5 rzeczy, o cenie których nie miałeś pojęcia!

Czy zastanawiasz się czasem nad zrobieniem czegoś, ale nie masz pojęcia, ile to dokładnie kosztuje? Często powtarzasz: „nie wiem jaka jest tego cena, ale musi być drogie”? Być może ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości. Przedstawiamy 5 rzeczy, o których cenie nie miałeś pojęcia.

Ile kosztuje gram złota?

Inwestycje w złoto powszechnie uznawane są za jedne najbezpieczniejszych. Złoto różni się od innych aktywów tym, że inwestować należy w nie w czasach gospodarczego prosperity. Wtedy złoto jest najtańsze. Kruszec ten zyskuje na wartości w momentach, w których dzieje się źle na światowych rynkach, m.in. w czasie rosnącej inflacji, konfliktów zbrojnych, a także w okresach złej koniunktury gospodarczej. Istnieje społeczne przekonanie, że inwestowanie w papiery wartościowe lub inne aktywa wiąże się z koniecznością posiadania dużej ilości środków finansowych na inwestycję. Okazuje się, że w kruszec taki jak złoto mogą inwestować zarówno banki, jak i mali inwestorzy lub osoby całkowicie niezwiązane z branżą finansową i posiadające mały budżet.

Cena złota

Ceny pełnowymiarowych sztabek złota są zawrotne (0,5 kg sztabka złota kosztuje ok. 80 tys. zł, 1 kg złota – ok. 160 tys. zł), właśnie dlatego warto zacząć inwestowanie w sztabki o wadze ok. 50 lub 100 g. Ich cena mieści się w przedziale od 8 000 do 17 000 zł. Jeden gram złota kosztuje ok. 200 zł.

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Trzeba pamiętać, że inwestycja w złoto to inwestycja na lata, która nie daje natychmiastowych zysków. Złoto należy traktować jak lokatę długoterminową, która może przynieść spore korzyści finansowe w dłuższym okresie czasu. Podstawowym argumentem przemawiającym za inwestowanie w złoto jest to, że jego wartość jest odporna na wpływy inflacji. Dzięki temu, złoto to aktywo, dzięki któremu skutecznie ochronisz swoje oszczędności.

Ile kosztuje tatuaż?

Tatuaż to ozdoba ciała, którą chciałoby mieć wiele osób, ale tylko nieliczni mają odwagę się na nią zdecydować. Zrobienie sobie tatuażu to idealny sposób, aby podkreślić swój indywidualizm, a także podnieść własną samoocenę. Przed podjęciem decyzji o zrobieniu sobie tatuażu należy pamiętać, że ten obrazek na skórze zostanie z Tobą na całe życie. Właśnie, dlatego wybór rysunku należy dobrze przemyśleć. Cena tatuażu zależy od rozmiaru wybranego wzoru, stopnia trudności jego wykonania, a także od renomy studia tatuażu. Najtańsze tatuaże wykonywane są z czarnego tuszu i zazwyczaj charakteryzują się niewielką ilością szczegółów i brakiem cieniowania. Za mały tatuaż na nadgarstku zapłacisz ok. 200 zł. Cena takiego tatuażu wzrosłaby, jeśli np. do wykonania rysunku byłoby potrzebne użycie kolorowych tuszy. Wykonanie dużego tatuażu, np. obejmującego znaczną powierzchnię wybranej części ciała, wymaga kilkunastu godzin pracy tatuażysty. W takim przypadku, wizyta w salonie tatuażu dzielona jest na dwie/trzy kilkugodzinne sesje tatuowania. W zależności od salonu, każda z nich kosztuje od 500 do 1000 zł. Najdroższe rodzaje tatuaży to tatuaże biomechanics i tzw. rękawy. Tatuaże biomechanics przedstawiają fragmenty wnętrza ludzkiego organizmu jako część układu mechanicznego. Charakteryzują się dużą ilością szczegółów. Koszt takiego tatuażu w zależności od wielkości waha się od 1000 do 3000 zł. Tatuaże typu rękaw również wymagają wielogodzinnej pracy. Podczas wykonywania tatuażu tego typu, wybrany fragment skóry – najczęściej przedramię – w całości pokrywany jest rysunkiem. Ceny rękawów zaczynają się od 2000 zł.

Ile kosztuje aparat na zęby?

Aparat na zęby zakładany jest w celach zdrowotnych lub ozdobnych. Przez wiele osób, aparat traktowany jest jako element biżuterii. Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje aparat na zęby musisz zdać sobie sprawę, że wykonanie i założenie dolnego oraz górnego łuku to nie wszystko, za co zapłacisz. Bardzo ważnym elementem kosztów leczenia ortodontycznego są wizyty kontrolne, które odbywają się min. raz na miesiąc i podczas których zmieniane są gumki, naprawiane są zepsute zamki, a także zakładane są nowe łuki. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego, leczenie zgryzu jest kontynuowane za pomocą retencji, która ma na celu utrwalenie uzyskanego efektu. Do tego służy aparat ortodontyczny ruchomy na noc, a także pasek retencyjny przyklejany na kilka lat do tylnej części zębów. Aparaty ortodontyczne dzielą się ze względu na materiał, z którego są wykonywane. Najpopularniejsze z nich to:

  • aparat ortodontyczny metalowy,
  • aparat ortodontyczny tytanowy,
  • aparat ortodontyczny ceramiczny,
  • aparat ortodontyczny porcelanowy.

Cena wykonania i założenia jednego łuku wynosi 1500 zł. Przy konieczności założenia obydwu łuków: łuku dolnego i łuku górnego, cena aparatu wzrasta do ok. 3000 zł. Do tej kwoty należy doliczyć koszt założenia aparatu – ok. 700 zł. Jednorazowa wizyta ortodontyczna kosztuje 150 zł. Przy założeniu, że leczenie ortodontyczne będzie trwało ok. 30 miesięcy, jego koszt wyniesie ok. 8000 zł do momentu zdjęcia aparatu i rozpoczęcia leczenia retencyjnego.

Ile kosztuje operacja plastyczna nosa?

Nos to bardzo ważny narząd zarówno dla wyglądu, jak i zdrowia człowieka. Zdarza się, że z powodu nabytego lub wrodzonego skrzywienia przegrody nosowej, oddychanie nosem jest utrudnione. Rodzi to spore konsekwencje zdrowotne, m.in. problemy z zatokami, ciągłe przeziębienia, permanentnie zapchany nos. Często bywa także, że wygląd zewnętrzny nosa nie odpowiada nam pod względem estetycznym – zdaje się być za wielki, za mały, zbyt zadarty lub okrągły. Jeśli nos jest powodem Twojego dyskomfortu psychicznego lub komplikacji zdrowotnych, warto pomyśleć o operacji plastycznej nosa. Operacja nosa może obejmować jego część chrzęstną lub kostną i chrzestną. Wszystko zależy od tego, czy chodzi nam o np. usunięcie garbka, skrócenie nosa lub wyszczuplenie go. Zabieg dotyczący części chrzęstnej nosa to koszt od 6000 do 9000 zł. Operacja części kostnej i chrzestnej to koszt od 8000 do 11 000 zł.

Ile kosztuje wiza do USA?

Wizy do USA to temat, który co jakiś czas pojawia się na arenie politycznej i w mediach. Pomimo tego, wokół tematu wiz narosło wiele szkodliwych mitów. Właśnie dlatego warto na początku przypomnieć, czym jest wiza. Jest to dokument zezwalający na przekroczenie granicy lub pobyt na terenie obcego państwa wystawiane cudzoziemcom. Wizy wystawiają przedstawicielstwa dyplomatyczne lub konsulaty. Duża część społeczeństwa polskiego uważa, że otrzymanie wizy do USA graniczy z cudem. Prawda jest jednak inna. W Polsce, wizę otrzymuje większość osób, które o nią wnioskują. Aby otrzymać wizę należy wypełnić wniosek, odpowiadając zgodnie z prawdą na zadane w nim pytania. Dotyczą one takich obszarów jak sytuacja finansowa wnioskującego, sytuacja prawna, zatrudnienie, zaangażowanie polityczne i społeczne. Badany jest także nasz związek z krajem ojczystym. Każdy kto wypełni i złoży swój wniosek do ambasady amerykańskiej w Polsce zobowiązany jest go opłacić – niezależnie od tego, jak konsul go rozpatrzy – negatywnie, czy pozytywnie. Kwota opłaty wizowej zależy od rodzaju wizy, której wniosek dotyczy.

  • Wybrane rodzaje wiz do USA:
  • B: Służbowa/turystyczna – 624 zł
  • C-1: Tranzytowa – 624 zł
  • F: Studenci (studia akademickie) – 624 zł
  • H: Pracownicy tymczasowi/sezonowi i praktykanci – 741 zł

Istotnym w kontekście ubiegania się o wizę jest cel naszej podróży do USA. W przypadku, gdy planujesz np. wyjazd na miesięczne wakacje w USA, powinieneś ubiegać się o wizę turystyczną. Jeżeli we wniosku wykażesz, że nie jesteś karany, nie jesteś członkiem żadnej grupy terrorystycznej, masz silne związki z Polską (np. w postaci rodziny, stałej pracy, zaciągniętego kredytu, mieszkania), a także stać Cię na pobyt w USA, wiza zostanie Ci najprawdopodobniej przyznana. Wiza turystyczna zazwyczaj ważna jest przez 10 lat. Na lotnisku, w trakcie przekraczania granicy z USA, urzędnik imigracyjny zatwierdzi Twój pobyt na okres ok. 30 dni. Proces ubiegania się o wizę trwa ok. 30 dni.

Wsparcie finansowe w Monedo Now

Operacja plastyczna nosa, aparat ortodontyczny, tatuaż, sztabka złota, a nawet wiza do USA. Wszystkie te rzeczy wiążą się z przymusem poniesienia określonych kosztów, które możesz rozłożyć w czasie. Jak to możliwe? Pytanie powinno brzmieć nie jak, tylko dzięki czemu. Biorąc szybką pożyczkę w Monedo Now, zyskasz możliwość rozłożenia wydatków na raty.