Bezpieczna podróż autostopem

Kto z nas nie zna słów piosenki Karin Stanek „Jedziemy autostopem”:

Jedziemy autostopem, jedziemy autostopem.

W ten sposób możesz bracie przejechać Europę.

Gdzie szosy biała nić, tam śmiało bracie wyjdź.

I nie martw się co będzie potem.

Nareszcie rozpoczął się sezon urlopowy i po całym roku pracy możemy pojechać na zasłużone wakacje! Co zrobić, jeśli Twój budżet jest ograniczony? Czy musisz rezygnować z wyjazdu na wakacje? Nic bardziej mylnego! Wystarczy tylko rozejrzeć się za tańszym rozwiązaniem. Nie musisz przecież nocować w drogich hotelach i podróżować samochodem, czy autobusem – równie dobrze możesz podróżować autostopem. Podróże autostopem cieszą się dużą popularnością nie tylko ze względu na brak kosztów, ale także są okazją do przeżycia niezapomnianej przygody i nawiązania nowych kontaktów. Aby ta przygoda była w pełni bezpieczna i satysfakcjonująca, a w naszej pamięci na długie lata pozostały tylko same ciepłe wspomnienia, do takiego podróżowania trzeba się odpowiednio przygotować i pamiętać o kilku ważnych zasadach!

Gdzie zatrzymywać kierowców?

Gdzie zatrzymywać kierowców?Po pierwsze, wybierz bezpieczne miejsce, w którym będziesz zatrzymywać kierowców. Musi to być miejsce dozwolone do zatrzymania się i wygodnym do zatrzymania się. Jeśli będziesz znajdować się na ruchliwej, wąskiej drodze, nawet w miejscu dozwolonym do zatrzymywania się, wielu kierowców będzie obawiało się tam zatrzymać. Pamiętaj, że zatrzymywanie pojazdu przy przystanku autobusowym, w jego zatoczce czy też przed przejściem dla pieszych najczęściej wiąże się ze złamaniem przepisów. Dobrze jest także zatrzymać się w miejscu jednoznacznie wskazującym na kierunek, w którym chcemy się udać. Jeśli staniesz przed skrzyżowaniem, kierowcy prawdopodobnie nie zatrzymają się, gdyż nie będą wiedzieć, gdzie zmierzasz. Co więcej, duże skrzyżowania to miejsca, na których trzeba bardzo uważać, aby nie doszło do wypadku i większość kierowców jest skupiona jedynie na bezpiecznej jeździe. Jeśli bardzo długo czekasz na zatrzymanie się samochodu, a kierowcy zdają się nie zwracać na Ciebie uwagi, zastanów się, czy wybór miejsca zatrzymywania jest prawidłowy. Co więcej, musisz być widoczny! Podróżować autostopem możesz nawet w nocy, ale musi być Cię dobrze widać. Ustawiaj się w oświetlonych miejscach w miastach, na stacjach paliw, przy sklepach, itd.

Bądź uczciwy!

Po drugie, pamiętaj, że uczciwość popłaca. Niektórzy autostopowicze, zwłaszcza ci podróżujący w grupach, aby jak najszybciej zatrzymać samochód, decydują się na zagrywki takie jak wystawianie na wabia najładniejszej dziewczyny, chowanie pozostałych osób oraz dużych bagaży w krzakach, itd. Układ powinien być jasny od samego początku: nas jest tyle, bagażu jest tyle i tyle, jeśli masz wystarczająco miejsca, to się zatrzymaj. Takie zachowanie może nam tylko przysporzyć kłopotów. Ładnej dziewczynie być może szybciej uda się zatrzymać pojazd, ale tym samym zwiększa się niebezpieczeństwo, że zatrzyma się kierowca zainteresowany przypadkowymi znajomościami. Jeśli podróżujemy w grupce i na dodatek mamy dużo bagażu, nie ma sensu zatrzymywanie pojazdów, w których jest miejsce tylko na jedną osobę i niewielki bagaż. Jeśli oczekujesz uczciwości od nic, sam tez od samego początku bądź uczciwy.

Bezpieczeństwo

BezpieczeństwoPowszechnie mówi się, że podróżowanie autostopem jest niebezpieczne. To prawda, niesie ze sobą zagrożenia, jednak nie inaczej jest też w przypadku innych środków transportu – samodzielnie kierując samochodem możemy zasnąć i ulec wypadkowi, a pociągiem zostać okradzeni. W przypadku podróży autostopem, jak i innymi rodzajami transportu, należy po prostu zachować środki ostrożności i zdrowy rozsadek. Największe niebezpieczeństwa czyhają na kobiety, które decydują się podróżować same. Jeśli koniecznie musisz jechać sama, nigdy nie ubieraj się wyzywająco, gdyż kierowcy mogą Cię pomylić z przedstawicielką innej profesji… Najbezpieczniej jest udać się w podróż w grupce albo przynajmniej w parze. Co więcej, należy przyjrzeć się kierowcy i pasażerom samochodu, który się zatrzyma. Jeśli na samym początku osoby te nie wzbudzą naszego zaufania, nie warto jest ryzykować. Nie należy też zdradzać naszego miejsca docelowego. Jeśli podążamy trasa z Białegostoku do Szczecina, wsiadając do nieznajomego samochodu w Białymstoku wystarczy powiedzieć, że zmierzamy w kierunku Warszawy. Jeśli podczas podróży kierowca zacznie się zachowywać w nieodpowiedzialny sposób, zawsze możemy grzecznie podziękować i powiedzieć, że dojechaliśmy już do celu. Nie ryzykuj zdrowiem i życiem, jeśli zauważysz niepokojące sygnały.

Tabliczka

TabliczkaW tej kwestii zdania są podzielone. Niektórzy autostopowicze próbując zatrzymać samochód trzymają w ręku tabliczkę z miejscem docelowym, a inni nie. Jeśli podróżujemy do odległego miejsca, a naszą podróż rozpoczynamy w niewielkiej miejscowości, na pewno nie warto jest umieszczać miejsca docelowego na tabliczce, gdyż istnieje małe prawdopodobieństwo, że nam się poszczęści. Czasami warto jest podjechać tyle ile się da, a następnie, już na bardziej ruchliwych drogach starać się zatrzymać kierowcę, z którym podjedziemy dłuższy odcinek. Najdalsze trasy uda nam się przejechać z kierowcami TIR-ów. Na pobliskim parkingu możemy podpytać kierowców, dokąd zmierzają i jest duża szansa, ze dojedziemy z nimi zagranicę. Niektórzy autostopowicze mają dokładnie obrane miejsce wakacji, a inni idą na żywioł. Jeśli jesteś elastyczny i nie ma dla Ciebie znaczenia, czy spędzisz wakacje we Francji, Hiszpanii czy Portugalii, jest duża szansa, że szybko i sprawnie uda Ci się dojechać do jakiegoś ciekawego miejsca.

Jesteś gościem

Niektórzy autostopowicze zapominają, że są gośćmi i powinni się dostosować do sytuacji. Jeśli kierowca chce się zatrzymać, aby odpocząć albo zrobić zakupy, nie możemy go poganiać z zegarkiem w ręku. W złym guście jest także zachowywanie się głośno, śmiecenie, palenie papierosów czy picie alkoholu w samochodzie. Powinniśmy być serdeczni i pokierować rozmową w taki sposób, aby podróż była przyjazna dla obu stron. Nikt nie lubi nieprzyjaznych autostopowiczów, którzy potrafią tylko narzekać począwszy od samochodu, poprzez muzykę i skończywszy na umiejętnościach i sposobie jazdy. Jeżeli coś nam się nie podoba, zawsze możemy poprosić o zatrzymanie się.

Inne metody podróży

Jeśli boisz się podróżować autostopem, preferujesz bardziej zaplanowany rodzaj podróży albo boisz się stać na przykład na mrozie lub deszczu, możesz zaplanować swoją podróż wcześniej znajdując kierowcę przez Internet. Pomogą Ci w tym specjalne serwisy kojarzące kierowców i pasażerów, takie jak BlaBlaCar, który ma także opcję przejazdów tylko dla kobiet. Inną stroną wartą polecenia jest Wspolnedojazdy. Natomiast, jeśli wolisz bardziej tradycyjne i wygodne rozwiązania, a masz ograniczone fundusze, możesz skorzystać z szybkich i tanich pożyczek na wakacje. Nie rezygnuj z wypoczynku tylko ze względu na chwilowe problemy finansowe. Po całym roku ciężkiej pracy należy Ci się chwila wytchnienia. Podczas urlopu możesz odciąć się od codzienności, zmienić otoczenie i zregenerować siły, aby powrócić do pracy z nową energią i nowymi pomysłami.