Panele fotowoltaiczne z dofinansowaniem. Jak skutecznie zmniejszyć rachunki za prąd w domu?

W ubiegłym roku ceny prądu poszybowały mocno w górę. W 2019 przewidywane są kolejne wzrosty. Czy można mimo wszystko uchronić się przed rosnącymi cenami prądu? Okazuje się, że tak. Ratunkiem jest instalacja paneli fotowoltaicznych, dzięki którym możesz sporo zaoszczędzić.

Prognozy wzrostów cen prądu po 2020 r.

Według szacunków Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO), po 2020 r. hurtowe ceny energii i taryfy dla wszystkich odbiorców w Polsce będą najwyższe w Europie. Jest to skutek coraz wyższych opłat za emisję CO2 i przewidywanej struktury wytwarzania paliwa w przyszłości, która będzie oparta w 50% o czarne paliwo, a także atom i odnawialne źródła energii. Czym poskutkują te podwyżki? Przede wszystkim wzrostem cen prądu m.in. dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy za kilowatogodzinę zapłacą o ponad 19% więcej niż płacili w 2015 r.  Prąd dla gospodarstw domowych również zdrożeje. Każda rodzina w Polsce będzie otrzymywać o 22% większe rachunki. Z kolei koszty energii dla przemysłu wzrosną o 8,9 proc., do 259 zł/MWh.  Podwyższone ceny za prąd przełożą się również na ceny produktów w sklepach, które będą chciały zrekompensować coraz większe wydatki na prąd.

Inwestycja w OZE – odnawialne źródła energii

Na szczęście jest sposób, aby uniknąć tak drogich rachunków za prąd. Alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii jest OZE, czyli odnawialne źródła energii. Na OZE składa się kilka przyjaznych środowisku technologii, za pomocą których wytwarza się paliwo bez emisji CO2 do atmosfery.

2018 – rekordowy rok dla odnawialnych źródeł energii

2018 był rokiem rekordowym dla branży odnawialnych źródeł energii. W 2018 roku, łączna moc zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych na świecie była równa 109 GW.  W Polsce, w 2018 r., łączny wynik fotowoltaiki wyniósł 490 MW. Jednocześnie, fotowoltaika była najczęściej wybieraną technologią w tym okresie. Eksperci prognozują, że do 2020 r. fotowoltaika będzie wiodącą technologią OZE pod względem ilości mocy. Już teraz 70% mocy w fotowoltaice w Polsce jest w mikroinstalacjach, czyli pochodzi z gospodarstw domowych.

Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Popularność instalacji fotowoltaicznych wynika z faktu, że się po prostu opłacają, szczególnie – biorąc pod uwagę ciągłe wzrosty cen prądu.

Ile kosztuje instalacja paneli fotowoltaicznych?

Na cenę montażu instalacji fotowoltaicznej składa się kilka elementów:

 1. Przygotowanie projektu
 2. Fotoogniwa
 3. Akcesoria elektryczne
 4. Prace montażowo-instalacyjne
 5. Akcesoria montażowe
 6. Transport

Najdroższym z nich dla klienta są fotoogniwa. Czym większa łączna moc instalacji jest potrzebna, tym większa ilość potrzebnych fotoogniw, a co za tym idzie większa cena całej instalacji. Przeciętna moc instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego to ok. 5KW. Taka instalacja zajmie ok. 30 m2 na dachu i będzie złożona z ok. 16 paneli. Jeśli jeden panel będzie kosztował ok. 1300 zł to na nie same – wydamy ok. 20 000 zł. Trzeba do tego doliczyć wydatki na inne elementy instalacji. Łączny koszt takiej instalacji fotowoltaicznej wyniesie 35 000 zł. Jeśli założyć, że ceny energii pozostaną do tego czasu na tym samym poziomie, taka inwestycja zwróci się po ok. 15 latach, jednak biorąc pod uwagę ciągłe wzrosty na rynku energii, koszty zwrócą Ci się o wiele szybciej.

Dotacje i ulgi na panele fotowoltaiczne

Instalacja paneli fotowoltaicznych wpisuje się w działania chętnie wspierane przez instytucje rządowe. Warto więc poszukać dotacji i ulg na instalacje fotowoltaiczną.

Panele fotowoltaiczne – dotacje rządowe i samorządowe w Polsce

Program „Prosument 2”

W pierwszej kolejności, zapoznaj się z dotacjami oferowanymi przez poszczególne instytucje rządowe. Zwróć uwagę m.in. na program Prosument 2, którego celem jest wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Informacje o nim znajdziesz na stronie Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach programu Prosument 2 możesz wnioskować o przyznanie dofinansowania zakupu, a także montażu nowych instalacji i mikroinstalacji OZE, w tym instalacji fotowoltaicznych. Muszą one służyć produkcji energii lub ciepła w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych lub innych budynkach mieszkalnych. Z programu Prosument 2 można skorzystać do 2022 roku.

Zasady dofinansowania z programu Prosument 2:

 • dotacja w wysokości 15% lub 30% dofinansowania;
 • oprocentowanie pożyczki/kredytu: 1%;
 • maksymalny okres finansowania pożyczką/kredytem: 15 lat.
Program „Czyste Powietrze” 2019:

Program ma na celu poprawę efektywności energetycznej państwa oraz ograniczenie emisji pyłów do atmosfery.  W ramach programu „Czyste Powietrze” można uzyskać dotację na:

Na co otrzymasz dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” 2019?

 • wymiana pieca starego typu (w tym kotły na paliwo stałe)
 • zakup i montaż nowych źródeł ciepła (uwaga! Muszą spełniać wymagania programu)
 • instalacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej
 • montaż lub modernizacja wymiana okien i drzwi

Zasady programu „Czyste Powietrze” 2019:

 • dofinansowanie w 100% w formie pożyczki na koszty mikroinstalacji fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych
 • 15 lat to max. okres finansowania pożyczką/kredytem w ramach programu
 • oprocentowanie pożyczki/kredytu wynosi nie więcej niż WIBOR 3M + 70 pkt bazowych i nie mniej niż 2% rocznie.

Wniosek możesz złożyć we właściwym dla Twojego regionu: wojewódzkim funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej od 19 września 2018 r. do 30 czerwca 2027 r. Nabór wniosków o uczestnictwo w programie trwa.  Wszystkie ważne informacje znajdują się na stronie nfosigw.gov.pl.

Dofinansowanie na fotowoltaikę w poszczególnych województwach

Warto żebyś zainteresował się także, czy Twoje miasto lub województwo nie prowadzi naboru wniosków o dofinansowanie na OZE.

Dofinansowanie na fotowoltaikę w województwie mazowieckim

Program dotacji na fotowoltaikę prowadzi m.in. urząd miasta stołecznego Warszawy. Grupa docelowa programu to osoby fizyczne, prawne, przedsiębiorcy, a także wspólnoty mieszkaniowe. W ramach programu można otrzymać nawet 40% dofinansowania na fotowoltaikę, natomiast 30% dofinansowania na pompę ciepła.

Dotacje na fotowoltaikę w województwie lubuskim

W województwie lubuskim funkcjonuje wiele programów, w ramach których możesz liczyć na dofinansowanie na odnawialne źródła energii. W województwie lubuskim dofinansowania są przyznawane w ramach projektu „Odnawialne źródła energii”. Projekt trwa do 29.11.2018 r.

Dotacje na fotowoltaikę w województwie dolnośląskim

Na obszarze województwa dolnośląskiego funkcjonuje Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego 2014 – 2020, którego budżet jest równy 392 mln euro. Z dotacji na odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaikę, można korzystać w formie grantów.

Województwo opolskie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu oferuje osobom fizycznym, a także innym inwestorom różne rodzaje dofinansowań w zależności od projektu. Dopasowaną do Twojej inwestycji dotację znajdziesz za pośrednictwem wyszukiwarki znajdującej się na stronie internetowej WFOŚiGW w Opolu.

Dotacje na fotowoltaikę w województwie łódzkim

W województwie łódzkim skorzystać można z „Programu dla przedsięwzięć w zakresie termomodernizacji budynków mieszkalnych, modernizacji źródeł ciepła oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii ”.

Ulga termomodernizacyjna 2019

Od stycznia 2019 r. można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Dla kogo ulga termomodernizacyjna 2019? Kto skorzysta?

Mogą z niej skorzystać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy inwestują w działania termomodernizacyjne.

1.           Co można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
 1. Materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia budynków, instalacji grzewczej, wentylacji, instalacji przygotowania ciepłej wody, a także wchodzące w skład ogrzewania elektrycznego.
 2. Kocioł paliwowy, gazowy i kocioł olejowy, a także zbiorniki
 3. Przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej
 4. Pompa Ciepła lub kolektor słoneczny wraz z osprzętem
 5. Ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem
 6. Stolarka okienna i drzwiowa, bramy garażowe, drzwi balkonowe

A także poszczególne usługi związane z termomodernizacją takie jak np.: montaż kotła olejowego, gazowego, montaż pompy ciepła , kolektora słonecznego, systemu wentylacji oraz instalacji fotowoltaicznej. Dokładną listę usług podlegających dofinansowaniu: http://prawo.sejm.gov.pl.

Ile można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

W ramach ulgi termomodernizacyjnej możesz odliczyć do 53 tys. zł poniesionych wydatków na przedsięwzięcie termomodernizacyjne mieszkalnych budynków jednorodzinnych.

Pożyczka na instalację fotowoltaiczną

Większość dotacji na instalację fotowoltaiczną opiera się na prostym schemacie. Najpierw kupujesz materiały i usługi potrzebne do zrealizowania instalacji fotowoltaicznej, a potem – korzystając z wybranego przez Ciebie programu – składasz wniosek o dofinansowanie Twojej inwestycji. Właśnie dlatego, na początek – potrzebujesz środków własnych. Aby je zdobyć, aplikuj online o pożyczkę do Monedo Now: https://monedo.pl/now