Jak świętować tłusty czwartek?

Tłusty czwartek to święto, na które czeka każdy łakomczuch. Skąd wzięła się tradycja jedzenia pączków i jakie inne przysmaki możemy jeść w ten dzień?

23 lutego to dzień, na który czeka każdy wielbiciel słodyczy – tłusty czwartek. Na ten czas warto zrobić dyspensę od diety i skosztować pysznego pączka. Nie warto zaprzestać na jednym, w końcu kolejna okazja do takiego obżarstwa pojawi się dopiero za rok. Co warto zjeść w tłusty czwartek prócz pączka i jak ten dzień obchodzony jest w innych miejscach świata? Począwszy od cynamonek, poprzez naleśniki, a skończywszy na blinach.

Kiedy świętować tłusty czwartek?

Tłusty czwartek jest świętem ruchomym, bo jego data zależy od Świąt Wielkanocy. Ustala się, że tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień zabaw karnawałowych przed przygotowaniami do Wielkanocy.

Najpopularniejsze desery

Najpopularniejsze deseryna tłusty czwartekChoć z tłustym czwartkiem kojarzymy zazwyczaj pączki, to oprócz nich niezwykle popularnym smakołykiem są faworki. Te ciastka smażone w głębokim tłuszczu z cukrową pudrową posypką skradły serce nie jednego łakomczucha. Przesądy związane z tłustym czwartkiem nie pozostawiają złudzeń: ten, kto nie zje w ten dzień ani jednego pączka nie zazna szczęścia. Lepiej nie kusić losu!

Historia tłustego czwartku

Już Rzymianie obchodzili święto w stylu tłustego czwartku. Gdy nadchodziła wiosna, organizowali uczty, na których spożywano pączki z ciasta chlebowego nadziewane słoniną.

W Polsce istniał zwyczaj ,,combrowego czwartku„. Nazwa odnosi się do legendy mówiącej o krakowskim burmistrzu, który był prawdziwym utrapieniem dla kobiet sprzedającym na krakowskim rynku. Według legendy umarł w tłusty czwartek, a każda rocznica jego śmierci była okazją do hucznych imprez.

Tłusty czwartek na świecie

Ostatnie chwile karnawału są świętowane na całym świecie. Skandynawowie w tym czasie jedzą cynamonki bądź pszenne bułki wypełnione masą migdałową i bitą śmietaną. We Francji stawia się na wszystko, co tłuste i słodkie. Na stołach królują takie śniadaniowe klasyki jak naleśniki z nutellą, czy gofry. W Rosji w tym czasie je się bliny z kawiorem, z owocami oraz słodkimi konfiturami.

Tłusty czwartek o wyjątkowa okazja do szaleństwa w kuchni. Pączki, faworki – te pyszności zasmakują każdemu. Warto ten wyjątkowo pyszny dzień spędzić w gronie najbliższych na prawdziwej smakowej uczcie.