Co robić w Dublinie w marcu w Dzień św. Patryka?

Jeśli planujesz city-break w marcu, koniecznie weź pod uwagę Dublin, który w tym czasie zamienia się w niezwykle roztańczone i uśmiechnięte miasto. Wszystko za sprawą uroczystości związanych z Dniem św. Patryka. Skorzystaj z naszych wskazówek, aby dowiedzieć się co robić w Dublinie w marcu w Dzień św. Patryka i dlaczego warto w tym okresie wyjechać do Irlandii.

Kiedy obchodzone jest Dzień św. Patryka?

Dzień św. Patryka to święto obchodzone 17 marca w dniu śmierci Świętego. Jest dniem wolnym od pracy nie tylko w Irlandii Północnej, ale także w Nowej Funlandii, Labradorze i Montserrat. Jak powstała tradycja obchodzenia tego święta? Wszystko zaczęło się od legendy o św. Patryku, który przybył do Irlandii, aby nawracać mieszkających tam pogan na chrześcijaństwo. Symbolem święta jest trójlistna koniczyna zwana shamrock. To nią, według legendy, św. Patryk posłużył się, tłumacząc Irlandczykom dogmat trójcy świętej. W Dzień św. Patryka, Irlandczycy ubierają się w kolorze zielonym lub przynajmniej starają się dołączyć do swoich ubrań zielone akcenty. W całej Irlandii organizowane są festyny i uliczne pochody, a ulice toną w zielonych dekoracjach.

Picie whiskey w Dzień św. Patryka

Jeśli będziesz w Irlandii w trakcie uroczystości związanych z Dniem św. Patryka, musisz koniecznie napić się z tzw. „dzbanu Patryka”. Innymi słowy, obowiązkowo musisz wypić szklaneczkę irlandzkiej whiskey. Tradycja picia tego trunku w Dzień św. Patryka również powstała na w skutek zakorzenionej w kulturze Irlandczyków legendy, według której św. Patryk nastraszył kobietę w karczmie, że jeśli nie będzie nalewała do szklanek pełnej miarki alkoholu, to będą ją nawiedzać potwory.

Jak się świętuje Dzień św. Patryka w Dublinie?

W Dzień św. Patryka, Dublin zamienia się w prawdziwą stolicę świata, na której ulicach odbywają się liczne pokazy, parady i festyny.  Dzień św. Patryka to dla Dublińczyków okazja, aby podkreślić swoją przynależność do miasta i kraju, a także do zamanifestowania dumy z dorobku kulturowego Irlandii. Właśnie dlatego, 17 marca warto znaleźć się na trasie parady między Pałacem Parnella, a Katedrą Świętego Patryka. W ciągu trzygodzinnego przemarszu, będziesz świadkiem niesamowitego spektaklu, w którym główną rolę grają dudziarze, grupy taneczne, orkiestry, aktorzy przebrani za kolorowe smoki lub bohaterów z Gwiezdnych Wojen, a także piłkarze znanych w Irlandii drużyn. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, większość miejscowych udaje się do pubów.

Do jakiego pubu warto iść w Dublinie?

Jeśli chcesz poczuć klimat prawdziwego irlandzkiego pubu, mamy dla Ciebie dwie propozycje. W centrum Dublina znajduje się jedna z nich – pub Grogan’s. Odwiedź to miejsce i spróbuj jednego z serwowanych tu piw. Do alkoholu dostaniesz przekąskę w postaci sera cheddar lub szynki. Jeśli zaś zależy Ci nie tylko na alkoholu, ale także na zabawie przy irlandzkiej muzyce, zajrzyj do pubu Cobblestone, w którym spotykają się pasjonaci tradycyjnych irlandzkich utworów. Już wiesz, że w Dzień Św. Patryka musisz napić się whiskey, ale oprócz tego warto skusić się na oryginalnego Guinnessa z gęstą, kremową pianą.

Pogoda w Irlandii w marcu

Irlandia to państwo, w którym pogoda zmienia się z minuty na minutę i nigdy nie jesteś wstanie przewidzieć, czy za godzinę będzie święciło słońce, czy nie.  Położenie nad Atlantykiem powoduje, że jednego dnia panuje mgła, drugiego jest bezchmurne niebo, a trzeciego wieje silny wiatr i zacina deszcz. Średnia temperatura w marcu w Irlandii to 8 stopni Celsjusza. Dlatego mimo gorącej atmosfery panującej na ulicach Dublina w Dzień Świętego Patryka, nie można zapomnieć o zabraniu z Polski ciepłych ubrań.

Pożyczka na podróż do Irlandii

17 marca wypada w tym roku w niedziele. Jeśli więc chcesz zorganizować podróż do Dublina w okolicy Dnia św. Patryka, pomyśl o wyjeździe na weekend 15.07 – 18.07. jeśli wybierzesz jedną z tanich linii lotniczych, za bilety lotnicze dla dwóch osób zapłacisz ok. 600 zł. Zakwaterowanie na 3 noce będzie kosztować Cię ok. 600 zł. Musisz jeszcze uwzględnić koszty związane z jedzeniem, piciem i zakupionymi w barach trunkami – ok. 800 zł. Po dodatkowe środki na weekendową podróż do Irlandii możesz aplikować na stronie www.monedo.pl . Chętnie pomożemy Ci zorganizować wymarzony city-break w Dublinie.

Zobacz również: