Czy warto kupić samochód hybrydowy?

Samochody hybrydowe to wciąż rzadkość na polskich drogach, jednak z roku na rok ich popularność rośnie. Wiele marek już wprowadziło hybrydy do swojej sprzedaży, jednakże niekwestionowanym liderem jest Toyota, która sprzedała już ponad 9 mln aut tego typu. Czy rzeczywiście warto kupić samochód z napędem hybrydowym? Jakie są wady i zalety tych aut? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule, dzięki któremu dowiesz się wielu istotnych rzeczy na temat eksploatacji samochodów hybrydowych. Mamy nadzieję, że dzięki naszej załodze kwestia zakupu takiego auta będzie jaśniejsza.

Czym są auta hybrydowe?

Czym są auta hybrydowe?Po pierwsze, zadajmy sobie pytanie: czym właściwie jest samochód hybrydowy? Otóż pojazd ten łączy w sobie dwa źródła napędu, jakimi są najczęściej elektryczny i spalinowy. Istotnym faktem, o jakim należy pamiętać jest to, że owe silniki mogą pracować na przemian lub w tym samym momencie. Spokojna i jednostajna jazda po mieście wymaga jedynie napędzania silnikiem elektrycznym, który sprawia, że jest ona niezwykle oszczędna, cicha oraz ekologiczna. Przy wyprzedzaniu, czy szybszej jeździe po autostradzie, do dyspozycji mamy również silnik spalinowy, dzięki któremu jazda staje się bardziej dynamiczna. Jeśli chodzi o ładowanie baterii, odbywa się ono podczas jazdy, szczególnie podczas hamowania, czy zjeżdżania z wzniesień. Natomiast jeśli chcemy naładować do pełna nasze akumulatory, musimy podpiąć się do gniazdka sieciowego. Cały proces trwa to około 4 godziny.

Zalety samochodów hybrydowych

Zalety samochodów hybrydowychPrzyjrzyjmy się teraz zaletom aut hybrydowych. Pierwszą, i chyba najważniejszą dla nas wszystkich zaletą jest niewielkie zużycie paliwa. Te samochody potrafią zużyć średnio nawet do 4l/100km! Przy obecnych cenach benzyny, na pewno będziemy wdzięczni naszemu autu za tak niskie spalanie. Dzięki tak ekonomicznej jeździe znacznie zmniejszamy ilość emitowanych spalin do atmosfery. Każdemu z nas powinno zależeć na ochronie środowiska i na zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza, co może stać się łatwiejsze przy wyborze samochodów hybrydowych. Ponadto, kolejną zaletą tych aut jest praktycznie bezszelestna jazda. Oprócz znacznie mniejszego hałasu, także nasz komfort jazdy jest większy. Co więcej, mieszkańcy niektórych miast mogą liczyć na ulgi związane z posiadaniem samochodu hybrydowego. Władze Krakowa i Wrocławia wyznaczyły specjalne miejsca parkingowe dla właścicieli aut hybrydowych, i poza tym obniżyły także koszty rejestracji i innych opłat. Niestety zakup tych aut w Polsce jeszcze nie jest wspierany w postaci dopłat, czy obniżonych stawek ubezpieczeniowych. W Holandii właściciel hybrydy za jej zakup dostaje 3000 euro, a podatki drogowe również są obniżone zależnie od stopnia ekologiczności pojazdu.

Wady samochodów hybrydowych

Wady samochodów hybrydowychPomimo licznych zalet tych aut, należy również wspomnieć o paru ich wadach, które trzeba mieć na względzie przed zakupem tego pojazdu. Pierwszą z nich jest oczywiście cena. Inwestycja w tego typu samochód będzie nas sporo kosztować, która jednak ze względu na niskie spalanie z biegiem czasu zwróci się nam. Co więcej, ze względu na dwa silniki, w które wyposażone są hybrydy, również problem z jego serwisowaniem jest większy. Wiele nieautoryzowanych warsztatów nie miało do czynienia z naprawą aut hybrydowych. Znalezienie doświadczonego mechanika w tego typie samochodów może dla nas stanowić nie lady wysiłek.

Mamy nadzieję, że dzięki naszej ocenie aut hybrydowych, decyzja o kupnie nowego samochodu będzie prostsza. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek problemów finansowych, możesz liczyć na naszą pomoc. Skorzystaj z naszych szybkich pożyczek online już dziś!