Efekt kina w domu. Ile kosztuje dobry zestaw kina domowego?

Zestaw kina domowego w salonie może być spełnieniem marzeń „o prywatnej sali kinowej” we własnym domu. Wybór zestawu kina domowego nie jest jednak prosty. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy przeglądaniu ofert sklepowych. Z tego artykułu dowiesz się też, ile kosztuje dobry zestaw kina domowego.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kolumn do kina domowego?

Na rynku dostępnych jest wiele systemów audio do kina domowego.  Możesz przebierać w różnych zestawach kolumn, a także soundbarach. Sprawdź, jakie elementy powinien zawierać dobry zestaw kina domowego.

Zestaw kolumn do kina domowego

Podstawową, a tym samym, bardzo popularną konfiguracją kolumn do kina domowego jest system 5.1. Tworzy go:

  • para kolumn frontowych pełniących rolę kolumn stereo
  • para głośników tylnych surround
  • jeden głośnik centralny odtwarzający dialogi
  • subwoofer odpowiedzialny za basy

Jest to najmniejszy zestaw kina domowego pozwalający na to, abyś aby mógł odnieść wrażenie, że dźwięk dochodzi do Twoich uszu ze wszystkich stron. żeby poczuć, Oczywiście, o wiele lepsze są zestawy z większą ilością kolumn, np. 7.1, 7.2, 7.2.1 itd. Dzięki tym dodatkowym głośnikom dźwięki efektów specjalnych umiejscowione zostaną dokładnie w przestrzeni. Jeśli szukasz zestawu z większą ilością kolumn, musisz także dokupić amplituner, który będzie wstanie poradzić sobie z ich liczbą.

Amplituner do kina domowego. Do czego służy amplituner?

Urządzenie posiadające cechy wzmacniacza (amplifier) i radia (tuner) to amplituner. Urządzenie to służy głównie do obsługi dużej ilości kolumn głośnikowych, np. w zestawach kina domowego. Do współczesnych modeli amplitunerów można podłączać różne zewnętrze źródła dźwięku, dzięki czemu mogą obsłuży wiele urządzeń, m.in.:

Przyzwoite amplitunery do obsługi zestawów 5.1 kosztują ok. 1500 zł. Za dobry amplituner do obsługi zestawów z większą liczbą głośników: 7.1, 7.2, 7.2.1, 7.2.2 zapłacisz od 2500 zł wzwyż. Przy wyborze amplitunera zwracaj uwagę na to, czy posiada możliwość łączenia się z innymi urządzeniami za pomocą WIFI albo Bluetooth. Dzięki tej funkcji, gdy będziesz mieć ochotę puścić na amplitunerze muzykę lub film ze smartfona lub laptopa, zrobisz to bez potrzeby podłączania tych urządzeń kablami.

Soundbar zamiast zestawu kolumnowego?

Zestawy kolumn głośnikowych oddają realną moc słyszanych dźwięków, jednak są mało ustawne, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. Jeśli nie dysponujesz oddzielnym pokojem, w którym możesz zaaranżować kino domowe, to po rozstawieniu wszystkich kolumn w salonie, może się okazać, że to pomieszczenie znacznie się skurczy. Właśnie z myślą o małych mieszkaniach, powstały soundbary, czyli listwy dźwiękowe, w których wbudowanych jest kilka głośników. Soundbar możemy umieścić zarówno nad, jak i pod telewizorem.  Dobry soundbar kosztuje ok. 800 zł – 1500 zł.

Kolumny aktywne

Kolejną alternatywą dla zestawu kina domowego opartego o kolumny i amplituner są tzw. kolumny aktywne. Od zwykłych kolumn ( pasywnych) różnią się tym, że do ich poprawnego działania nie potrzebny jest zewnętrzny wzmacniacz, gdyż jest on w nie wbudowany. Jeśli szukasz dobrej jakości sprzętu do małego salonu, a zarazem obchodzi Cię przyzwoite brzmienie to warto przemyśleć wybór kolumn aktywnych. Para kolumn aktywnych kosztuje ok. 1000 zł.

Pożyczka w Monedo Now

Być może słuchasz muzyki niczym wytrawny audiofil, być może szukasz zestawu kolumnowego do swojego salonu, a być może wybierasz zestaw kina domowego na prezent. Wszystko jedno. Możesz potrzebować do tego ekstra gotówki. Pożyczkę na zestaw kina domowego w Monedo Now weźmiesz już od 1500 zł.