Zakupy w sklepie ze sprzętem sportowym. Jak kupić narty lub deskę snowboardową?

Zima to czas, kiedy wiele osób decyduje się na uprawianie sportów zimowych. Pośród nich z pewnością warto wymienić narciarstwo, jak i jazdę na desce snowboardowej. Obie dyscypliny mogą być bardzo przyjemne w ich uprawianiu, niemniej jednak będą wymagały dobrania właściwego sprzętu. Podpowiemy, jak kupić narty lub deskę snowboardową.

Jak kupić narty?

Jeżeli zastanawiasz się jak przygotować się na ferie zimowe, podczas których spędzisz większość czasu na nartach, warto, abyś wybrał właściwy sprzęt, który będzie dostosowany do twoich potrzeb i umiejętności. Dlatego najpierw – tak samo jak w wypadku butów – potrzebne będzie przeprowadzenie rzetelnej samooceny. Być może to dziwne, ale większość z pośród narciarzy wybiera sprzęt, który znacznie przekracza ich możliwości tylko dlatego, iż takie posiadają koledzy, czy zawodnicy światowej klasy.

Jak wybrać narty dla początkujących, jak i średnio zaawansowanych?

Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z narciarstwem, albo średnio zaawansowanych polecane są narty z grupy all-round. Ich dużą zaletą jest fakt, iż mają doskonałe osiągi na odpowiednio przygotowanych trasach, a przy tym wybaczają techniczne błędy. Osoby początkujące powinny zwrócić także uwagę na długość nart, która powinna być nieco krótsza, aniżeli w przypadku osób średnio zaawansowanych. Takie narty nadają się idealnie do jazdy na krawędziach i techniką ślizgową, łukami o małym, albo o dużym promieniu. Nie zrobią nikomu krzywdy, a postępy na nich są na ogół dosyć szybkie.

Jakie narty dla zaawansowanych narciarzy?

Zaawansowani technicznie narciarze, którzy jednak nie startują w zawodach sportowych, winni poszukać własnej pary pośród zaawansowanych technologicznie nart z grupy all-round, desek z segmentu all-mountain. Takie narty są niezwykle uniwersalne. Można jeździć na nich powoli, ale i bardzo szybko, łukami o różnym promieniu i każdą techniką.

Jakie narty dla zawodników?

Narciarze zawodowi doceniają doskonale przygotowane, twarde niczym skala trasy. Wybierają zwykle narty slalomowe, albo gigantowe. Te pierwsze umożliwią wykonywanie radykalnych, bardzo krótkich wiraży na krawędziach. Trzymają się na lodzie niczym żyletki i są dosyć męczące. Chociaż są mało uniwersalne i wymagające, posiadają duże grono wielbicieli, ponieważ dostarczają na stoku wiele radości. Narty gigantowe zaś będą właściwe podczas długich wiraży na krawędziach, jak i szybkiej jazdy. Poza wybraniem odpowiednich nart na stoku potrzebny nam będzie właściwy ubiór, który zabezpieczy nas przed zimnem, a ponadto zapewni komfortową jazdę. Może to być kurtka narciarska i spodnie narciarskie, albo specjalny kombinezon narciarski. 

Jak kupić deskę snowboardową?

Deska snowboardowa to jakby na to nie patrzeć, tak jak kurtka snowboardowa spodnie snowboardowe, podstawowy sprzęt każdego snowboardzisty, zatem musi być bardzo dobrze dopasowana. W sklepie kuszą nas pięknymi wzorami i fantastyczną grafiką, ale niestety nie tędy droga. Podczas wyboru pierwszej deski należy przede wszystkim, zastanowić się nad jej jakością i przeznaczeniem. Pierwsza deska nie powinna być droga, bowiem szybko się zniszczy, a i tak wraz z rosnącymi umiejętnościami, przestanie nam służyć.

Zanim wybierzemy swoją pierwszą deskę, warto poznać najbardziej podstawowe informacje :

  • swoje gabaryty (rozmiar buta, wzrost, waga), na podstawie których dobiera się szerokość i długość deski. Wielu producentów udostępnia tabele rozmiarów na własnych deskach, aby możliwie było właściwe dobranie gabarytów do ich długości,
  • styl jazdy, jak i stopień zaawansowania, na podstawie których dobieramy twardość (flex) i rodzaj deski (rocker, albo camber).

Deska dla początkujących – Rocker lub Flat

Deski dla osób początkujących muszą wybaczyć sporo błędów, być bardzo stabilne, a przy tym zagwarantować odpowiednią kontrolę jazdy. Takie cechy to domena desek, mających konstrukcję Rocker, albo Flat, jak i dla bardziej zaawansowanych użytkowników, typu All Mountain. Deski o budowie Flat są bardzo uniwersalne, z płaskim profilem, łatwo skręcają i co najważniejsze – są stabilne w trakcie jazdy. Flat bardzo dobrze poradzi sobie w praktycznie każdych warunkach, zaś jego hasłem przewodnim jest ,,Maksimum zabawy przy minimalnym wysiłku”.  Deski typu Rocker mają lepszą zwrotność, jak i odznaczają się swobodą jazdy, łatwym wykonywaniem obrotów, jak i zapobieganiem ścinaniu się krawędzi. Na rockerze dosyć trudno będzie wejść na krawędź, niemniej wybacza on wiele błędów. Rocker idealnie zachowuje się w trakcie jazdy na puchu.

Natomiast, jeśli chcemy nabyć deskę na dłużej i uważamy, że szybko nauczymy się na niej jeździć, to dobrym wyborem może być All Mountain. Jest to jeden z pośród uniwersalnych modeli desek, przystosowany dla osób początkujących, ale również dla tych dużo bardziej zaawansowanych. Wybacza sporo błędów, a manipulując ustawieniem wiązań możemy dostosować naszą deskę do zjazdów poza trasą (oczywiście, jak już się odpowiednio podszkolimy), albo do ewolucji w parku.

Pożyczka na urlop zimą lub sprzęt sportowy. Skąd wziąć pieniądze na nowe narty lub deskę snowboardową?

Przygotowując się do wyjazdu na narty lub deskę możesz potrzebować dodatkowej gotówki. Szczególnie, w sytuacji, gdy stoisz przed zakupem nowego sprzętu sportowego. Skąd jednak wziąć ekstra pieniądze na deskę lub narty? Najlepiej z Monedo Now. Weź ekspresową pożyczkę nawet do 20 000 zł i skorzystaj z elastycznych rat, których wielkość i ilość sam określasz.