Wymiana opon letnich

Każdy kierowca pojazdu mechanicznego spotyka się z utrudnieniami, jakie niosą za sobą określone pory roku. W lecie, konieczne jest czyszczenie klimatyzacji. W zimie, natomiast, żmudne odśnieżanie samochodu. Oczywiście, są to istotne kwestie, jednak nie możemy również zapominać o odpowiednim ogumieniu. Opony w samochodzie możemy porównać do obuwia. Jeśli w zimie założymy buty o złym bieżniku z dużym prawdopodobieństwem poślizgniemy się, w lecie, tymczasem, źle dobrane, będą powodowały zmęczenie stopy. Podobnie jest w branży motoryzacyjnej. Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy wymianie opon.

Wymiana i wybór opon – kiedy?

Właściwie, wskazanie idealnego momentu do zmiany opon jest bardzo ciężkie, zarówno jeśli chodzi o opony zimowe, jak i letnie. Podjęcie tej decyzji wymaga obserwacji czynników takich jak:

– Temperatura otoczenia oraz wilgotność powietrza. Może tak być, że pomimo niskich temperatur, wilgotność powietrza będzie tak mała, że na drogach nie pojawi się oblodzenie czy szadź. Wtedy na jakiś czas możemy odłożyć wymianę opon na nieco późniejszy termin. Może być również tak, że mimo relatywnie wyższej temperatury, wilgoć będzie znaczna, a w konsekwencji, możliwość poślizgu dużo większa.

Kiedy wymienić opony letnie – generalna zasada

Generalnie przyjmuje się, że jeśli temperatura przez dłuższy czas utrzymuje się na poziomie 5- 8 stopni Celsjusza, można wymienić opony na letnie. Należy jednak być ostrożnym w tym aspekcie, gdyż, jak pokazują ostatnie lata, aura zmienia się z dnia na dzień.

Zużycie opon – co na nie wskazuje?

Jeśli stan opon letnich pozostawia wiele do życzenia z uwagi na wysokość bieżnika czy chociażby ich wiek, możemy wstrzymać się z decyzją o wymianie opon zimowych na letnie. W takim przypadku, często bezpieczniejsze okazują się opony zimowe, nawet przy wyższej temperaturze, niż „łyse” opony letnie. Jest wiele teorii na temat wieku opony czy wysokości bieżnika. Oczywiście, można się nimi kierować, jednak, co do zasady, biorąc pod uwagę, że opona to mieszanka różnych surowców, jej stan zależy również od sposobu przechowywania, stylu jazdy, a nawet jakości mieszanki materiałowej. Najlepiej, zatem, kierować się wskazaniami producenta lub o zbadanie opony poprosić wulkanizatora.

Rodzaj opon, a pora, w której najczęściej jeździmy samochodem

Jeżeli wykorzystujemy nasze auto jedynie w ciągu dnia, kiedy temperatura jest wyższa, możemy nieco wcześniej umówić wizytę u wulkanizatora. Jeśli jednak przemieszczamy się głównie w porze nocnej lub wieczornej, opony letnie mogą nie być dobrym pomysłem do momentu, aż temperatura w nocy nie wzrośnie do wskazanych 5- 8 stopni Celsjusza.

Wybór opony letniej – na co zwracać uwagę?

Wybór opon letnich również nie jest prosty. Z jednej strony, ważne są parametry opony. W pierwszej kolejności, zwrócić uwagę należy na jej średnicę, wysokość profilu oraz szerokość. W tym aspekcie, najlepiej kierować się wskazaniami producenta pojazdu, którym się przemieszczamy. Ważne, aby pamiętać, że w myśl obowiązujących przepisów, opona oraz felga nie może wystawać poza obrys pojazdu. Kolejnym ważnym parametrem jest bieżnik. Ma on znaczenie, zwłaszcza jeśli prowadzimy samochód w różnych warunkach pogodowych. Dużym powodzeniem cieszą się opony, które mają dobry wskaźnik odprowadzania wody. Dla komfortu jazdy, istotny będzie także poziom emisji dźwięku. Owszem, przemieszczając się po mieście możemy tego nie odczuć, jednak głośne opony przy większych prędkościach, w warunkach kiedy mamy do przejechania na przykład 1000 km, mogą być bardzo uciążliwe. W końcu, warto zapoznać się ze składem mieszaniny, z której wykonana jest opona. Przy większych temperaturach, guma w oponie letniej staje się twardsza. Istotne jest, aby ten parametr nie wpływał negatywnie na właściwości jezdne.

Cena opon

Nie bez znaczenia jest także cena opon. Tu warto wskazać możliwość zakupu opon na rynku wtórnym oraz pierwotnym. Jeśli chodzi o opony używane, ceny kształtują się od 50 złotych do około 450- 500 złotych za sztukę (jeśli opona jest w dobrym stanie i renomowanej firmy). Zakup opon nowych to wydatek od 150 do 1000 złotych za sztukę. Przyjmuje się, że im większa opona, tym jest ona droższa. Dodatkowo, warto zwrócić także uwagę na systemy, które stosuje się współcześnie w ogumieniu. Umożliwiają one jazdę na przebitej oponie (powietrze jest zatrzymywane przez specjalną membranę) oraz tak zwany run flat, szczególnie lubiany przez entuzjastów felg aluminiowych i wysokich krawężników.

Opony całoroczne – czy warto?

Temat ten budzi wiele kontrowersji. W myśl powiedzenia: „jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”, można uznać, że wybór tego typu ogumienia nie jest dobry. Ten pogląd może być jednak nieprawidłowy. Opony całoroczne zrobione są z mieszaniny, której skład pozwala na odpowiednią pracę gumy, zarówno w wyższych, jak i niższych temperaturach. Dodatkowo, ich bieżnik jest tak zaprojektowany, aby zapewniał przyczepność w lecie oraz w zimie. Warto jednak zaznaczyć, że wskazany przedział temperatur nie obejmuje skrajnych wartości. Zatem, jeśli prowadzimy samochód w zakresie umiarkowanych warunków atmosferycznych (od -10 do +25 stopni Celsjusza), będą one trafionym wyborem. W innych okolicznościach mogą one nie zapewnić pełnej i bezpiecznej jazdy.

Cena opon całorocznych

Opony całoroczne różnią się również ceną zakupu. Przy zakupie nowych opon całorocznych, ceny oscylują od 250 do 700 złotych w zależności od marki oraz parametrów. Podsumowując, wybór opon letnich oraz decyzja o ich zmianie powinny być przemyślane i świadome. Ogumienie jest jednym z tych elementów eksploatacyjnych samochodu, na którym nie warto oszczędzać. Jeśli nie posiadamy w tym zakresie wystarczającej wiedzy, możemy poprosić o opinię wulkanizatora, specjalistę w sklepie lub skorzystać z licznych i popularnych porównywarek internetowych.

Pożyczka na przygotowanie samochodu do nowego sezonu

Przygotowanie samochodu do nowego sezonu to nie tylko wymiana opon. To często także konieczność wykonania wielu napraw i zabiegów konserwacyjnych, które mogą kosztować Cię nieco więcej niż nawet 1500 zł. Jeśli potrzebujesz na to dodatkowych pieniędzy, skorzystaj z możliwości wzięcia szybkiej i bezpiecznej pożyczki w Monedo Now.