Świąteczne wydatki. Jak zaplanować budżet na Swięto Bożego Narodzenia

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Jak co roku sklepowe półki uginają się od mikołajowych słodyczy, oryginalnych dekoracji, coraz modniejszych bombek i przede wszystkim propozycji prezentowych. A my, jak co roku, zastanawiamy się, jak przeżyć święta i nie zbankrutować.

Po pierwsze dobry plan

Nie organizuj świąt w ostatniej chwili. Najlepiej miesiąc wcześniej usiądź i spisz sobie wszystko na kartce. Zadaj sobie kilka ważnych pytań:

  • Zostajesz na święta w domu, czy wyjeżdżasz?
  • Ilu osobom chcesz kupić prezenty?
  • I najważniejsze: Ile masz pieniędzy?

Jeśli organizujesz święta w domu, zastanów się, ilu gości usiądzie przy stole i czy naprawdę dadzą radę zjeść wszystko, co ugotujesz. Wigilijny stół zastawiony siedmioma rodzajami śledzia, pięcioma potrawami z karpia, do tego barszczyk, uszka, pierożki, ryba po grecku, kutia, ciasta… To wszystko wygląda pięknie, ale już następnego dnia nikt nie chce jeść wigilijnych potraw. Nie szalej w kuchni. Święta to nie jest czas, gdy żołądki w magiczny sposób zwiększają swoją pojemność. Jeśli wyjeżdżasz na święta, nie napełniaj lodówki świątecznym jedzeniem „bo było w promocji”, nikt tego nie zje pod twoją nieobecność, a po świętach potrawy te wcale nie będą atrakcyjne.

Prezenty kupuj z głową

Zastanów się, ile masz pieniędzy i co możesz za to kupić. Nie szastaj pieniędzmi, których nie masz. Nie kupuj drogich prezentów, tylko po to, by się pokazać. Co z tego, że kupisz piękne kolczyki, skoro obdarowana nimi kobieta nie ma przekłutych uszu? Staraj się trafić w gust osoby obdarowywanej. Jeśli wiesz, że zbiera porcelanowe słonie, to kup kilka. Co z tego, że prezent wygląda mało efektownie? Grunt, żeby cieszył. Jeśli w rodzinie są, dzieci podpytaj rodziców, na co w tym roku liczą, co jest w kręgu ich zainteresowań, nie idź za modą. Może się okazać, że w rodzinie trafił się mały indywidualista, którego nie ucieszą klocki Lego z motywem Star Wars.

Staraj się tak zaplanować wydatki, by wszyscy obdarowani dostali prezenty podobnej wartości. Nigdy nie wygląda dobrze, gdy jeden z kuzynów otwiera pudełko z nowym zegarkiem, a drugi wypakowuje paczkę skarpet.

Święta to dobry okres, by kupić coś do domu

Czy aby na pewno? Zastanów się, czy faktycznie w okresie świątecznym będzie czas na oglądanie telewizji i czy rzeczywiście potrzebny ci nowy telewizor. Jest w okazyjnej cenie? Być może, ale pamiętaj, że zaraz po świętach zaczną się wyprzedaże sezonowe. Wszystko to, czego sklepom nie udało się sprzedać przed świętami, musi zwolnić półki przed świętami Wielkanocnymi. Jeśli naprawdę potrzebny ci nowy telewizor, kup go po świętach. Taniej i bez pośpiechu na pewno dokonasz lepszego wyboru. No i prawdopodobnie przy okazji wyprzedaży wybór będzie większy.

Świąteczne zakupy w sieci

Jeśli możesz, zrób świąteczne zakupy przez internet. Nie tylko unikniesz stresu spowodowanego świątecznym oblężeniem. Robiąc zamówienie, wrzucisz do wirtualnego koszyka tylko to, czego naprawdę potrzebujesz. W sklepie stacjonarnym na pewno wydasz dużo pieniędzy na świąteczne „przydasie”, które w domu będą się tylko kurzyć. Chociaż porcelanowe Mikołaje ładnie wyglądają na sklepowych półkach, w domu, ustawione między innymi bibelotami, tracą cały urok. A czasem po prostu nie ma ich gdzie postawić i lądują w szafie.

Zakupy przez internet to nie tylko brak świątecznego ścisku i nerwów w kolejkach do kas. Prawdopodobnie wybierając tę formę zakupów uda ci się zaoszczędzić całkiem niemałą kwotę.

Świętowanie może być tanie

Nie masz dużo pieniędzy? Wypraw skromniejsze święta. Zadbaj o dekoracje świąteczne, wiele z nich możesz zrobić własnoręcznie. Choinka do sufitu? Wygląda pięknie, ale i kosztuje niemało. Postaw mniejszą. Nie stać cię na gotowe potrawy czy catering? Zrób to, co większość Polaków, przygotuj święta własnoręcznie. To wcale nie jest takie trudne, chociaż pracochłonne. W internecie znajdziesz mnóstwo przepisów na tanie i smaczne potrawy świąteczne. Jeśli nie stać cię na zaproszenie w tym roku gości, otwarcie im o tym powiedz. W końcu to twoja rodzina i najbliżsi przyjaciele, na pewno zrozumieją i docenią twoją szczerość. Może uda się urządzić składkową Wigilię?

Jeżeli chcecie zrobić wartościowe prezenty ale brakuje Wam gotówki, pożyczki ratalne Monedo Now pomogą kupić prezenty o których marzą Wasi bliscy!

Święta to przede wszystkim czas, który wreszcie możemy spędzić razem. Bez pośpiechu, bez budzika, bez ciągłego patrzenia na zegarek. Czas, którego w ciągu całego roku tak bardzo brakuje. Wykorzystajmy go dobrze. Niech święta Bożego Narodzenia czarują rodzinną atmosferą, a nie nadmiernie suto zastawionym stołem.

*Pamiętaj, że treści, jakie znajdziesz na tym blogu nie stanowią porad finansowych. Radzimy skonsultować się z Twoim osobistym doradcą finansowym przed wykorzystaniem jakichkolwiek rad lub wskazówek zawartych w tym poście.