Dzień Babci i Dziadka – podaruj wyjątkowy prezent

Mówi się, że rodzice są od wychowywania a dziadkowie od rozpieszczania. I chyba coś w tym jest. Kto jak nie oni przymykał oko na plamy na spodniach, niedojedzony obiad i wciskał ukradkiem czekoladę do kieszeni?

Czyż to nie babcia miała zawsze czas na wspólne pogaduchy? Czy to nie dziadek z dumą prezentował swoje zdjęcia z młodości i w tajemnicy przed wszystkimi pokazywał, jak się golić brzytwą? Kto pamięta o każdych urodzinach, imieninach, rocznicach? Kto ma zawsze czas i chętnie biegnie z pomocą? Babcia i dziadek to dodatkowi rodzice, bardziej wyrozumiali, pobłażliwi, mniej wymagający i zawsze życzliwi wnukom. I chociaż po babcinym obiedzie ciężko się ruszyć tak naprawdę już zaczyna się czekać na kolejny. Kto gotuje lepiej niż babcia i robi lepszy sernik? Z okazji ich świąt warto pomyśleć o wyjątkowych prezentach – przecież to wyjątkowi ludzie.

Chociaż mówiąc babcia i dziadek na myśl przychodzą nam ludzie w podeszłym wieku, tak naprawdę wnuków można doczekać się znacznie wcześniej. Dlatego nie ma uniwersalnego prezentu na Dzień Babci i Dzień Dziadka. Każdy trzeba starannie przemyśleć i dopasować do potrzeb, charakteru, kondycji i zainteresowań naszych dziadków.

Prezenty praktyczne

Dzień Babci i DziadkaJeśli babcia i dziadek wkroczyli w wiek emerytalny, można śmiało założyć, że mają wszystko, co jest im potrzebne, ale… mocno przestarzałe. Dzień Babci to dobry moment na sprezentowanie nowego modelu żelazka, patelni teflonowej czy oryginalnie zdobionych talerzy. Z kolei żaden dziadek nie obrazi się za nowy komplet narzędzi czy wiertarkę o dużej mocy.

Luksusowe przedmioty użytkowe to coś, na co często babci czy dziadkowi brakuje pieniędzy. Dobrze zabezpieczony finansowo wnuk z pewnością może sobie pozwolić na nowy telewizor dla babci. Ewentualnie jeśli wnuków jest więcej, mogą wspólnie kupić prezent składkowy. I nieważne, że babcia mówi, że nowy telewizor niepotrzebny i po co taki wydatek. Już po tygodniu nie będzie chciała patrzeć na ten stary.

Ciepły, miękki koc z dobrej gatunkowo wełny na pewno będzie mile przyjęty, szczególnie że święta babć i dziadków wypadają w zimie. Chociaż babcia i dziadek mogą się nie przyznawać ani nie skarżyć, nie da się ukryć, że starsi ludzie mają mniejszą ciepłotę ciała i szybciej marzną. Ilekroć owiną się nowym, kocem pomyślą ciepło o wnukach. Satynowa pościel, miękki, ciepły szlafrok, duży ręcznik kąpielowy – to prezenty odpowiednie dla ludzi w każdym wieku.

Kosmetyki wydają się uniwersalnym prezentem, jednak z niewiadomych powodów rzadko bierze się je pod uwagę, kupując prezenty dla babci, czy dziadka. Tymczasem dziadkowie także uwielbiają kąpiele w pianie, lubią zapach dobrych perfum czy wody po goleniu, chętnie sięgają po kremy i balsamy. Każda babcia z wdzięcznością przyjmie elegancki zestaw do makijażu.

Szlakiem wspomnień

Babcia i Dziadek z pewnością mają lub mieli swoje zainteresowania czy pasje, z których z wiekiem zrezygnowali. Jeśli je znamy, warto pokusić się o kupno prezentów tematycznych. Nowe, ładne szachy, kolekcjonerskie wydania książek czy płyt. Nawet jeśli z różnych powodów zarzucili swoje zainteresowania, z pewnością chętnie powrócą do wspomnień z młodości.

Starsi ludzie na ogół są sentymentalni. Potrafią godzinami oglądać albumy ze zdjęciami. Tymczasem ludzie młodzi większość zdjęć przechowują w komputerze lub telefonie. Oczywiście są dziadkowie, którzy świetnie obsługują urządzenia mobilne, ale z myślą o tych, którzy tego nie potrafią, można pokusić się o stworzenie fotoksiążki.

Chwalenie się wnukami to jedna z cech charakterystycznych babć i dziadków. Z dumą pokazują zdjęcia i mówią: to mój wnuk, to moja wnuczka. Aby dać im okazję do tego rodzaju zachowań można sprezentować poduszkę ze swoim wizerunkiem. Opcjonalnie, zamiast poduszki może być kubek ze zdjęciem, zdjęcie oprawione w gustowną ramkę lub ramka multimedialna ze zmieniającymi się zdjęciami.

Z duchem czasu

Babcie i dziadkowie często ograniczają aktywność fizyczną, co w efekcie niekorzystnie odbija się na ich zdrowiu. Aby zmotywować ich do uprawiania sportu, można podarować babci i dziadkowi kijki do nordic walking lub karnet na basen. Jeśli dziadkowie są w dobrej kondycji fizycznej, można pokusić się o bardziej zaawansowany sportowy prezent: karnet na siłownię, rower czy rolki.

Sporo rzeczy pojawiło się w naszym życiu stosunkowo niedawno. Starsi ludzie nie wiedzą co to sushi, a w kręgle grali tylko jako dzieci w piaskownicy. Dzień Babci i Dzień Dziadka to dobra okazja do zaproszenia swoich dziadków do kręgielni, spa, na sushi czy do modnej restauracji.

To, co niewidoczne

Prezent nie musi mieć formy materialnej. Równie dobrze można wręczyć bilety do kina, teatru, filharmonii, a nawet na wycieczkę. Starsi ludzie często odmawiają sobie różnych rzeczy, uważając, że „to dobre dla młodych”. Taki prezent będzie wyjściem naprzeciw ich potrzebom, z których realizacji zbyt pochopnie rezygnują.

To, czego babciom i dziadkom brakuje najczęściej, to czas spędzony z wnukami. Może z okazji ich święta warto podarować im cały dzień? „Babciu, dziadku – jestem do waszej dyspozycji. Cały dzień robimy to, co wy chcecie”. Pod koniec dnia obie strony dojdą do wniosku, że taki eksperyment, trzeba jak najszybciej powtórzyć.