Czy pożyczka od osoby prywatnej jest wiarygodna?

Masz pilny wydatek, na który akurat zabrakło gotówki? Wiesz, że dostaniesz pieniądze za kilka dni, ale o kilka dni za późno. Brakującą kwotę możesz pożyczyć, zastanów się tylko dobrze, od kogo.

Pożyczka od osoby prywatnej: znajomi

pożyczka od osoby prywatnejTeoretycznie najwygodniej jest pożyczyć pieniądze od kogoś, kogo dobrze znamy. Bliska rodzina, przyjaciel, bardzo dobry znajomy. Ta teoria może jednaki zderzyć się z brutalną rzeczywistością – bliscy również mogą cierpieć na brak gotówki, szczególnie jeśli kwota nie ogranicza się do kilkuset złotych. Mimo wszystko bliscy mogą czuć się zobowiązani do udzielenia pomocy i zaczynają wśród swoich znajomych szukać kogoś, kto dysponuje potrzebną kwotą. W ten sposób zostajemy postawieni przed obcym człowiekiem, gotowym pożyczyć pieniądze, bo jest „znajomym znajomego”. Tu powinien włączyć się dzwonek alarmowy w głowie. Pożyczanie pieniędzy od obcych prywatnych osób nie jest tak bezpieczne, jakby się mogło wydawać.

Nie każdy wie, ale pożyczenie większej kwoty pieniędzy wymaga każdorazowo sporządzenia umowy, wyszczególnienia kto z kim zawiera umowę, oznaczenia terminu zwrotu pieniędzy, a także możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy. Mało tego, od takiej umowy należy zapłacić podatek. Nie każdy ma chęć udawać się do Urzędu Skarbowego i chwalić pożyczką. Niemniej jednak największą pułapką może okazać się wcześniejszy termin zwrotu. Nie będzie problemem, gdy to pożyczkobiorca postanowi spłacić dług wcześniej. Dużo trudniej może być przedterminowo zakończyć umowę, gdy to pożyczkodawca zażąda zwrotu pieniędzy przed terminem. Na ogół takie życzenie jest niemożliwe do spełnienia.

Poza oczywistymi nieprzyjemnościami wynikającymi z nagabywania przez osobę, która pożyczyła nam pieniądze, możemy spodziewać się też trudnych rozmów z osobą, która skontaktowała nas ze swoim majętnym znajomym. Taka wydawałoby się błaha sytuacja, może powodować spore niesnaski i zerwanie stosunków towarzyskich. Prawdę mówi przysłowie: chcesz stracić przyjaciela, pożycz mu pieniądze. Parafrazując, można powiedzieć: chcesz stracić przyjaciela, pożycz od niego pieniądze.

Alternatywa pożyczki od osoby prywatnej

Skąd więc wziąć pieniądze, gdy są pilnie potrzebne, a na przelew trzeba trochę poczekać? Lepiej wziąć bezpieczną pożyczkę w sprawdzonej instytucji trudniącej się udzielaniem pożyczek ratalnych, na przykład Monedo Now. Minimalne formalności pozwalają na podpisanie umowy w kilka minut. Dobrą wiadomością jest niska prowizja od takiej pożyczki, porównywalna z kosztami pożyczki od osoby prywatnej. Aby wziąć pożyczkę w Monedo Now trzeba mieć ukończone 18 lat, dysponować kontem w polskim banku, na którym regularnie pojawiają się wpłaty np. pensji. Oprócz tego trzeba mieć adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Aż tyle albo tylko tyle trzeba mieć, by uzyskać szybką pożyczkę w Monedo Now. W odróżnieniu od innych firm, udzielających krótkoterminowych pożyczek, Monedo Now nie wymaga braku wcześniejszego zadłużenia w innych instytucjach. Historia kredytowa jest oczywiście sprawdzana i brana pod uwagę, ale jest tylko jednym z czynników decydujących o przyznaniu pożyczki. W Monedo Now każdy ma szansę na szybki ratunek dla swoich finansów.

Analizując wszystkie za i przeciw można łatwo zauważyć, że pożyczka w instytucji finansowej jest bezpieczniejsza od pożyczki od osoby prywatnej. Jasny regulamin, optymalny harmonogram spłat, przelew na konto w krótkim czasie i przede wszystkim gwarancja, że nie trzeba będzie oddawać pieniędzy przed terminem, zdecydowanie przemawia za wzięciem popularnej „chwilówki”. Będzie to także z korzyścią dla stosunków z rodziną i przyjaciółmi