Poszukiwanie pracy po wakacjach!

Kończy się sezon urlopowania i beztroski. Wakacje dobiegają już końca i zaczyna się powrót do normalności. Przed Tobą nowe obowiązki, ale także nowe cele i możliwości. Dzięki wakacjom naładowałeś baterie i masz teraz głowę pełną pomysłów! Dobrze wykorzystaj ten czas na poszukanie nowej pracy i ciekawych możliwości rozwoju. Zapraszamy do lektury.

Jakie firmy szukają pracowników po wakacjach?

Jakie firmy szukają pracowników po wakacjach?

Wbrew pozorom okres powakacyjny jest dobrym momentem na szukanie nowej pracy. W ostatnich tygodniach firmy sygnalizują wysoki popyt na pracowników. Są oni poszukiwani nie tylko w gastronomii czy hotelarstwie, lecz także w branży call center i logistyce. Oferty dotyczą zarówno prac sezonowych czy na zastępstwo, jak i stałego zatrudnienia. Marcin Ostrowski, dyrektor regionu w firmie rekrutacyjnej Adecco Poland, w rozmowie z dziennikarzem PulsHR podkreślił, że pracy nie zabraknie dla nikogo: „Czy praca na rynku polskim jest? Tak. Czy ta praca daje możliwość rozwoju? Tak, zdecydowanie. Dlatego zachęcamy wszystkich do aktywnego uczestnictwa w rynku pracy. (…) Firmy potrzebują obecnie kandydatów w zasadzie na każde stanowisko”.  Na podstawie analizy ogłoszeń publikowanych na portalu Pracuj.pl wynika, że największe zapotrzebowanie na pracowników występuje w następujących branżach:

  • handel i sprzedaż
  • informatyka
  • bankowość, finanse i ubezpieczenia
  • przemysł ciężki.

Jakie firmy szukają pracowników po wakacjach?

W porównaniu do roku ubiegłego, największą dynamikę wzrostu, odnotowano w przypadku specjalistów HR, czyli zasobów ludzkich. Jest to potwierdzeniem pozytywnej tendencji na rynku pracy dotyczącej zwiększenia zatrudnienia i poszukiwania osób wykwalifikowanych do przeprowadzania rekrutacji. Inni pracownicy, na których znacząco wzrosło zapotrzebowanie w porównaniu do lat ubiegłych to: specjaliści od obsługi klienta, logistyki i budownictwa. Na największe zarobki mogą liczyć przedstawiciele takich zawodów jak IT i finanse – jeśli chce się dobrze zarabiać, należy szukać pracy w którymś z tych sektorów. Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń w Pracuj.pl, tłumaczy, że „[o]d kilku lat sytuacja się nie zmienia. (…) Popyt na wysokiej klasy specjalistów z tych sektorów wciąż nie został zaspokojony, co znajduje potwierdzenie także na rynku edukacyjnym. Praktycznie nie ma bezrobotnych wśród absolwentów kierunków związanych z IT. To pracodawca musi się starać o to, by ich zatrudnić, często oferując bardzo dobre wynagrodzenie. (…) Żeby być solidnym architektem IT, potrzebny jest cały szereg umiejętności. Przede wszystkim trzeba bardzo dobrze znać rynek IT, mieć znakomity warsztat programistyczny i posiadać dobre wyczucie biznesu. Potrzebna jest zatem rzadko spotykana kombinacja kompetencji”. Najwięcej ofert ogłaszanych jest na Mazowszu, w Małopolsce i na Śląsku.

A może praca na własny rachunek?

A może praca na własny rachunek?

Masz już dość pracy na etat, wścibskiego szefa i marnowania kilku godzin dziennie na stanie w korkach? Marzysz o tym, aby być panem własnego losu i pracować na własny rachunek? Samozatrudnienie albo freelancerka to zjawisko, które rozwija się obecnie w zastraszającym tempie. Coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnych form zatrudnienia i decyduje się rozpocząć pracę na własny rachunek. Praca na własny rachunek polega na prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej i pracy dla jednego lub wielu klientów. Osoba prowadząca własną działalność ma obowiązek zarejestrowania się w Urzędzie Skarbowym, płacenia ZUS-u i rozliczania się z podatków. Klient, czyli w kontekście etatu pracodawca, ma znacznie mniejsze obowiązki związane z rozliczaniem takiej osoby. Nie płaci za nią podatku dochodowego i składek ZUS, a także nie składa żadnych deklaracji. Co za tym idzie, koszty zleceniodawcy związane z samozatrudnionym są dużo niższe niż w przypadku osoby na etacie. Kwota brutto wpisywana na umowie o pracę to nie jest koszt, jaki ponosi pracodawca w związku z etatem. W rzeczywistości ten koszt jest dużo wyższy, gdyż składki ZUS dzielą się na te, które są finansowane przez pracownika i przez pracodawcę. Samozatrudniony sam odpowiada za prowadzenie księgowości, składanie deklaracji, opłacanie podatków i składek ZUS. Możliwe formy samozatrudnienia są następujące:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • umowa zlecenia,
  • umowa o dzieło
  • kontrakt menadżerski.

Jak w przypadku każdego zajęcia, praca na własny rachunek ma swoje cienie i blaski. Działalność gospodarcza od samego początku wiąże się już z kosztami: ZUS-u, wynajmu, itd. Osoba, która otwiera działalność musi już więc być pewna, że będzie uzyskiwać dochody wystarczające na pokrycie tych opłat. Praca na własny rachunek wiąże się z większą odpowiedzialnością niż praca na etat, gdyż od tej pory za wszystko odpowiadasz Ty! Odpowiadasz za kontakt z klientami, wywiązanie się ze swoich obowiązków, a także wiele, wiele innych spraw. Takie sprawy jak wyposażenie biura, czyli zakup szafek, biurka, fotelu, dekoracji do biura; zakup sprzętu, takiego jak komputer wraz z akcesoriami, drukarka, skaner, smartfon, tablet, projektor; wydatki związane z samochodem; opłaty za czynsz, prąd, Internet; czy też kursy i szkolenia związane z wykonywaną działalnością są teraz na Twojej głowie. Nie jesteś już tylko szeregowym pracownikiem, teraz cały biznes jest teraz w Twoich rękach! Brzmi strasznie? Nie da się ukryć, że praca na własną rękę stanowi często nie lada wyzwanie i na pewno nie jest dla każdego, jednak gra często jest warta świeczki. Obrotny freelancer ma możliwość osiągania o wiele wyższych zarobków niż w przypadku pracy na etacie. Może też rozliczać w kosztach wydatki, które ponosi w celu uzyskania lub zachowania źródła przychodu, co daje o wiele większe możliwości niż w przypadku tradycyjnej pracy na etat. Poza tym, jesteś panem własnego losu i nie musisz się z nikim konsultować odnośnie urlopu; możesz ustalać własne godziny pracy i wychodzić z „biura”, kiedy masz na to ochotę, co jest niezwykle pomocne dla kobiet, które mają małe dzieci. Najbardziej pożądane zawody wśród samozatrudnionych to: graficy, programiści, tłumacze, copywriterzy, software developerzy, konsultanci/doradcy biznesowi, trenerzy, specjaliści do spraw marketingu i PR, fotografowie, IT administratorzy, specjaliści ds. SEO/SEM oraz handlowcy.

Zainwestuj w siebie!

Zainwestuj w siebie!

Marzysz o znalezieniu lepszej pracy albo rozpoczęciu pracy na własny rachunek, ale boisz się, że sobie nie poradzisz? Nic bardziej mylnego! Odgoń te wszystkie negatywne myśli i uwierz w siebie, a będziesz zaskoczony, ile jeszcze uda Ci się osiągnąć! Wykorzystaj ten czas, kiedy po wakacjach jesteś pełny energii, chęci do działania i zainwestuj w siebie! Zapewne już nieraz słyszałeś, że „[n]ajlepsza inwestycja, to inwestycja w siebie”. Jeśli masz trochę wolnego czasu, zapisz się na kurs komputerowy, a może zainteresuje Cię nauka języka hiszpańskiego, albo rozważysz pójście na studia podyplomowe? Kiedy rozwijasz swoje kompetencje, automatycznie zwiększasz szanse na rozwój zawodowy, znalezienie lepszej pracy i wyższe zarobki. Jeśli nie masz pieniędzy na pokrycie wydatków związanych z rozwojem osobistym, na pomoc przyjdzie Ci Monedo Now – leader pożyczek online w Polsce. Dzięki naszym pożyczkom szytym na miarę Twoich potrzeb możesz zacząć podnosić swoje kompetencje już dziś!