Długie wakacje – czy to dobry pomysł?

Skończyłeś szkołę średnią i nie wiesz co dalej? A może studiujesz i zastanawiasz się nad zrobieniem sobie przerwy? „Gap year”, czyli po naszemu… wakacje studenckie? Urlop dziekański? Żaden z tych terminów nie oddaje dokładnie tego pojęcia, więc pozostańmy przy oryginale, który najogólniej oznacza przerwę od codzienności i krótsze lub dłuższe wakacje. Nie mówimy tutaj jednak o zwykłym urlopie, ale w pewnym sensie o wywróceniu swojego życia do góry nogami, czyli zawieszeniu dotychczasowej działalności, czy to nauki czy pracy, i spróbowaniu czegoś zupełnie nowego. Czy zrobienie sobie takiej przerwy ma sens? Z jakimi skutkami to się może wiązać? Zapraszamy do lektury.

Idealny sposób na poznanie siebie

Idealny sposób na poznanie siebieZwolennicy „gap year” podkreślają, że jest to doskonała okazja, aby odpocząć, zwiedzić nowe miejsca, zdobyć ciekawe doświadczenia, poznać inną kulturę i zgłębić tajniki obcego języka. Jest to także idealny sposób, aby lepiej poznać siebie i przekonać się, czego tak naprawdę chcemy od życia. Bardzo często zdarza się, że absolwenci szkoły średniej albo studenci pierwszych lat studiów jeszcze nie wiedzą, co chcą robić w życiu. Nie mieli na to zwyczajnie czasu – byli pochłonięci nauką, egzaminami i nie znaleźli chwili, aby zatrzymać się i zastanowić się, co dalej. Problem pojawia się, kiedy nadchodzi czas decyzji i trzeba wybrać kierunek studiów albo specjalizację, bądź przychodzi moment zawahania, czy dokonali właściwego wyboru. W takich sytuacjach warto jest gdzieś wyjechać i dać sobie czas na zastanowienie. Rok wakacji nie musi być czasem zmarnowanym. Wręcz przeciwnie, możemy ten czas świetnie wykorzystać! Możesz w tym czasie spróbować różnego rodzaju pracy, możesz wyjechać do innego kraju i nauczyć się języka obcego, możesz zapisać się na kursy bądź szkolenia, które stanowią wprowadzenie do dziedziny, która Cię interesuje. W ten sposób wybór kierunku studiów oraz kraju i miejsca zamieszkania będzie bardziej świadomy.

Uważaj, aby nie przedobrzyć!

Uważaj, aby nie przedobrzyć!Decydując się na dłuższe wakacje trzeba jednak uważać, aby nie przedobrzyć i za bardzo się nie rozleniwić. Zdarza się, że dobrzy uczniowie z motywacją i planami na przyszłość, robią sobie rok przerwy i… zbaczają z kursu. Po takiej przerwie niektórzy mają problemy, aby się znowu wdrążyć i złapać rytm pracy. Pamiętaj też, że robiąc sobie rok przerwy w trakcie studiów nie będziesz już mógł dołączyć do swojej grupy – Twoi rówieśnicy skończą naukę o rok wcześniej. Na niektórych stanowiskach wymagana jest ciągłość pracy. Tak samo prowadzenie własnego biznesu może utrudniać spokojne oderwanie się od rzeczywistości. Dlatego też, ważne jest, aby decydując się na taki krok, bardzo dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw i pożytecznie wykorzystać ten czas. Pamiętaj, że takie wakacje nie są lekarstwem na wszystkie problemy!

Jak mądrze spożytkować ten czas?

Jak mądrze spożytkować ten czas?Aby połączyć przyjemne z pożytecznym, w trakcie „gap year” warto jest skorzystać z programów, które umożliwiają podjęcie legalnej pracy za granicą, np. w Stanach Zjednoczonych (jednym z takich programów jest np. Work&Travel). Tego rodzaju programy są bardzo ciekawe, gdyż umożliwiają poznanie nowych krajów, kultur i tradycji, a także nawiązanie międzynarodowych przyjaźni. Co więcej, mamy niepowtarzalną możliwość, aby podjąć pracę w interesującej nas branży i sobie zarobić. Odłożone pieniądze z pewnością przydadzą się nam potem na pokrycie wydatków studenckich. W przypadku niektórych programów minusem jest jednak konieczność poniesienia części lub całości kosztów, takich jak bilet lotniczy, ubezpieczenie, itd. przed wylotem. Ale również i w tym przypadku możesz liczyć na pomoc Monedo Now. Udzielamy jednych z najkorzystniejszych szybkich pożyczek na polskim rynku. Więcej informacji na temat tych programów, doświadczeń użytkowników i dokładnych kosztów uzyskasz na stronach internetowych biur pomagających w zorganizowaniu takich wyjazdów, m.in. Business Travel Club.