Wielkanoc bez stresu. Poradnik dla zapracowanych.

Do świąt nie pozostało wiele czasu. To już ostatni dzwonek, aby w ferworze pracy nie zepsuć czaru wielkanocnej aury. Warto więc zacząć planować co i kiedy mamy rzeczywiście do zrobienia, aby świąteczne śniadanie było przyjemnością dla całej rodziny, a nie stresującym, męczącym porankiem.

1. Kartki świąteczne

Dla tych których nie uda się spotkać osobiście w święta, warto przygotować specjalne kartki świąteczne. Obyczaj nakazuje wypisać je własnoręcznie. Inspiracji na życzenia świąteczne można szukać w internecie. Wujek google na pewno podpowie zarówno coś śmiesznego, jak i poważnego. Koszt kartki świątecznej to około 3 zł. Trzeba doliczyć jeszcze koszt znaczku, który oscyluje w granicach 4,5 zł. Jeśli chcemy aby dotarły na czas, warto wysłać je tydzień lub dwa tygodnie przed świętami. Badania pokazują, że Polacy lubią dostawać kartki, jednak niechętnie to robią, wolą bowiem wysłać sms, jest tańszy i szybszy. Jednak kartka każdego z nas bardziej ucieszy niż sms.

2. Porządki

Zanim zaczniesz porządki, zrób listę środków czystości, które będą Ci potrzebne. Zaoszczędzisz dzięki temu czas i pieniądze, bo unikniesz odrywania się od pracy i biegania do sklepu osiedlowego gdzie zazwyczaj jest dużo drożej niż w supermarkecie. Do typowych porządków domowych przed świętami zaliczamy mycie okien i podłóg, odkurzanie – to wszystko możesz zrobić już na początku kwietnia. Kuchnie zostaw na samym końcu, podczas przygotowania jedzenia i tak się ubrudzi. Aby ułatwić i przyśpieszyć sobie robienie porządków, warto skorzystać z nowoczesnego sprzętu. Dla zapracowanych Pań Domu z pomocną ręką przyjdzie np. irobot, który bez naszej pomocy sprzątnie okruszki, sierść zwierzaków i kurz. Jeśli chodzi o mycie okien to Window Vacuum wyczyści za nas okna. Wystarczy tylko nałożyć środek czyszczący na powierzchnię okna, a resztę wykona już za nas ten sprzęt. Do mycia podłogi przydatny będzie mop parowy, który wyczyści też dywan, dziecięce zabawki, kuchenkę, a nawet zlew. Jeśli jednak nie masz czasu na sprzątanie, to jedynym wyjściem jest znaleźć osobę która Cię wyręczy lub wynająć firmę sprzątającą, w tym drugim przypadku jest to dość duży koszt jednorazowy. Z pomocą może przyjść także cała rodzina czyli mąż i dzieci, należy im tylko rozplanować zadania. Męska ręka przyda się przy odkurzaniu czy myciu okien. Maluchy pomogą w ścieraniu kurzu czy układaniu książek, segregowaniu zabawek. Będą dumne, że biorą udział w przygotowaniu świąt na równi z dorosłymi. Taka nauka na pewno zaprocentuje w przyszłości, kiedy będziesz miała mniej sił i trzeba będzie częściej liczyć na pomoc dzieci.

porządki przed Wielkanocą

3. Dekoracje i ozdoby

Stół na Wielkanoc powinien być nakryty białym obrusem. Dekoracje powinny kojarzyć się z wiosną – soczysta zieleń, słoneczne odcienie żółtego, z motywami zajączków lub baranków. Taka aranżacja spodoba się najmłodszym biesiadnikom. Jeśli zależy nam na eleganckiej odsłonie, postawmy na klasyczną biel, przełamaną na przykład srebrem albo fioletem. Ta druga z pewnością jest bardziej uniwersalna – takie dodatki wykorzystamy także na inne, poświąteczne okazje. Przejrzyjmy też koniecznie naszą domową zastawę stołową – sprawdźmy, czy niczego w niej nie brakuje. W czasie świątecznego śniadania na stole nie powinno zabraknąć świeżych kwiatów, bukszpanu, pisanek, lukrowego baranka oraz kurczaczków, które symbolizują życie. Pisanki można udekorować za pomocą specjalnych zestawów, dostępnych w sklepach lub zrobić je osobiście np. za pomocą obierek z cebuli.

dekoracje Wielkanocne

 4. Potrawy wielkanocne

Święconka powinna zawierać przede wszystkim pisanki, chleb, szynkę, kiełbasę, sól, chrzan i baranka. Każdy z tych produktów coś symbolizuje, więc żadnego z nich nie może zabraknąć. Zgodnie z wielkanocną tradycją oprócz jajek, świeżych wędlin i nowalijek w czasie Świąt jemy mazurka, sernik, paschę, żurek z jajkiem, babkę drożdżową, pasztet z królika lub gęsi, śledzie w śmietanie i sałatkę jarzynową. Na zakupy wszystkich spożywczych produktów w tym roku Polacy zamierzają wydać średnio 300-400 zł. Zazwyczaj wszystkie potrzebne rzeczy zakupimy w hipermarketach, część osób zdecyduje się na zakupy przez internet, które w wielu przypadkach zaoszczędzą czas.

babka wielkanocna

Podstawowe wydatki wielkanocne prezentują się następująco:

lista produktow na wielkanoc

5. Tradycje i zwyczaje

  • Niedziela Palmowa – w tym dniu idzie się do kościoła święcić palmy wielkanocne. Dekoruje je się bukszpanem, gałązkami malin, porzeczek, mchem a nawet ziołami. Jeśli mamy trochę czasu można to zrobić własnoręcznie, dla osób zapracowanych z pomocą przychodzą znów supermarkety, gdzie szła wielkanocny zaczyna się już miesiąc przed świętami. Ich koszt oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych.
  • Poniedziałek Wielkanocny – to dzień, wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Jest to czas spacerów i oblewania się wodą.Pamiętajmy aby śmingustówki które oddamy w ręce naszych dzieci były bezpieczne. W lany poniedziałek nie tylko oblewamy się wodą z kolorowych pistoletów, jajek, armatek czy bomb wodnych, ale również z butelek a nawet wiaderek. Są regiony w Polsce gdzie ludzie oblewają się perfumami.
  • Czekoladowe upominki – to zwyczaj który nie jest celebrowany w każdym domu, przywędrował do nas z zachodu Europy. Polega on na tym, że najmłodszym domownikom wręczamy czekoladowe jajka lub zajączki. Można podać podczas świątecznego śniadania lub ukryć w domu, aby nasze pociechy same je znalazły.

Jeśli nie zdążysz ze wszystkimi obowiązkami przedświątecznymi, pamiętaj ideały są po to aby do nich dążyć, a nie po to, by nimi być. Nic się złego nie stanie jeśli nie będziesz miała najczystszych okien, najbardziej wyrośniętej babki wielkanocnej czy pisanek wprost z Cepelii. Najważniejsza jest rodzina i wspólnie spędzony czas. Przez 2 tygodnie spokojnie zdążysz zgromadzić potrzebne produkty do przygotowania potraw i wykonania ozdób na Wielkanoc. Zaczyna się okres kiermaszy wielkanocnych na których zaopatrzyć się można w różnego typu dekoracje świąteczne, albo podpatrzyć co w tym roku jest modne.