Wielkie promocje w Black Friday 2019. Co to? Kiedy wypada? Jakie sklepy?

To już niedługo! Nadchodzi Black Friday 2019, dzień niewiarygodnie niskich cen i ogromnych wyprzedaży. Często sklepy oferują obniżki nawet do 75%! Żal byłoby nie skorzystać. Przygotuj się, a może i Ty upolujesz jakąś wyjątkową okazję. W końcu taki dzień zdarza się tylko raz w roku, szkoda byłoby przegapić wszystkie promocje, które na ten dzień przygotowały sklepy dla swoich Klientów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy w tym roku wypada Black Friday, ile trwa, skąd wzięła się ta tradycja i jakie sklepy biorą udział koniecznie czytaj dalej!

Black Friday 2019 – kiedy wypada?

Zastanawiasz się kiedy w tym roku możesz spodziewać się ogromnych wyprzedaży w sklepach? W 2019 roku Black Friday, czyli Czarny Piątek, wypada 29 listopada. Data wielkiego dnia wyprzedaży jest ruchoma, ale zawsze przypada ona na czwarty piątek listopada, dzień po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Czarny Piątek zyskał sobie miano święta zakupów – kupujący mogą trafić podczas tego dnia na wyjątkowe okazje, a sklepy osiągają nawet do kilkunastu procent rocznego dochodu. Zyskują więc wszyscy. Promocje w trakcie Black Friday wzbudzają spore zainteresowanie klientów, którzy tłumnie odwiedzają galerie handlowe. Jeśli nie lubisz tłoku, ale chcesz skorzystać z czarnopiątkowych ofert nic straconego! Duże marki często obejmują promocjami także asortyment w sklepach online.

Ile trwa Czarny Piątek?

W założeniu Black Friday to dzień dużych obniżek cen. Spora liczba sklepów przedłuża jednak czarnopiątkowe promocje na cały weekend, co przyciąga wielu dodatkowych klientów. Dzięki przedłużeniu Czarnego Piątku więcej osób ma szanse na zrobienie zakupów.

Skąd pochodzi tradycja Black Friday?

Zastanawiasz się, skąd pochodzi tradycja Black Friday? Przyjmuje się, że tradycja Czarnego Piątku zrodziła się w Ameryce w latach 50. XX wieku (choć znajdą się i tacy, którzy korzeni tej tradycji upatrywaliby aż w XIX wieku). Dzień ten nie jest traktowany jak oficjalne święto, ale uznaje się go za otwarcie sezonu świątecznego, przynajmniej w Stanach Zjednoczonych.

Kilka słów o historii Black Friday . Poznaj genezę nazwy święta, od którego zaczyna się świąteczny sezon zakupowy.

Nie ma jasności skąd właściwie wzięła się nazwa Czarny Piątek. W Internecie znaleźć można co najmniej kilka różnych wyjaśnień. Najbardziej prawdopodobnie z nich wiąże się… z kolorem długopisów! Dawniej popularną praktyką było zapisywanie w dokumentach księgowych zysków na czarno, a strat na czerwono. Jak już wspomniano, w dzień po Święcie Dziękczynienia sklepy odnotowywały najwyższe zyski, które utrzymywały się aż do Świąt Bożego Narodzenia. Stąd od cyferek zapisywanych w księgach na czarno wzięła się nazwa Black Friday. Ale dlaczego wyprzedaże wypadają właśnie po Święcie Dziękczynienia? Pod koniec ubiegłego i na początku tego stulecia wiele parad organizowanych z okazji tego święta było sponsorowanych przez wielkie domy towarowe. Handlowcy doskonale zdawali sobie sprawę z tego, jak duży potencjał drzemie w tych pochodach i wykorzystywali parady do reklamowania swoich towarów. Z czasem ustalono jednak niepisaną zasadę, że sklepy nie będą próbowały reklamować się przed końcem parady. Stąd dzień następujący po Święcie Dziękczynienia stał się dniem, w którym oficjalnie rozpoczyna się świąteczny sezon zakupowy. A jak najłatwiej zachęcić klientów do odwiedzenia sklepów? Oczywiście promocjami!

Black Friday i Cyber Monday – czym się różnią?

Czym jest Cyber Monday? Można śmiało powiedzieć, że to cyfrowa wersja Czarnego Piątku. Jeśli nie lubisz tłumów w galeriach handlowych, ale nadal chciałbyś skorzystać z wyjątkowych promocji, możesz zaczekać do poniedziałku. Podczas Cyber Monday wiele sklepów internetowych przygotowuje specjalne oferty dla swoich klientów, a także oferuje darmową wysyłkę na towary zakupione tego dnia.

Kiedy wypada Cyber Monday?

W tym roku Cyber Poniedziałek wypada 2 grudnia. Warto także pamiętać, że w dobie Internetu, kiedy wiele sklepów stacjonarnych posiada swoje witryny w sieci, na atrakcyjne oferty można natrafić przez 4 dni – od Czarnego Piątku do Cyber Poniedziałku.

Lista sklepów online biorących udział w Czarnym Piątku.

Ciężko byłoby stworzyć zamkniętą listę sklepów online biorących udział w Czarnym Piątku i Cyber Poniedziałku. Biorąc pod uwagę fakt, jak wielką popularnością cieszą się promocje w te dni oraz jak wiele zysków przynoszą, lista ta musiałaby być bardzo długa. Z pewnością wiele sklepów online przygotuje ciekawe oferty dla swoich klientów na 29 listopada i  2 grudnia. Oto niektóre z nich:

 • MediaMarkt
 • Sephora
 • RTV Euro AGD
 • MediaExpert
 • Decathlon
 • Allegro
 • 4F
 • Reserved
 • Zalando
 • Castorama
 • IKEA
 • CCC
 • Smyk
 • Empik

Chcesz w atrakcyjnych cenach kupić ubrania, kosmetyki, akcesoria do domu, elektronikę, produkty dla zwierząt i wiele innych artykułów? Zaczekaj na Black Friday i Cyber Monday. Podczas tych dni możesz sporo zaoszczędzić, niezależnie od tego, czy wybierzesz sklep stacjonarny, czy internetowy.

Skorzystaj z promocji podczas Czarnego Piątku, dzięki Płacę Później

Możesz skorzystać z promocji podczas Czarnego Piątku nawet, gdy masz ograniczoną ilość gotówki w portfelu. Wystarczy, że płacąc za zakupy online przez PayU, skorzystasz z opcji Płacę Później. Dzięki temu, zyskasz aż 30 dni na dokonanie płatności. Możesz również wziąć szybką pożyczkę online na zakupy w Czarny Piątek.

To warto zapamiętać:

 • Black Friday lub Czarny Piątek wypada zawsze w czwarty piątek listopada.
 • Obniżki tego dnia mogą sięgać 75, 80, a czasem nawet 90%.
 • Centra handlowe często rozciągają okres promocji i wyprzedaży na cały weekend.
 • Święto wywodzi się z Ameryki, ale szybko rozpowszechniło się na świecie. Dotarło również do Polski.
 • Cyber Monday to pierwszy poniedziałek po Czarnym Piątku, jest dniem wyprzedaży w sklepach internetowych.
 • W Czarny Piątek zrób zakupy płacąc z PayU i skorzystaj z opcji Płacę Później. Dzięki temu, za zrobione zakupy, zapłacisz w przyszłym miesiącu.