Sposoby na budżetowe wakacje 2017

Wielu z nas nie ma dziś sprecyzowanych planów na wakacje, a przy wyborze miejsca wyjazdu bardzo często kierujemy się po prostu atrakcyjną ceną. Jak spędzić wakacje życia, a jednocześnie nie zbankrutować? O to kilka sposobów na budżetowe wakacje.

Ile ludzi, tyle pomysłów na wakacje. Jedni wolą spędzać urlop aktywnie, a inni leniuchować na plaży, jedni zorganizują swój urlop sami, a inni skorzystają z usług biura podróży. Każdy ma inne oczekiwania czy możliwości. Ważne żeby oferta była atrakcyjna, także finansowo. Co właściwie świadczy o tym, czy cenę za wakacyjny wyjazd możemy uznać za atrakcyjną, czy też nie? Korzystna dla naszego portfela promocja zaczyna się od ok. 10 % obniżki w stosunku do ceny katalogowej. Jeśli przyłożymy się do planowania wakacji to z pewnością uda nam się znaleźć ofertę, która nie nadwyręży domowego budżetu.

Chcąc zaoszczędzić warto przede wszystkim dobrze zastanowić się nad terminem wyjazdu. Przed lub po sezonie będzie zdecydowanie taniej. Na atrakcyjne obniżki można trafić przede wszystkim w okresie od początku maja, do połowy czerwca lub w październiku. Trzeba się jednak liczyć, z tym, że część atrakcji może już być nieczynna, a pogoda niepewna. Zdecydowanie nie warto decydować się na wyjazd podczas np. długich weekendów, ceny idą wtedy znacznie w górę, a tłumy turystów utrudniają spokojny wypoczynek. Jeśli planujemy urlop poza Europą dobrym czasem na łapanie okazji będzie czas w okolicach Świąt Bożego Narodzeniu i Nowego Roku.

Wybór miejsca na wakacje powinien być poprzedzony szczegółowym porównaniem ofert różnych biur podróży, warto także sprawdzić ubiegłoroczne ceny podobnych wyjazdów, zbytnie różnice w cenie mogą być podejrzane. Należy także uważnie czytać regulaminy czy umowę wyjazdu, aby nie przegapić informacji o ewentualnych dodatkowych, ukrytych kosztach.

Aby zapłacić mniej za wakacje warto też rozważyć zakup wyjazdu np. w formie first deal. Oznacza to rezerwację ze znacznym wyprzedzeniem, ale za to z gwarancją najniższej ceny. Korzystając z oferty przedsprzedażowej możemy zaoszczędzić nawet kilkanaście procent. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na planowanie wakacji z wyprzedzeniem powinny z kolei skorzystać z opcji wyjazdów last minute. Polega to na tym, że wakacje rezerwuje się na ok. 1 lub 2 tygodnie przed wyjazdem, choć niektórzy czekają nawet do ostatniej chwili. To najlepszy wybór zwłaszcza dla osób spontanicznych i dobrze zorganizowanych, gdyż często oferta pojawia się nagle i do wyjazdu trzeba się przygotować np. w jeden dzień. Decydując się na last minute trzeba być elastycznym i otwartym na kilka kierunków wakacyjnych, gdyż nie wiadomo do jakiego kraju pojawi się akurat promocyjna oferta.

budżetowe wakacje

Jeżeli wakacje planujemy na własną rękę, warto wyjechać z grupą znajomych, im będzie nas więcej, tym taniej, gdyż na kilka osób rozłożą się koszty np. paliwa, noclegu czy zwiedzania ( wiele miejsc oferuje np. bilety grupowe do zwiedzanych obiektów w atrakcyjnych cenach). Warto także pamiętać o tym, że w miejscach popularnych wśród turystów ceny będą kilkukrotnie wyższe, warto więc szukać mniej uczęszczanych, a często równie malowniczych zakątków.

Przede wszystkim jednak należy się nauczyć kontrolować swoje wydatki i monitorować stan swojego budżetu, zwłaszcza, że na wakacjach bardzo wiele rzeczy będzie nas kusić i pieniądze bardzo łatwo się rozejdą. Dlatego warto zaplanować swój budżet na wakacje i się go trzymać. Dzięki temu nie wrócimy z wyjazdu kompletnie spłukani.  Pamiętaj też, aby mierzyć siły na zamiary. Jeśli cena wyjazdu mieści się na granicy tego, na co możesz sobie pozwolić, lepiej wybrać coś tańszego lub pojechać gdzieś bliżej. Zawsze warto bowiem zostawić sobie dodatkowo ok. 15- 20 % całego wakacyjnego budżetu na poczet zapasowych funduszy