Karnawał 2020 Najlepsze imprezy karnawałowe na świecie

Od lat największą popularnością cieszą się imprezy karnawałowe w Rio de Janeiro, w Nowym Orleanie, w Wiedniu i w Wenecji. Przyciągają one miliony uczestników.

Karnawał w Rio de Janeiro 2020

Niewątpliwie najsławniejszy i najbardziej widowiskowy karnawał na świecie odbywa się w brazylijskim Rio de Janeiro. Jest również największy – imprezy uliczne gromadzą miliony osób. Z karnawałem w Rio kojarzy się przede wszystkim samba – pełen erotyzmu taniec latynoamerykański. Wykonują go ubrane w skąpe kostiumy piękne brazylijskie tancerki – do imprezy karnawałowej szkoły samby przygotowują się przez cały rok. Do Brazylii warto wybrać się także dlatego, że w czasie karnawału panują tam tropikalne upały.

Karnawał w Wenecji – bal maskowy

Uczestnikami karnawału w Wenecji jest co roku ok. 3 miliony ludzi. To najstarsza impreza karnawałowa na świecie, odbywająca się już od XII wieku. Jej symbolem są piękne weneckie maski, które dawniej miały na celu ukrycie tożsamości uczestników zabawy (w tym na robienie rzeczy, na które nie pozwoliliby sobie na co dzień, bez przebrania). To właśnie z Wenecji wywodzi się tradycja balów maskowych. Do Włoch warto wybrać się zwłaszcza, jeśli interesuje Cię niezwykłość, oryginalność i widowiskowość imprezy.

Karnawał w Wiedniu – opera, muzyka, klasyczna elegancja

Karnawał wiedeński to przede wszystkim klasyczne, eleganckie bale, na których obowiązują stroje wieczorowe, a tańczy się w rytmie walca. Karnawał rozpoczyna znany w całej Europie i transmitowany od lat także przez polską telewizję koncert noworoczny Filharmoników Wiedeńskich. Jest to lekka muzyka klasyczna, przede wszystkim walce, tańce węgierskie oraz wesołe i sentymentalne arie operetkowe. Karnawał Wiedeński słynie także z opery. W Operze Wiedeńskiej także organizuje się bale, trudno jednak się na nie dostać. Opera, która najsilniej wiąże się z karnawałem, to „Bal maskowy” Verdiego. Muzyka Verdiego jest lekka, warto więc poznać to dzieło właśnie w Wiedniu nawet, jeśli nie lubisz muzyki poważnej. Opera ta wprowadza atmosferę klasycznego austriackiego balu, związanego z dworem Habsburgów.

Karnawał w Fasnacht – karnawał niemiecki

W Niemczech największą popularnością cieszą się imprezy karnawałowe odbywające się w miastach Nadrenii, m.in. w Spirze, Kolonii i Düsseldorfie. Najhuczniejsze zabawy odbywają się w poniedziałek przed Środą Popielcową (Rosenmontag, „poniedziałek róż„). To właśnie karnawał w miastach nad Renem charakteryzuje się najciekawszymi kostiumami: są one piękniejsze nawet, niż kostiumy brazylijskie i weneckie. Do ciekawych obyczajów karnawału niemieckiego należy obcinanie przez kobiety męskich krawatów. Karnawałowi w Niemczech towarzyszą często także parady w formie satyry na bieżące wydarzenia polityczne.

Karnawał w Mardi Gras w Nowym Orleanie

W Stanach Zjednoczonych stolicą karnawału jest Nowy Orlean. Wiąże się to z bogatą i barwną tradycją kulturową tego miasta, w tym z wpływami francuskimi. Należy do nich zwyczaj hucznego obchodzenia Mardi Gras, odpowiednika polskich Ostatków. Szczególne znaczenie ma muzyka jazzowa – to właśnie Nowy Orlean jest miastem, w którym narodził się jazz. Mardi Gras obchodzi się jednak także w innych amerykańskich miastach, zwłaszcza w Nowym Jorku i Chicago. W Chicago Mardi Gras miesza się z polskim tłustym czwartkiem – symbolem karnawału są więc sprowadzone z Polski pączki. Zafascynują Cię z pewnością wystawne, barwne amerykańskie parady karnawałowe, zwłaszcza nowojorska – amerykańska tradycja widowiskowych parad nie ma światowego odpowiednika.

Karnawał w Polsce – Ostatki lub kulig z rodziną

Oryginalnym polskim wkładem w światowe tradycje karnawałowe jest kulig. Jeszcze niedawno kuligi organizowano głównie jako zimowe zabawy dla najmłodszych, dziś jednak stają się znowu tym, czym były w czasach naszych przodków: hucznymi zimowymi festynami, pełnymi muzyki, dobrego jedzenia i tańca. Kulig nie musi być więc rodzinną lub firmową imprezą karnawałową, doskonale sprawdza się także jako swobodna zabawa towarzyska, Prócz dnia Nowego Roku i poprzedzającego go Sylwestra szczególnie hucznie obchodzi się w Polsce ostatnie dni karnawału, czyli Ostatki lub Zapusty. Z Ostatkami wiąże się także tłusty czwartek, czyli ostatni czwartek poprzedzający Wielki Post. W dniu tym spożywa się w Polsce ciasta smażone na głębokim tłuszczu, w tym pączki, różę karnawałową i faworki. Tradycja jedzenia ciast smażonych w głębokim tłuszczu przeszła z Polski do Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Ostatni dzień karnawału, poprzedzający Środę Popielcową, to Śledzik – w dniu tym je się ryby, zwłaszcza śledzie, co ma na celu wprowadzenie atmosfery Wielkiego Postu i zerwanie z karnawałową zabawą.

Wybierz imprezę karnawałową, która najbardziej Ci odpowiada!

Rio warto wybrać, jeśli interesuje Cię tropikalna przygoda; Wiedeń – jeśli wolisz klasyczny bal w wielkim stylu; Nowy Orlean – zwłaszcza, jeśli jesteś miłośnikiem jazzu. Coraz większą popularnością cieszą się także karnawałowe rejsy, szczególnie na Karaibach. W związku z budową wielu nowych, imponujących rozmiarami i luksusem wycieczkowców to właśnie karaibskie rejsy są największym przebojem karnawału w 2020 roku. Innym trendem jest odrodzenie w nowoczesnych formach dawnych tradycji karnawałowych: moda ta dociera także do Polski, gdzie coraz częściej organizuje się kuligi w autentycznym staropolskim stylu.

Chcesz spędzić karnawał za granicą? Sprawdź, jak zdobyć dodatkowe pieniądze!

Planujesz spędzić karnawał za granicą? Może być Ci potrzebna dodatkowa gotówka. Najszybciej i najbezpieczniej dostaniesz ją, dzięki ekspresowej pożyczce w  Monedo Now. Przy ocenie wniosków o pożyczkę, nasi eksperci korzystają z alternatywnych metod sprawdzania zdolności kredytowej. Jest to więc pożyczka bez BIK. Możesz skorzystać z niej już dzisiaj – pożyczkę otrzymasz w ciągu kilku godzin.