Przeprowadzka na studia do innego miasta. Koszty życia studenta w dużym mieście.

Studia to dość drogie przedsięwzięcie. Wiedzą o tym rodzice studentów oraz młodzi ludzie, którzy samodzielnie dbają o swoje finanse. Przeprowadzka do innego miasta na studia, opłacenie czesnego lub wynajem mieszkania to nie lada wyzwanie. Jakie jeszcze wydatki czekają na  nowego studenta? Skąd wziąć pieniądze na studia? W artykule piszemy o kosztach studenta w dużym mieście podczas studiów.

Przeprowadzka na studia do innego miasta

Wrzesień to intensywny czas dla każdego początkującego studenta oraz ich rodziców. Przeprowadzka na studia do innego miasta, w którym spędzi się najbliższe lata, szukanie mieszkania, urządzenie się, zaopatrzenie się w najpotrzebniejsze materiały do nauki oraz wiele, wiele innych wymaga tak naprawdę sporej gotówki. Sama przeprowadzka i przewiezienie rzeczy przy pomocy firmy transportowej to wydatek rzędu od 200 do nawet 1000 zł (w zależności od odległości, ilości rzeczy i mebli oraz firmy). Wynajem kawalerki w takich miastach jak Gdańsk/Poznań/ Warszawa to wydatek rzędu od 900 do nawet 2000 zł. Do tego dochodzi kaucja (zazwyczaj jej koszt wynosi jeden lub dwa koszty wynajmu). Początkującego studenta należy wyposażyć również w najpotrzebniejsze rzeczy, które są niezbędne na początek. Do takich należą podstawowe rzeczy do wynajętego mieszkania jak np.: czajnik, pościel itp. Dodatkowo, by móc rozpocząć życie w nowym, dużym mieście obowiązkowo trzeba wykupić bilet miesięczny, którego cena wynosi po zniżce dla młodych osób od około 60 do nawet 100 zł za miesiąc. Dobrze jest również, gdy młody człowiek posiada laptopa lub tablet, który znacznie ułatwi naukę. Taki strzep elektroniczny (z najpotrzebniejszymi dodatkami) średniej klasy to wydatek około 1000 zł.

Koszty studiowania na państwowych uczelniach. Ile przeciętnie wynosi czesne na państwowych uczelniach wyższych?

Decydując się na państwową uczelnię, przyszły student ma dwa rozwiązania. Pierwsze – studiowanie dzienne, drugie – studiowanie zaoczne lub wieczorowe. W pierwszym przypadku sama nauka takiego studenta nic nie kosztuje. Oczywiście taka osoba nie ma (przynajmniej na początku) możliwości pracowania i dorobienia sobie, gdyż wiele godzin spędza na zajęciach w ciągu dnia. Utrzymanie wówczas takich studentów spada całkowicie na ich rodziców. Wybierając drugą opcję – studia zaoczne – jest to dość drogi wydatek. Studia zaoczne na państwowych uczelniach to koszt od około 2000 zł do nawet 3500 zł rocznie. W tym wypadku pożyczka na czesne na studia to jedyne rozwiązanie dla wielu osób, które chcą się uczyć na konkretnej uczelni w wybranym przez siebie kierunku. Wówczas zajęcia odbywają się w co drugi weekend.

Koszty wynajmu mieszkania w dużym mieście. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wynajmie mieszkania na czas studiów.

Koszt wynajmu mieszkania jest jednym z największych wydatków, które ponosi student na początku. Jak już wspomniano, wynajęcie kawalerki w większości dużych miast to cena od 900 do nawet 2000 zł. Wynajęcie mieszkania na czas studiów (pokoju w mieszkaniu z innymi studentami) to wydatek około 500 zł plus opłaty. W ramach opłat należy liczyć dołożenie się do rachunków takich jak energia, gaz, opłaty za śmieci, opłaty za TV czy Internet (łącznie miesięcznie to wydatek około 100 zł). Każdy wynajmujący mieszkania na początku życzy sobie również kaucję czyli swoiste zabezpieczenie dla niego. Kaucja zazwyczaj wynosi jedną opłatę miesięczną za mieszkanie. Szukając idealnego mieszkania na czas studiów, warto zwrócić uwagę, by lokal ten był umieszczony niedaleko uczelni lub by posiadał dogodną komunikację do niej. Również warto wynająć mieszkanie na minimum rok, by nie narażać się na dodatkowe problemy związanie z szukaniem mieszkania już po kilku miesiącach od wprowadzenia się do nowego miasta. Pożyczka na przeprowadzkę na studia powinna więc opiewać na kwotę od 5 000 do 10 000 zł. Jest to minimalna kwota pozwalająca na dobry start.

Koszty życia w dużym mieście dla studenta. Ile trzeba, aby przeżyć miesiąc w dużym mieście.

Wynajem mieszkania to niejedyny koszt życia studenta w dużym mieście. Każdy student wie, że najwięcej środków pochłaniają początkowe miesiące życia w nowym mieście. Wydatki na potrzebne rzeczy do zamieszkania. Wydatki na zrobienie zapasów do jedzenia. Wspomniany wyżej bilet miesięczny oraz potrzebne materiały na studia wymagają poniesienia kolejnych wydatków. Dochodzi do tego tzw. studenckie życie, czyli spotkania ze znajomymi w pubach i klubach. To również kosztuje. I to nie mało. Samo wejście do klubu studenckiego jest zazwyczaj płatne. Student wydaje w klubach średnio od 50 do nawet 200 zł.

Szybka pożyczka dla studenta. Skąd wziąć pieniądze na studia w dużym mieście?

Szybka pożyczka dla studenta to czasem jedyne rozwiązanie, by pozwolić sobie na takie przedsięwzięcie. Pożyczyć pieniądze można zarówno w uczelni, w której zaczyna się studia (pożyczka studencka) lub w banku. Najbardziej komfortowym sposobem pożyczenia środków finansowych na studia jest jednak ekspresowa pożyczka w Monedo Now. Dlaczego? Największą zaletą pożyczki w Monedo jest jej elastyczność. Aplikujący o pożyczkę w Monedo Now student może dobrać zarówno kwotę pożyczki, wielkość miesięcznej raty, a także dopasować czas, w którym chce spłacić wziętą pożyczkę.