe dla początkujących. Oczywiście można także praktykować ten sport w innym regionie Pomorza, a nawet na jeziorach (np. w WakePoint Kraków Bagry). Sezon kitesurfingowy nad Bałtykiem rozpoczyna się w okolicach weekendu majowego i trwa aż do września. Instruktorzy ze szkół kitesurfingowych i organizatorzy kursów polecają naukę pływania na kite’cie we wrześniu. Wtedy nadal jest ciepło, wieje przyjemny wiatr, ale nie ma już, aż tak wielu turystów na plażach.

 

Gdzie uprawiać kitesurfing za granicą? 

W Europie najwięcej osób uprawiających kitesurfing można spotkać na Cyprze oraz greckich wyspach Rodos i Kos. Klimat panujący na tamtejszych obszarach gwarantuje wysoką temperaturę, silne podmuchy wiatru, a także niewielką ilość opadów. Doświadczeni kitesurferzy uwielbiają również praktykować ten sport na Sycylii oraz w okolicach hiszpańskiego miasteczka Tarifa. Warto, abyś jednak szczególną uwagę zwrócił na jedną z wysp archipelagu kanaryjskiego – Fuerteventurę. Bogactwo dostępnych na miejscu spotów i szkół kitesurfingowych w połączeniu z idealnymi warunkami pogodowymi sprawiają, że jest to doskonałe miejsce dla każdego wielbiciela sportów wodnych. W Afryce najlepsze kursy kitesurfingowe organizowane są w Egipcie, zwłaszcza w ośrodkach Soma Bay, Nabaq i Dahab. Miejsca te wyróżniają się optymalnymi warunkami zarówno dla amatorów, jak i zaawansowanych oraz świetnie zorganizowaną bazą wypoczynkową. Z kolei osoby, które chcą popróbować swych sił w kitesurfingu w Ameryce Północnej lub Południowej powinny przygotować się na podróż na hawajską wyspę Maui uznawaną za kolebkę narodzin tej dyscypliny sportowej. Nie można też nie wspomnieć o wyjątkowej wenezuelskiej wyspie Margarita cenionej głównie za regularne, mocne wiatry.

 

Ile kosztuje kurs kitesurfingu z wyjazdem? Ceny kursów w Polsce i za granicą

Zaczynając przygodę z kitesurfingiem należy zdawać sobie sprawę z kosztów, jakie trzeba ponieść chcąc uprawiać ten sport. Cena indywidualnej lekcji z instruktorem w Polsce wynosi około 150-200 zł. Na nową deskę i latawiec trzeba wydać około 9 tysięcy złotych, a na zestaw używany około 5 tysięcy złotych. Profesjonalny kurs kitesurfingu zasadniczo dzieli się na trzy poziomy. Aby móc swobodnie pływać i wypożyczać sprzęt na całym świecie powinno się zaliczyć przynajmniej dwa z nich. Koszt kursu kitesurfingowego nad Bałtykiem plasuje się w przedziale od 1500 do 2000 złotych, zaś decydując się tylko na dwa poziomy trzeba wydać około 1000-1500 złotych. Do tego należy dodać cenę dojazdu, noclegu i wyżywienia, które są już kwestią bardzo indywidualną. Ceny kursów kitesurfingowych z wyjazdem za granicę zaczynają się od 2000 złotych. W zależności od kraju destynacji, który wybierzesz mogą sięgać nawet do 5000 złotych. Oczywiście najtańsze są ośrodki europejskie, a najwięcej trzeba będzie zapłacić za podróż do Ameryki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby spełniać swoje marzenia, dlatego w razie potrzeby niezastąpiona okaże się pożyczka na wakacje.

 

Ile kosztuje wypożyczenie sprzętu do kitesurfingu? Ceny za godzinę i za cały dzień

Osoby, które nie dysponują jeszcze własnym sprzętem do kitesurfingu mogą pokusić się o skorzystanie z dostępnych na miejscu wypożyczalni. Koszt wynajęcia deski i latawca na godzinę wynosi około 70-120 złotych. Z kolei wypożyczenie zestawu na cały dzień będzie wiązać się z wydatkiem 200-500 złotych. Wiele zależy jednak od ośrodka, który wybierzesz na swoją przygodę z kitesurfingiem. Wypożyczalnie obok prestiżowych szkółek na Fuerteventurze czy w Egipcie z pewnością okażą się więc droższe, niż te krajowe.

 

Pożyczka na wakacje. Wyjazd ze szkołą kitesurfingu

Wyjazd ze szkołą kitesurfingową to idealna okazja do tego, aby jednocześnie odpocząć i skończyć pełen kurs kitesurfingu. Warto zauważyć, że taka aktywna forma wakacji jest najlepszą inwestycją w rozwój osobisty i własne zdrowie. Pożyczka na wyjazd to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu szybko spełnisz wszystkie swoje cele. Wystarczy jedynie wypełnić odpowiedni wniosek na https://www.monedo.pl, podać kwotę pożyczki oraz czas, w którym chcesz ją spłacić, aby po prawidłowej weryfikacji historii transakcji otrzymać przykładową ofertę. Po jej zaakceptowaniu dostaniesz pieniądze bezpośrednio na podany przez Ciebie numer konta bankowego, dzięki czemu możesz rozpocząć rezerwację swojego niezapomnianego wyjazdu połączonego z kursem kitesurfingowym. Nie bój się marzyć i już teraz zacznij planować swoją przygodę z kitesurfingiem!