Pożyczka, a kredyt. Najważniejsze różnice i podobieństwa

Potocznie często zamiennie używa się słów „pożyczka” oraz „kredyt”. W języku finansowym natomiast określają one dwa różne produkty. Na czym więc polegają różnice między pożyczką, a kredytem – wyjaśniamy w tym artykule.

Co to jest pożyczka?

Według kodeksu cywilnego definicja pożyczki to:

Umowa pożyczki to przeniesienie własności określonej kwoty pieniędzy bądź rzeczy oznaczonych co do gatunku na osobę pożyczającą. Na mocy tej umowy pożyczający zobowiązuje się do zwrócenia określonej kwoty pieniędzy bądź rzeczy oznaczonych co do gatunku w tej samej jakości, co pożyczył.

Istotną kwestią pożyczki jest wynagrodzenie pożyczkodawcy. Najczęściej przybiera ono formę odsetek. Ustalenie wynagrodzenia zależy od stron umowy, np.: chwilówka za 0 zł może być pożyczką bez wynagrodzenia dla firmy pozabankowej.

Co to jest kredyt?

Kredyt jest zobowiązaniem finansowym, którego udziela tylko i wyłącznie bank. W prawie bankowym istnieje zapis, iż bank poprzez umowę kredytową zobowiązuje się udostępnić swojemu kredytobiorcy kwotę pieniędzy na ustalony wcześniej cel. Tym samym kredytobiorca zobowiązany jest do korzystania ze środków finansowych zgodnie z warunkami umowy kredytowej oraz do zwrotu kredytu w ratach wraz odsetkami i prowizją.

Umowa kredytu w przeciwieństwie do umowy pożyczki musi zawierać informacje takie, jak:

  • cel kredytowania
  • sposób zabezpieczenie spłaty kredytu
  • zasady spłat kapitałowo – odsetkowych

Musisz wiedzieć, że banki udzielają kredytów tylko tym klientom, którzy posiadają zdolność kredytową oraz dobry scoring w BIK. W przypadku pożyczek na raty bardzo rzadko jest sprawdzana Twoja zdolność kredytowa.

Pożyczka online na raty, a kredyt – najważniejsze różnice

Oto 4 najważniejsze różnice między pożyczką online na raty, a kredytem.

1. Podstawa prawna i pożyczkodawca

Podstawową różnicą pomiędzy kredytem, a pożyczką na raty przez Internet jest podstawa prawna. Kredyt gotówkowy jest udzielany tylko i wyłącznie na podstawie prawa bankowego, które dotyczy tylko banków. To znaczy, że tylko banki mogą udzielać kredytów. Z kolei pożyczki online są udzielane na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim. Właśnie dlatego pożyczki może udzielić każda osoba fizyczna, firma czy nawet bank.

2. Deklaracja celu wzięcia kredytu

Jeśli kiedykolwiek starałeś się o kredyt bankowy to zapewne wiesz, iż we wniosku kredytowym należy zawsze wpisać cel na jaki zamierzasz wydać pieniądze. Bank ma prawo wiedzieć, a tym samym kontrolować na co zostały wydane pieniądze z kredytu. Jeśli okaże się, iż pieniądze wydałeś niezgodnie z celem zawartym w umowie kredytowej to bank ma prawo zażądać od Ciebie zwrotu całej kwoty kredytu. Zupełnie inaczej jest w przypadku pożyczki przez Internet, którą możesz wydać na dowolny cel.

3. Szybkość pożyczki online

Pożyczkę na raty online otrzymasz już w 15 minut od złożenia przez Ciebie wniosku, natomiast w przypadku kredytu gotówkowego cała procedura może potrwać nawet kilka dni, a w przypadku kredytów hipotecznych nawet kilka tygodni. Wydłużenie procedury kredytowej w bankach związane jest bezpośrednio z tym, iż bank musi zawsze skrupulatnie sprawdzić zdolność oraz wiarygodność kredytową swoich klientów m.in. na podstawie wyciągu z konta, zaświadczenia o zarobkach czy sprawdzenie w bazach BIK, BIG czy KRD. Zupełnie inaczej jest w przypadku pożyczek online, gdzie cała procedura jest maksymalnie uproszczona- wypełniasz tylko wniosek online.

4. Czas i sposób spłaty zobowiązania

Jak doskonale wiesz spłata kredytu odbywa się tylko w ratach zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Natomiast pożyczka online może być spłacana jednorazowo lub w formie pożyczki na raty.

Pożyczka, a kredyt – najważniejsze podobieństwa

Pożyczka oraz kredyt są formą zaciąganego przez Ciebie zobowiązania finansowego. Kolejnym podobieństwem pożyczki i kredytu jest maksymalna wysokość oprocentowania, która jest regulowana przez polskie prawo. Ostatnią wspólną cechą jest umowa, która w przypadku pożyczek na raty oraz kredytów zawierana jest w formie pisemnej.

Kredyt, a pożyczka – strony i przedmiot umowy

Kredyt możesz otrzymać tylko w dwóch rodzajach instytucji bankowych: bankach oraz spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych (SKOK). Obie instytucje znajdują się pod nadzorem KNF. Umowa pożyczki może być natomiast zawierana przez dowolne dwie strony, nie tylko przez instytucje bankowe, lecz także przez firmy pożyczkowe czy osoby prywatne. Co więcej, przedmiot pożyczki również zależy od Ciebie – możesz ją zaciągnąć na dowolny cel.

Cel wzięcia pożyczki- czy jest istotny?

Jeśli wnioskujesz o kredyt w banku to musisz podać jego cel np.: zakup samochodu czy remont mieszkania. Bank udzielając Ci kredytu ma prawo wiedzieć na co wydasz pożyczone pieniądze. Jeśli okaże się, iż wydałeś pieniądze nie zgodnie z celem wpisanym we wniosku kredytowym to bank może żądać od Ciebie natychmiastowej spłaty zobowiązania. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku pożyczki ratalnej, którą możesz wydać na dowolny przez siebie cel. Powinieneś wiedzieć, iż po udzieleniu pożyczki pieniądze stają się formalnie Twoją własnością – tym samym możesz nimi dysponować, jak chcesz.

W jakich sytuacjach sprawdzi się pożyczka na raty?

Wiele osób często staje przed dylematem skąd wziąć dodatkową gotówkę. Co będzie lepsze – kredyt w banku czy pożyczka na raty? Jeśli zależy Ci na czasie i chcesz szybko otrzymać pieniądze to najlepsza będzie dla Ciebie pożyczka online, którą będziesz mógł wydać na dowolny cel.

Pożyczka na raty – dlaczego warto ją wziąć?

Jakie są największe korzyści z pożyczki na raty przez Internet? Dla wielu osób największą korzyścią pożyczek online jest ich wygoda. Wniosek o pożyczkę składasz przez Internet, siedząc wygodnie we własnym fotelu w domu. Zrobisz to szybko na stronie Monedo. Cała procedura przyznania pożyczki trwa tylko kilka chwil, a pieniądze otrzymasz już w 15 min na swój rachunek bankowy.

Zdjęcie: Kluczyki samochodowe leżące na kalendarzu na którym skreślane są dni do spłacenia ostatecznej raty pożyczki.

Co to jest pożyczka bez BIK?

Pożyczki bez BIK stają się coraz bardziej popularne i to nie tylko wśród osób zadłużonych czy zajęciami komorniczymi, lecz także wśród tych, którzy nie chcą psuć swojego scoringu w BIK kredytem i wybierają pożyczkę na raty. Pożyczka bez BIK jest także świetną opcją dla młodych ludzi, którzy jeszcze nie posiadają żadnej historii kredytowej i mają problem z otrzymaniem kredytu w banku.

Pożyczka ratalna jest świetnym rozwiązaniem, jeśli potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki. Jedyne czego potrzebujesz, aby skorzystać z pożyczki to kilka minut oraz dostęp do Internetu. Nawet, jeśli nie posiadasz dobrego scoringu w BIK to i tak możesz skorzystać z pożyczki Monedo.