Jak mądrze prowadzić domowy budżet? Dowiedz się, od czego zacząć planowanie wydatków.

Jeśli marzy ci się, by pewnego dnia móc osiągnąć finansową wolność, musisz wiedzieć, że nie zrealizujesz tego bez odrobiny wysiłku. Mimo wszystko, warto zdawać  sobie sprawę, że aby starczało od pierwszego do pierwszego, wcale nie trzeba zarabiać niesamowitej ilości pieniędzy. Wystarczy wiedzieć jak mądrze prowadzić domowy budżet, a także jak planować własne wydatki.

Dostosuj poziom wydatków do poziomu Twoich zarobków.

Nie ma nic złego w dostarczaniu sobie przyjemności. Jednak jeśli nie będziesz mieć umiaru w wydawaniu pieniędzy, możesz doprowadzić swój domowy budżet do ruiny. Pierwsza zasada zarządzania domowym budżetem brzmi: Dostosuj poziom wydatków do poziomu Twoich zarobków. Ale to jeszcze nie wszystko, aby mądrze planować własne wydatki. Pozostałe wskazówki znajdziesz poniżej.

Od czego zacząć planowanie wydatków w budżecie domowym?

Podstawą każdego skutecznego działania jest odpowiednie przygotowanie się do czekających nas wyzwań. Jeśli Twój pensja znika z konta, zaraz jak tylko się na nim pojawi to znak, że będziesz musiał wdrożyć dokładny plan wydatków z budżetu domowego od A do Z. Twoim pierwszym zadaniem będzie zabawienie się w detektywa, śledzącego źródła przemytu domowego budżetu w niebyt.

Spisz swoje wydatki. Jak zrobić budżet domowy w formie tabelki w Excelu?

Na początku pracy nad zmianą swoich nawyków, warto sporządzić tabelkę ze spisem Twoich wydatków. Możesz sporządzić swoje notatki na kartce, jednak najlepiej nadają się do tego celu popularne i dostępne na każdym komputerze programy, m.in. Excel lub jego darmowe odpowiedniki. Stwórz w Excelu prostą tabelę z podziałem na kategorie, a następnie przez pełen miesiąc zapisuj w niej swoje wydatki. Aby sporządzony tak arkusz kalkulacyjny dawał miarodajne wyniki, musisz zachować regularność i dokładność. Możesz również skorzystać z innych aplikacji do zarządzania wydatkami. Codziennie, poświęć spisaniu swoich wydatków ok. półgodziny. Jeśli chcesz zmienić swoje nawyki związane z wydatkami, musisz też spróbować być uczciwym wobec siebie i zapisywać każdy, nawet najdrobniejszy wydatek.

Dzielenie wydatków z budżetu domowego na kategorie. Jak to zrobić dobrze?

W tym miejscu powstaje pytanie, na jakie kategorie podzielić wydatki w budżecie domowym? Jest to oczywiście sprawa całkowicie indywidualna. Są jednak pewne sfery, w których obraca się na co dzień każdy z nas, niezależnie od dochodów. U wszystkich powinny znaleźć się takie kategorie jak:  jedzenie i rachunki. Stwórz też osobną rubrykę na przyjemności. To bardzo ważne. Wpisuj tam to, co nie jest wcale konieczne do przeżycia, ale sprawia ci przyjemność i dlatego masz skłonność do przeznaczania na to swoich pieniędzy. Nie obawiaj się – ta rubryka pozostanie na swoim miejscu także wtedy, gdy twoje wydatki będą już dobrze zorganizowane. Bo życie ma być przyjemne! Chodzi tylko o to, by uzmysłowić sobie, jakie są proporcje pomiędzy tym, co konieczne, a tym, co po prostu miłe. Tylko wtedy będzie możliwe podjęcie świadomych decyzji ekonomicznych.

Rachunki, a raty w budżecie domowym. Czy powinno się je łączyć w jedną kategorię?

Jeśli chodzi o rachunki, oddziel je wyraźnie od rat, które spłacasz. Jeśli nawet masz długi, prędzej czy później zostaną one spłacone. Rachunki natomiast to rubryka stała, która nie zmieni się, dopóki nie zmienisz swoich zwyczajów lub warunków mieszkaniowych. Na koniec przyjrzyj się powstałym w ten sposób kategoriom i zastanów się, czy chcesz dopisać do nich kolejne. Być może planujesz przeznaczać co miesiąc określoną kwotę na naukę, czy własną pasję? A może przydałyby ci się oszczędności na poduszkę finansową lub budżet wakacyjny, dzięki któremu będziesz realizować swoje podróżnicze marzenia? Koniecznie zapisz te kategorie, nawet jeśli w pierwszym miesiącu kwota wpisana w te rubryki będzie wynosiła zero.

Podstawą każdego budżetu domowego jest dobre zaplanowanie finansów!

Po miesiącu wiesz już dobrze, na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Wnioski jawią ci się czarno na białym. Zwykle w tym miejscu ludzi dopada poczucie beznadziei i jest to podstawowy błąd, przez który większość domowych budżetów pozostaje w stanie stresującej dezorganizacji. Trzeba pamiętać, że podstawą każdego budżetu domowego jest dobre zaplanowanie finansów. Wiedza, którą masz przed sobą jest idealną podwaliną do wprowadzenia zmian. Tylko od Ciebie zależy, czy zechcesz to zrobić. Możesz się poddać, nikt nie stoi nad Tobą z batem. Tylko czy rzeczywiście chcesz, kiedy sukces finansowy znalazł się tak blisko?

Kiedy opłacać rachunki? Ustaw zlecenia stałe na początek miesiąca.

Zacznij od drobnych kroków. To pozwoli ci nabrać przekonania, że rzeczywiście zaczynasz odzyskiwać władzę nad swoimi pieniędzmi. Na początek skończ z płaceniem rachunków wtedy, kiedy sobie o tym przypomnisz. Istnieją znacznie prostsze metody, pozwalające ci wręcz o nich zapomnieć! Ustaw zlecenia stałe na wszystkie comiesięczne rachunki. Ta prosta metoda oszczędzi wiele twojej energii, którą będzie można przeznaczyć na bardziej wartościowe cele. Dobrze, jeśli jesteś w stanie ustawić spłatę wszystkich rachunków na konkretny dzień miesiąca. Wiesz wtedy dobrze, kiedy z twojego konta zniknie konkretna suma pieniędzy. Jeśli nie jest to możliwe, przemyśl założenie osobnego konta rachunkowego, na które co miesiąc będziesz przelewać całą potrzebną kwotę, a ustawione na nim zlecenia stałe automatycznie będą spłacać poszczególne pozycje dokładnie wtedy, kiedy trzeba. Ważne jest przy tym, by nigdy nie traktować tego konta jako rachunek pomocniczy, na który możesz swobodnie wpłacać i wypłacać z niego pieniądze. Co tam przelewasz – tam zostaje. Tylko w ten sposób odzyskasz kontrolę nad swoimi finansami.

Dowiedz się, jak spłacić swoje długi i zyskać pieniądze na inwestycje.

Dotychczasowe etapy przejmowania władzy nad domowym budżetem można określić jako obserwację i podstawy. Teraz natomiast przejdziesz do sekretu ludzi, którzy osiągnęli w końcu wolność finansową. Zlecenia stałe i osobny rachunek warto wykorzystać także wtedy, gdy spłacasz co miesiąc określone raty. Mowa tu nie tylko o większych, comiesięcznych kwotach, takich jak spłata kredytu hipotecznego, ale i o drobnych ratach wynoszących zaledwie kilkanaście złotych. Przypominamy – raty mają to do siebie, że w końcu je spłacisz. Ale będziesz już wtedy mieć nawyk przelewania co miesiąc określonej kwoty na konto, które nazwiemy tu roboczo „ratalnym„.

Zmień konto ratalne w konto oszczędnościowe.

Nie zmieniaj tego nawyku, gdy już raz go nabędziesz! Dlaczego? Ponieważ w pewnym momencie jedna z rat zostanie spłacona. Następnie kolejna. A na twoim koncie „ratalnym” zacznie się gromadzić coraz większa kwota! W ten sposób konto „ratalne” zamienia się w konto „oszczędnościowe„. A oszczędności możesz przeznaczyć na dowolny cel – na przykład na inwestycje. Efekt ten nazywany jest fachowo efektem finansowej kuli śnieżnej i jest wykorzystywany na różne sposoby przez wszystkich, którzy dobrze organizują swój domowy budżet. Nie szukaj wymówek – skoro regularnie spłacasz swoje raty, to znaczy, że dysponujesz pieniędzmi, które możesz na takie konto przelać. Właśnie z tych pieniędzy powstaną twoje oszczędności, a zmiana nawyku brania rat na gromadzenie oszczędności jest jednym z najpiękniejszych prezentów, jakie możesz sobie dać. Jak widzisz od chaosu da się przejść do sukcesu. Wystarczy znać na to kilka prostych sposobów. Nie zwlekaj – tylko od ciebie zależy, jak twoje życie będzie wyglądać za rok! Rozpocznij swoją drogę już dziś, by wkrótce cieszyć się bogactwem, które już masz, a nie zdajesz sobie z niego sprawy!

Spłacaj wszystkie pożyczki w postaci jednej miesięcznej raty! Poznaj sposób, jak skonsolidować swoje długi!

W przypadku, gdy masz wiele pożyczek, dobrym rozwiązaniem może być konsolidacja długów i spłacanie wszystkich zobowiązań w postaci jednej miesięcznej raty. Możesz to zrobić, biorąc jedną większą pożyczkę (nawet do 20 000 zł) w Monedo Now. Pożyczając pieniądze online w Monedo Now, masz wpływ na wielkość miesięcznej raty. Co więcej, pożyczasz dokładnie taką kwotę, jakiej potrzebujesz.