Plany na 2017: jak zaplanować budżet i zaoszczędzić

Jak stworzyć swój własny plan zarobków i oszczędzania na 2017 rok?

Każdy z nas chciałby mieć więcej pieniędzy. Kusi nas perspektywa zwiększenia bezpieczeństwa finansowego, nowego domu lub mieszkania, czy lepszego samochodu. Teoretycznie recepta, aby to osiągnąć jest prosta – trzeba więcej zarabiać. Jednak wyższa pensja na nic się nie zda, jeżeli w parze z nią nie pójdzie rozsądne, przemyślane wydawanie. O tym bowiem ile pieniędzy zostaje nam (lub nie) na koniec miesiąca decyduje nie tylko to ile zarobiliśmy, ale w równym stopniu ile wydaliśmy. Nasze zarobki i wydatki kontrolować będzie najłatwiej, jeżeli mamy odpowiedni plan i to najlepiej w ujęciu rocznym. Dlaczego warto planować na tak długi horyzont? Bo wiele dużych wydatków np. OC i AC samochodu czy wyjazd na urlop ponosimy z reguły raz do roku. Musimy więc być na nie finansowo przygotowani.

Jak stworzyć plan zarobków na 2017

Plan finansowy na 2017 rokWydawałoby się, że plan zarobków jest sprawą najprostszą. Wystarczy pomnożyć naszą pensję netto, czyli tę, która dostajemy „do ręki”, przez 12 miesięcy i sprawa załatwiona. W praktyce struktura naszych przychodów jest jednak bardziej złożona. W sektorze budżetowym popularne są tzw. „trzynastki”, czy nagrody związane z wysługą lat. W sektorze prywatnym nasze wynagrodzenie często bywa uzależnione od wysokości premii, a każdego miesiąca pewni możemy być jedynie wpłynięcia na konto skromnej pensji podstawowej. Dostajemy też prezenty imieninowe lub urodzinowe, które od czasu do czasu przybierają przecież postać gotówki w kopercie. Wielu z nas zdarza się też wykonać tzw. „fuchy”, czyli drobne usługi, które nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w formalno-prawnych umowach czy fakturach. Jak więc ogarnąć cały ten bałagan?

Jeżeli większość przychodów trafia na nasze konto bankowe dobrze będzie zacząć od sprawdzenia, ile pieniędzy wpłynęło na nie od początku roku. Dla porównania możemy sprawdzić, jak przedstawiały się wpływy na konto także z poprzednich lat. Dzięki temu będziemy mogli oszacować dynamikę zmiany naszych dochodów tj. czy z roku na rok zarabiamy coraz więcej, czy coraz mniej. Dobrym uzupełnieniem będzie także przegląd naszych PIT-ów, czyli rocznych zeznań podatkowych, z ostatnich lat lub skorzystanie z PFM-a Monedo Pay. Osoby, które wynagrodzenie otrzymują w gotówce, w celu poznania kwoty rocznych dochodów, mogą przeanalizować tzw. paski płacowe, które z reguły pracodawcy wydają pracownikom.

Gdy już oszacujemy naszą sumę rocznych przychodów powinniśmy zastanowić się, czy mają one charakter sezonowy tj. w niektórych miesiącach roku są wyższe, w innych niższe. Dla przykładu – urzędnik zarobi co miesiąc tyle samo, natomiast pracownik branży budowlanej w lipcu zainkasuje pewnie więcej, niż w styczniu, kiedy jego firmie trudno o zlecenia.

Jak stworzyć plan wydatków na 2017

Jak stworzyć plan wydatków na 2017Tworząc plan wydatków musimy podzielić go na dwie części – wydatki regularne, które ponosimy co miesiąc oraz te sporadyczne, jednorazowe.

Do wydatków regularnych zaliczamy przede wszystkim stałe opłaty takie jak raty kredytów i pożyczek, składki ubezpieczenia na życie, opłaty czynszowe, rachunki za prąd, gaz, wodę, telewizję kablową, karnet na siłownię, czy czesne w przedszkolu dla dziecka. Wysokość wszystkich tych opłat łatwo będzie oszacować, bo dokonujemy ich na podstawie rachunków. Co jednak z wydatkami na jedzenie i chemię? Cóż, najlepiej byłoby, gdybyśmy prowadzili spis wydatków. Wtedy wiedzielibyśmy dokładnie ile i na co wydajemy. Jeżeli jednak go nie mamy, musimy posiłkować się wiedzą z analizy naszego konta bankowego. Niektóre banki automatycznie kategoryzują nasze wydatki i tworzą zestawienia wydatków w podziale na kategorie. W internecie znajdziemy także serwisy internetowe, które na podstawie wciągu z naszego konta stworzą dla nas takie zestawienie. Co jednak, jeżeli zarabiamy i wydajemy pieniądze w gotówce? Możemy wesprzeć się zestawieniami przygotowanymi przez Główny Urząd Statystyczny w ramach opracowania „Warunki życia rodzin w Polsce„. Czytamy w nim, że w statystycznej polskiej rodzinie wydatki na:

  1. żywność i napoje bezalkoholowe stanowią 20,2% wszystkich wydatków,
  2. użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii 15,8%,
  3. transport 8,1%,
  4. rekreację i kulturę 6,4%,
  5. zdrowie 3,8%.

Do wydatków sporadycznych zaliczamy opłaty za ubezpieczenie i przegląd techniczny auta, wydatki na prezenty urodzinowe, imieninowe, świąteczne, komunijne czy ślubne, wyjazdy urlopowe, wyprawki do szkoły dla dzieci, koszty organizacji imprez okolicznościowych np. ślubu, komunii czy urodzin. Na naszej liście wydatków sporadycznych powinniśmy także umieścić np. plany zakupu nowego auta, wykonania remontu, czy inne działania, które mogą w znaczącym stopniu zaangażować nasz kapitał.

Plan finansowy na 2017

Gdy już podsumujemy wszystkie spodziewane dochody i wydatki, rozpiszmy je w tabeli zawierającej 12 kolumn, po jednej dla każdego z miesięcy. Następnie odejmijmy dla każdego miesiąca wydatki od przychodów i sprawdźmy, czy w każdym miesiącu jesteśmy na plusie. Jeżeli na dole którejś z kolumn zobaczymy minus, oznacza to, że do zbilansowania tego miesiąca musimy przygotować się wcześniej, czyniąc odpowiednie oszczędności. Byłoby idealnie, gdyby dodatnie wyniki w kolumnach poprzednich miesięcy pokrywały naszą minusową kolumnę lub kolumny. Jeżeli tak się nie dzieje, powinniśmy wrócić do planu naszych wydatków i zastanowić się, na których elementach możemy oszczędzić. Może zamiast wyprawiania 40-tych urodzin w restauracji równie dobrze, a znacznie taniej, nasza rodzina i przyjaciele będą bawić się u nas w domu? Może powinniśmy zmienić plany związane z zakupem auta na nieco mniej kosztowne lub odłożyć ten zakup o rok? Może warto rozważyć dojeżdżanie do pracy komunikacją miejską zamiast samochodem?

*Pamiętaj, że treści, jakie znajdziesz na tym blogu nie stanowią porad finansowych. Radzimy skonsultować się z Twoim osobistym doradcą finansowym przed wykorzystaniem jakichkolwiek rad lub wskazówek zawartych w tym poście.