Bezpieczny dom to inteligentny dom!

Jeszcze 20 lat temu instalacje alarmowe montowano jedynie w bankach, sklepach, magazynach, czy innych miejscach o zwiększonym ryzyku na włamanie. Z roku na rok coraz popularniejszy staje się jednak domowy system alarmowy. Przez fachowców określany skrótem SSWiN, czyli System Sygnalizacji Włamania i Napadu, jest to zespół urządzeń służących do wykrywania i sygnalizowania wejścia osoby nieuprawnionej. Alarm włącza się w przypadku otwarcia lub próby otwarcia drzwi, okien i innych zamknięć chronionego obszaru oraz poruszania się w chronionym obszarze. Zastanawiasz się, czy zamontowanie alarmu w Twoim domu czy mieszkaniu to konieczność czy niepotrzebny wydatek? Jaki alarm wybrać do domu jednorodzinnego? Czy możliwe jest zamontowanie alarmu jedynie na etapie stanu surowego budynku? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym odpowiemy na te i inne pytania.

Konieczność czy zbyteczność?

Konieczność czy zbyteczność?W Polsce średnio do kradzieży z włamaniem dochodzi co 15 minut. Najwięcej przestępstw popełnianych jest podczas naszej nieobecności, czyli w okresie wakacji, długich weekendów czy świąt, a także w okresie urlopów, kiedy wyjeżdżamy daleko i pozostawiamy nasz dom bez opieki i nadzoru. Aby nie paść ofiarą włamania należy przedsięwziąć kilka środków bezpieczeństwa i wziąć pod uwagę sposób myślenia potencjalnego złodzieja. Policyjne śledztwa potwierdzają, że rzadko zdarzają się przypadki nieprzemyślanego rabunku i zazwyczaj złodzieje od dłuższego czasu obserwują daną nieruchomość. Po pierwsze, trzeba nauczyć się przezorności. Pod żadnym pozorem nie należy ogłaszać swojej nieobecności, np. wyjazdu na urlop, czy to wśród sąsiadów, znajomych, rodziny czy na portalach społecznościowych. Po drugie, szanujmy swoją własność i zawczasu odpowiednio ją zabezpieczmy. Porządne zamki i drzwi antywłamaniowe są niezbędnym elementem ochrony domu, ale jeśli nasza posiadłość znajduje się na uboczu lub wejście do niej nie jest dobrze widoczne z ulicy, złodziej może spokojnie pracować nad ich sforsowaniem. Prędzej czy później i tak dostanie się do środka – jest to tylko kwestia czasu! Co więcej, włamywacz może znacznie ułatwić sobie pracę i zwyczajnie wejść przez okno. W domach położonych na wsi potencjalny złodziej nie tylko posiada więcej czasu, ale może także sobie pozwolić na robienie większego hałasu. Sposobem na utrudnienie mu działania jest wyposażenie naszego domu bądź mieszkania w inteligentną instalację alarmową. Już sama informacja o tym, że obiekt jest chroniony za pomocą systemu alarmowego często działa jak odstraszasz i potrafi skutecznie zniechęcić potencjalnych złodziei.

Standardowy alarm

Standardowy alarmNajlepszym i zarazem najtańszym rozwiązaniem jest zamontowanie systemu alarmowego na etapie stanu surowego budynku, bądź w trakcie remontu. Standardowy domowy system alarmowy składa się z kilkudziesięciu elementów, tj. centrali alarmowej, czujek i detektorów, oraz sygnalizatora. Zwykle stosuje się także urządzenia przekazujące informacje o stanie systemu (komunikatorów) za pomocą sieci telefonii stacjonarnej (dialery), komórkowej (moduły GSM), Internetu (komunikatory TCP/IP) albo fal radiowych na odległość kilkunastu kilometrów (radiopowiadomienie). Co więcej, możliwe jest też zastosowanie radiolinii do zdalnego włączania i wyłączania stanu czuwania alarmu pilotem. Dużym zainteresowaniem cieszą się również przyciski napadowe, które umożliwiają mieszkańcom wywołanie alarmu, gdy poczują się zagrożeni, np. usłyszą hałasy w nocy. Tzw. mózgiem systemu jest centrala alarmowa, która odbiera sygnały z czujek, detektorów i przycisków, przetwarza je, sygnalizuje ich stan, a kiedy alarm jest uzbrojony, uruchamia sygnał alarmowy. Centrala alarmowa może też inicjować transmisję informacji o zdarzeniu. Cały system alarmowy zasilany jest energią elektryczną, jednak aby awaria zasilania nie spowodowała natychmiastowego unieruchomienia systemu, wyposaża się go w akumulator. Standardowy alarmWszystkie urządzenia znajdujące się w budynku należy ze sobą połączyć, w związku z czym przewody przechodzą przez niemal wszystkie pomieszczenia w obiekcie. Nikt nie chce, aby przewody te były widoczne, więc zazwyczaj ukrywa się je najlepiej pod tynkiem, podobnie jak w przypadku instalacji elektrycznej. Generalny remont domu jest więc doskonałą okazją, aby bez problemu rozplanować całą instalację i rozprowadzić przewody alarmowe. Bruzdy w tynku na przewody można zrobić przed przeprowadzeniem prac wykończeniowych. Takie rozwiązanie jest o wiele tańsze niż podłączenie bezprzewodowego systemu alarmowego, a także praktyczniejsze – urządzenia komunikujące się ze sobą drogą radiową są drogie, a ich działanie stosunkowo łatwo jest zakłócić.

Zwiększona ochrona

Wadą powyżej opisanego systemu jest to, że alarm włącza się dopiero po wtargnięciu do budynku. Oznacza to, że zostaną sforsowane drzwi lub okna. W przypadku domów letniskowych, w których zazwyczaj nie ma wartościowych przedmiotów, straty te mogą być znaczne. Co zrobić, aby alarm chronił nas przed tego typu zniszczeniami?

  • Zwiększona ochronaOchrona wokół domu. Istnieje możliwość zabezpieczenia także terenu wokół budynku. W tym celu stosuje się aktywne bariery (tory) podczerwieni. Są to nadajniki wysyłające wiązki promieniowania podczerwonego w kierunku odbiorników, które mogą być od nich oddalone nawet o 50 m. Minusem takiego rozwiązania są stosunkowo częste fałszywe alarmy. Wystarczy, że na posesji pojawi się kot albo pies i alarm się włączy. Można jednak temu zapobiec, przynajmniej częściowo. Wystarczy bariery podłączyć bezpośrednio przy ogrodzeniu, przez które nie przeskoczy żadne zwierzę.
  • Ochrona obwodowa. Innym rozwiązaniem jest zainstalowanie w oknach i drzwiach zewnętrznych specjalnych czujek magnetycznych, tzw. kontaktronów, reagujących na otwarcie. Ich uzupełnieniem mogą być czujki wibracyjne wychwytujące drgania charakterystyczne dla prób sforsowania drzwi lub okien oraz czujki reagujące na dźwięk tłuczonego szkła. W przypadku tych rozwiązań dochodzi już jednak do pewnego zniszczenia okien i/lub drzwi.

Alarm bezprzewodowy

Alarm bezprzewodowyCo zrobić, jeśli Twoje lokum już zostało wykończone, a dopiero teraz pomyślałeś o alarmie? Nie martw się, nie wszystko jeszcze stracone! W takim przypadku doskonale sprawdzi się bezprzewodowy system alarmowy. Minusami takiego rozwiązania są wyższa cena i większa zawodność – urządzenia komunikujące się ze sobą drogą radiową są droższe, a ich działanie jest łatwiej zakłócić (można je zabezpieczyć przed zakłóceniami, lecz wiąże się to z jeszcze większym nakładem finansowym). Bezprzewodowe czujki są także bardziej kłopotliwe w eksploatacji, gdyż trzeba będzie regularnie wymieniać wyczerpujące się baterie. Na takie rozwiązanie warto jest jednak się zdecydować w sytuacji, gdy wykonanie instalacji przewodowej jest bardzo kłopotliwe. Zrywanie tynków, wiercenie dziur i przeprowadzanie remontu jedynie w celu montażu instalacji alarmowej jest najzwyczajniej nieopłacalne!

Koszt założenia domowego systemu alarmowego może wahać się od 2500 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od instalacji, na jaką się zdecydujemy i od wielkości obiektu. Jeśli chcesz skutecznie zabezpieczyć się przed włamywaczami, ale brakuje Ci pieniędzy na położenie instalacji alarmowej, nie wahaj się skorzystać z szybkiej pożyczki na miarę Twoich potrzeb. Pamiętaj, że najlepiej jest zamontować system alarmowy na etapie stanu surowego budynku lub podczas remontu. Zainstaluj alarm i śpij spokojnie!