W Polsce czy za granicą – gdzie planować przyszłość?

nowy jork

Już ponad 2 miliony polskich obywateli na stałe przebywa za granicą. Spośród krajów unijnych najpopularniejszym kierunkiem jest Wielka Brytania, a tuż za nią sytuują się Niemcy. To w tych państwach mieszka co drugi emigrant, który zdecydował się opuścić Polskę. Natomiast poza Starym Kontynentem największą szansę na usłyszenie języka polskiego mamy w Stanach Zjednoczonych, gdzie przebywa ok. 200 tysięcy polskich emigrantów. Najliczniejsze skupisko polonijne w USA znajduje się w Chicago i Nowym Jorku. Innymi państwami, które cieszą się zainteresowaniem wśród polskich emigrantów są Kanada (40 tysięcy) oraz Australia (14 tysięcy).

Dlaczego Polacy wyjeżdżają?

Według sondaży, o wyjeździe z Polski myśli obecnie ośmiu na dziesięciu ankietowanych. Statystyki te są bardzo niepokojące. Dlaczego coraz częściej Polacy decydują się na emigrację?

Powodów jest dużo, jednak najczęściej spotykanym jest wyjazd w celach zarobkowych, za przysłowiowym chlebem. Narodowy Spis Powszechny, przeprowadzony przez Główny Urząd Statystyczny, wskazuje, że aż 78 procent polskich emigrantów jako przyczynę wyjazdu z kraju wskazało znalezienie zatrudnienia. Obecna stopa bezrobocia w Polsce wynosi 12%. Wyjeżdżają jednak nie tylko bezrobotni, ale też osoby, które dobrze radzą sobie w Polsce, ale szukają za granicą większych zarobków bądź lepszych możliwości rozwoju zawodowego. Pozostałe powody podawane przez emigrantów to chęć zdobycia lepszego doświadczenia za granicą, niesprzyjające warunki do prowadzenia własnego biznesu w Polsce, sprawy rodzinne, leczenie i rehabilitacja, a także polska mentalność, która przejawia się częstym niezadowoleniem oraz tendencją do narzekania.

emigracja-za praca

Jak jest za granicą?

Emigracja z pewnością nie jest dla każdego. Decydując się na przeprowadzkę za granicę musimy liczyć się z tym, że początki nie będę łatwe. Problemy językowe, nowa kultura, nowe otoczenie, rozłąka z rodziną i bliskimi to tylko kilka przykładów problemów z którymi borykają się nasi rodacy na emigracji. W tym artykule podpowiemy jak sprawdzić czy emigracja jest dla ciebie i jak się do niej mądrze przygotować.

Języki obce

O wiele łatwiejszy start mają za granicą osoby, które znają język kraju do którego emigrują. Znalezienie dobrej pracy może okazać się nie takie proste jeśli mamy problemy z napisaniem CV i listu motywacyjnego w języku obcym. Należy zdać sobie sprawę, że aby znaleźć pracę za granicą trzeba być w stanie przeczytać ogłoszenie, wysłać aplikację, odbyć rozmowę kwalifikacyjną, a następnie poradzić sobie na danym stanowisku pracy.nauka-jezykow-obcych

Aby ułatwić sobie start warto zadbać o naukę języka obcego będąc jeszcze w Polsce. Możliwości jest bardzo wiele. Szkoły językowe oferują kursy językowe w mniejszych i większych grupach oraz z podziałem na różne poziomy zaawansowania. Istnieje możliwość zapisania się na przyspieszony kurs języka albo skupić się na nauce języka biznesowego. Osoby zainteresowane zajęciami indywidualnymi powinny skontaktować się z korepetytorem.

Emigracja – czy to dla mnie?emigracja-na zachod

Emigracja nie wszystkim wychodzi na dobre. Na pewno wiąże się ona z dużym stresem i przewróceniem życia o 180 stopni. Są osoby, które stawiają wszystko na jedną kartę, sprzedają swój majątek w Polsce, składają wypowiedzenie w pracy, kupują bilet i wyruszają w drogę. Jest to jednak bardzo ryzykowne, gdyż co się stanie jeśli nasze miejsce docelowe nie spełni naszych oczekiwań? Powrót do domu może nie być taki prosty jeśli nie będzie już do czego wracać. Aby uniknąć rozczarowania należy zdobyć jak najwięcej informacji o miejscu do którego planujemy wyemigrować. Skarbnicą wiedzy okażą się niewątpliwie osoby, które mieszkają tam od dłuższego czasu, dobrze znają tamtejsze realia oraz przybliżą nam jak wygląda życie w miejscu, które nas interesuje. Wiele informacji można również wyszukać w Internecie. Najlepszym sposobem na sprawdzenie potencjalnego miejsca jest jednak odwiedzenie go osobiście! Skorzystaj z wyjątkowej pożyczki, którą oferuje Monedo Now i sprawdź na własną rękę miejsce które cię interesuje, aby uniknąć rozczarowań! Bardzo dobrym pomysłem jest też połączyć przyjemne z pożytecznym i wykupić kurs językowy za granicą. W ten sposób możesz uczyć się języka i pomieszkać przez jakiś czas w innym kraju oraz poznać plusy i minusy tego miejsca. W tym przypadku również możesz liczyć na Monedo Now. Po kilku tygodniach spędzonych za granicą na pewno będziesz pewny czy jest to odpowiedni kierunek dla Ciebie!

Wyjechałem ale chcę wrócić…

Wielu Polaków, którzy wyjechali za granicę ma po jakimś czasie dylemat czy wrócić do ojczyzny czy też pozostać za granicą… Porównują jak wcześniej wyglądało ich życie w Polsce i zastanawiają się gdzie warto jest osiedlić się na stałe. Według informacji które podaje praca.pl, większość Polaków wraca, ale tylko w odwiedziny. Część z nich tęskni za Polską oraz swoimi przyjaciółmi i rodziną, ale ostatecznie nie decydują się na powrót na stałe, bo zdążyli się już przyzwyczaić do lepszych zarobków i wyższego standardu życia. W ankietach często podkreślają, że do powrotu do ojczyzny mogłaby zwabić ich dobra oferta pracy, na miarę ich wykształcenia i zgodna z zainteresowaniami, która finansowo pozwoliłaby im na podobny standard życia, jaki mają na obczyźnie.

Dla osób które planują powrót były Premier Donald Tusk, obecnie szef Rady Europejskiej, w trakcie swojej wizyty w Wielkiej Brytanii oficjalnie uruchomił portal powroty.gov.pl, który kierowany jest do Polaków przybywających na emigracji. Użytkownicy portalu znajdą w nim bazę wartościowych informacji na temat powrotu z emigracji. Fakt, że tak dużo osób wyemigrowało jest z pewnością niekorzystny dla polskiej gospodarki. Jednak pustkę na rynku pracy po naszych emigrantach zapełniają nowi przybysze, zwłaszcza z Ukrainy i Białorusi.

 

Czego najbardziej brakuje emigrantom?polski-chleb

Okazuje się, że oprócz rodziny i przyjaciół, polskim emigrantom najbardziej brakuje smaku polskich produktów spożywczych, zwłaszcza dobrych wędlin, pieczywa, ciast. W USA wielkim zainteresowaniem cieszą się polskie sklepy, do których sprowadzane są autentyczne polskie produkty. Możemy kupić tam np. ptasie mleczko lub suszone kabanosy. Ceny są nieco droższe niż w sklepach w ojczyźnie, jednak w porównaniu do amerykańskiej żywności, niezdrowej i zmodyfikowanej, nasi rodacy skorzy są wydać nieco więcej na zakup zdrowych i smacznych polskich produktów. Wiele osób, zwłaszcza starszych i nie znających dobrze języka, tęskni za polskimi programami w telewizji oraz polską prasą. Brakuje im kontaktu z językiem polskim.