Jak zorganizować samotną podróż na inny kontynent?

Zastanawiasz się jak zorganizować podróż na inny kontynent?  A może marzysz o wyjeździe w jakieś egzotyczne miejsce, gdzie nie tylko wypoczniesz ale również przeżyjesz coś wyjątkowego? Polecamy samotną podróż do Peru.  Dlaczego tam i dlaczego samotną? Tego dowiesz się, czytając nasz artykuł.

Dlaczego warto podróżować samemu?

Zarówno podróżowanie w grupie, jak i podróżowanie samemu ma swoje plusy i minusy. Po pierwsze, podróżując w pojedynkę zyskujesz większy wpływ na kształt Twojej wyprawy. Jest tak, ponieważ o wszystkim decydujesz samodzielnie. Jeśli danego dnia masz ochotę wstać o godz. 6.00, aby wybrać się na całodniowy trekking – po prostu to robisz. Gdy podróżujesz z grupą, musisz liczyć się z tym, że ktoś może mieć ochotę pospać dłużej lub akurat tego dnia źle się poczuje. Co więcej, podróżując samotnie paradoksalnie masz większą szansę na poznanie nowych ludzi i zawiązanie przyjaźni, niż podróżując z innymi osobami. Podczas samotnej podróży, jesteś wręcz zmuszony do tego, aby rozmawiać z innymi osobami, np. gdy nie wiesz jak dotrzeć do danego miejsca. Co więcej, podróżując samotnie, wzbudzasz ciekawość innych. Jeśli pierwsza samotna podróż jest dopiero przed Tobą, przygotuj się na to, że podczas niej, ludzie będą wielokrotnie Cię zagadywać.

Dlaczego warto wyjechać na wakacje do Peru?

Jeśli zastanawiasz się nad podróżą na inny kontynent, np. do Ameryki Południowej, ale nie wiesz do jakiego kraju jechać, wybierz Peru. Dlaczego akurat ten kraj? Przede wszystkim, ze względu na różnorodność tego kraju. Peru oferuje turystom zarówno piaszczyste plaże, wysokie góry (ok. 4000 – 6000 m. n.p.m.), dziką Amazońską Dżungle, głębokie kaniony, rozległe pustynie, a także bogactwo inkaskiej kultury wraz z intrygującymi znakami na płaskowyżu Nazca i jednym z Cudów Świata – Machu Picchu.

Czy wyjazd do Peru jest niebezpieczny?

Peru to jedno z najbezpieczniejszych krajów Ameryki Południowej, zaraz po sąsiadującym z nim Chile. Oczywiście, mimo wszystko, poruszając się po tym kraju należy zachować wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa. Szczególnie w stolicy Peru – Limie, która jest jednocześnie jednym z największych miast na świecie. Liczy ponad 8 mln mieszkańców. Uważać trzeba zaraz po wyjściu z samolotu, ponieważ przyjmuje się, że co trzecia taksówka zaparkowana pod lotniskiem należy do mafii i zdarzają się uprowadzenia. Aby uniknąć jakiejś niebezpiecznej sytuacji już na samym początku podróży, warto umówić się z gospodarzem domostwa, w którym nocujemy w stolicy, aby odebrał nas z lotniska. Podobnie, nie warto zgadzać się na oferty ulicznych naciągaczy proponujących kupno pamiątek, biżuterii itp. Wyciągnięcie portfela w ich obecności wiążę się z dużym ryzykiem. Wyjątkowo niebezpiecznym rejonem Limy jest dzielnica Rimac. Żaden podróżnik nie powinien zapuszczać się do niej samotnie. Powinni o tym pamiętać, szczególnie Ci turyści, którzy chcą wejść na górę San Cristobal. Dotrzeć na jej szczyt warto – ale tylko biorąc taksówkę.

Przed wyjazdem do Peru – wizy, szczepionki, rezerwacje

To jak będzie wyglądał nasz wyjazd do Peru zależy przede wszystkim od tego, jak dokładnie zaplanujemy tę podróż. Odradzamy podróż do kraju na innym kontynencie bez planu i bez odpowiedniego przygotowania. Poniżej zamieszczamy wskazówki jak przygotować się przed wyjazdem do Peru.

1. Zarezerwuj lot. Ile kosztują bilety do Peru?

Bilety lotnicze do Peru mogą kosztować zarówno 6000 zł, jak i 2000 zł w obie strony. Wszystko zależy od tego, jak wcześnie zarezerwujesz swój lot. Bilety kupione rok lub pół roku przed podróżą będą o wiele tańsze, niż kupione na miesiąc przed wyjazdem. Co więcej, bilety lotnicze warto szukać na portalach pośredniczących w sprzedaży, takich jak Skyscanner czy Kayak, w zamian za szukanie lotów na stronach linii lotniczych. Pośrednicy sprzedaży często dostają pewną pulę tańszych biletów, dzięki czemu mogą oni zaoferować konkurencyjne ceny. Co więcej, warto dobrze przemyśleć termin naszego wyjazdu. Paradoksalnie, bilety lotnicze w okresie, w którym w Peru panują najkorzystniejsze warunki pogodowe są najtańsze, czyli w październiku i listopadzie, gdy na południowej części globu trwa wiosna. Dzieje się tak, ponieważ największy popyt na bilety jest w czasie wakacji, czyli wtedy gdy w Peru jest sezon zimowy.

2. Czy wiza do Peru jest wymagana?

Turyści z Polski podróżujący do Peru nie mają obowiązku wyrabiania wizy, o ile ich pobyt nie będzie dłuższy niż 183 dni. Kto przekroczy ten termin, a nie będzie miał ważnej wizy, zapłaci jednego dolara za każdy dzień pobytu w tym kraju.  Aby wjechać do Peru należy mieć przy sobie paszport ważny przynajmniej jeszcze sześć miesięcy.

3. Jakie szczepionki przed wyjazdem do Peru?

Żadne szczepienia nie są wymagane przed podróżą do Peru. Niektóre szczepionki warto jednak zrobić przed wyjazdem. Rekomendujemy zaszczepienie się na dur brzuszny, żółtą febrę, tężec oraz wirusowe zapalenie wątroby. Wielokrotnie będziecie częstowani przez lokalsów różnymi potrawami, a także w wielu miejscach najlepsze jedzenie to te przyrządzane na ulicznych stoiskach. Warto więc zabezpieczyć się przed wirusami i bakteriami, które mogą nas zaatakować w czasie podróży, zwłaszcza w Dżungli Amazońskiej.

4. Czy rezerwować noclegi i transport na miejscu, czy przed wyjazdem?

Są dwie techniki organizacji podróży. Jedna z nich zakłada rezerwację noclegów dopiero w momencie, w którym znajdziemy się w danej lokalizacji. Niczego wcześniej nie rezerwujemy, co daje nam dużą elastyczność i możliwość dostosowania planu podróży do okoliczności. Co więcej, szczególnie gdy podróżujemy po danym kraju poza sezonem turystycznym, technika ta umożliwia nam wynegocjowanie noclegów po niższych cenach. Druga technika polega na rezerwacji miejsc noclegowych przed podróżą. Wykorzystując ją płacimy być może drożej, ale oszczędzamy sobie zmartwień i nerwów w czasie wyjazdu, a także oszczędzamy czas, który musielibyśmy poświęcić na chodzenie od hostelu do hostelu w poszukiwaniu wolnych miejsc. Jeśli wybierasz się do Peru, rekomendujemy Ci skorzystanie z drugiej techniki. Na drugim końcu świata, lepiej niczego nie pozostawiać przypadkowi.

Co zabrać do Peru? Jak się spakować?

Jadąc do Peru bądź przygotowany na długie spacery, a nawet na całodniowe trekkingi. W pierwszej kolejność zadbaj więc o dobre buty górskie, które nie przemokną w czasie deszczu, ale także takie, w których Twoja noga zbytnio się nie spoci. Weź ze sobą plecak, zamiast walizki. Z tą drugą będzie Ci ciężko schodzić do Kanionu Colca lub wchodzić na wysokość 4500 metra, aby zobaczyć szarą lagunę Llacę lub błękitną Lagunę 69 w Parku Huascaran. Jeśli wybierasz się do Peru na miesiąc, nie bierz ubrań na 30 dni. Wystarczy, że zabezpieczysz się na tydzień. W Peru funkcjonuje wiele pralni, w których wypierzesz i błyskawicznie wysuszysz ubranie za 5 soli (równowartość ok. 6 złotych). Aby ograniczyć ilość ubrań, kup trzy koszulki termoaktywne, które możesz nosić kilka dni pod rząd bez prania.

Plan podróży do Peru

Podróż samolotem do Peru

Dotrzeć do Peru możesz na kilka sposobów. Jednym z nich jest zakup biletu lotniczego przez Amsterdam, Wielką Brytanie i Brazylie. To idealna trasa, jeśli zależy Ci na niskiej cenie biletu. Linie lotnicze działające w Polsce bardzo często organizują promocję na loty do Amsterdamu. Z kolei, z Amsterdamu do Londynu ceny biletów lotniczych są zawsze tanie. Najwięcej wysiłku wymaga znalezienie taniego biletu z Wielkiej Brytanii do Brazylii,  z której bezpośrednio przemieścisz się do Peru. Z kolei, jeśli zależy Ci bardziej na szybkim dotarciu do Limy, a także możesz pozwolić sobie na wydanie większej ilości pieniędzy na bilet, poszukaj lotów z mniejszą ilością przesiadek. Np. Z Polski do Hiszpanii, z Hiszpanii do Brazylii, a z Brazylii do Peru. Możesz też kupić lot z Warszawy do Amsterdamu i z Amsterdamu bezpośredni lot do Limy. Niestety, nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych z Polski do Peru.

Co zwiedzić w Peru? Plan podróży po kraju Inków

30 dni to naszym zdaniem najkrótszy okres czasu jaki można wybrać, aby odbyć podróż po Peru. Niemniej, jednak wystarczający aby zobaczyć najistotniejsze miejsca. Rekomendujemy pierwszy dzień zarezerwować na Limę. Koniecznie, odwiedź dzielnicę Miraflores i wybrzeże, Plaza de Armas, Mercado Central, a także przespaceruj się promenadą koło wyschniętego koryta rzeki Rimac, aby zobaczyć występy ulicznych, peruwiańskich grajków, aktorów i tancerzy. W Limie wymień dolary na peruwiańskie sole. W nocy przemieść się autobusem do miejscowości , aby odbyć przejażdżkę quadem po wydmach w oazie Huacachina, a także zjechać z nich na desce snowboardowej. Będąc w Ice nie możesz odpuścić wizyty w Paracas, a także rejsu na Wyspy Islas Ballestas, gdzie będziesz mógł podziwiać lwy morskie wylegujące się na jednej z wysp. W porcie w Paracas zjedz także peruwiański przysmak ceviche składający się z surowej ryby, a także wypij orzeźwiające Pisco Sour. Kolejnym Twoim przystankiem powinno być Nazca, w której możesz wykupić lot awionetką nad płaskowyżem Nazca. Z lotu ptaka zobaczysz wspaniałe znaki pozostawione przez dawną cywilizację. Jak zostały wykonane do dziś pozostaje tajemnicą. Miejscowość, która urzeknie romantyków jest z pewnością Arequipa. Tu warto spróbować tradycyjnej, peruwiańskiej potrawy – świński morskiej, a także skosztować wina w jednej z balkonowych restauracji na Plaza de Armas. Stąd warto kupić bilet do Cabanaconde  w pobliżu Kanionu Colca – najgłębszego kanionu świata, który został odkryty przez polskich podróżników. W Cabanaconde zatrzymaj się w hostelu dla podróżników – Pachamama. Stamtąd warto zejść na dwa dni do kanionu i wybrać się do oazy Sangalle. Stamtąd wejdź na szlak prowadzący do punktu widokowego, z którego można wypatrzeć nadlatujące kondory. Po dwudniowym trekkingu odpoczniesz w miejscowości Cotahuasi, w którym funkcjonuje geotermalny basen. Woda osiąga tam 40 stopni Celsjusza, dlatego też kąpiel nie może być w nim dłuższa niż 40 minut. Jeśli chcesz dotrzeć do Machu Picchu, nie możesz nie trafić do Cuzco – dawnej stolicy Inków. To idealne miejsce wypadowe do Świętej Doliny Inków, w której będziesz mógł zwiedzić ruiny w Ollantaytambo, Pisac, a także tarasowe pola uprawne w Moray. Z Cuzco warto też rozpocząć swoją podróż na Machu Picchu. Można tam dotrzeć na wiele sposobów. Kupując bilet na Machu Picchu, musisz być pewien, że dzień wcześniej znajdziesz się w Aguas Callientes. To miejscowość, która jest dla Machu Picchu, jak Zakopane dla Kasprowego Wierchu. Do Aguas Callientes dotrzesz tylko na piechotę wzdłuż starych torów kolejowych i rzeki Urubamba lub bardzo drogim pociągiem z Cuzco.  Jeśli wybierzesz tą pierwszą opcje, użyj wcześniej sprayu przeciwko komarom. To pomoże Ci przetrwać kilkugodzinny trekking. Pamiętaj! Jeśli bilety na Machu Picchu kupiłeś na 9.00 rano, musisz wstać o 4 w nocy. Wraz z biletem na świętą górę, możesz także kupić wstęp na Huayna Picchu, na którą wejście jest niemalże pionowe. Emocje gwarantowane.

Koszty podróży do Peru

Musisz wiedzieć, że najdroższym wydatkiem, który czeka Cię w kwestii podroży do Peru są bilety lotnicze, bilety na Machu Picchu, lot awionetką nad śladami Nazca, a także bilety autobusowe. Na jedzenie i zakwaterowanie wydasz łącznie 100 złotych dziennie. 30-dniowa podróż do Peru w pojedynkę uwzględniając powyższy plan to koszt ok. 8 – 11 tysięcy złotych.

Pożyczka na wakacje w Ameryce Południowej

Jeśli chcesz wyjechać w podróż życia lub planujesz samotne wakacje na innym kontynencie, np. w Ameryce Południowej, możesz wspomóc się dodatkową gotówką biorąc pożyczkę online w Monedo.

PS.
Czy widziałeś już nasz przewodnik o najlepszych restauracjach indyjskich w Polsce?