Jak oszczędzać wodę na codzień?

Woda jest życiodajnym dobrem, z którego korzystamy codziennie. Ponieważ mamy do niej łatwy dostęp, niedoceniamy tego jak bardzo jej potrzebujemy w ciągu dnia, a przecież wykorzystujemy wodę do picia, gotowania, zmywania, prania, kąpieli, sprzątania domu, podlewania roślin, mycia samochodu, itd. Niestety, złe przyzwyczajenia i niska świadomość powodują, że ogromne ilości wody zużywamy na darmo.

Dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę?

 1. Zasoby wody słodkiej są małe.

Co prawda woda pokrywa aż 2/3 powierzchni globu, jednak zaledwie 3 % światowych zasobów to woda słodka. 97 procent to morza i oceany, czyli woda słona i niezdatna do picia. W Polsce wbrew pozorom zasoby słodkiej wody są bardzo małe. Nasz kraj ma dużo rzek, jezior i opadów, ale w większości przypadków to nie jest czysta woda, zdatna do wykorzystania.

 1. Zużycie wody jest coraz większe.

oszczędzać-wodęONZ ocenia, iż do 2030 r. zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie aż o 30 procent, tymczasem na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób. Ponad połowa osób, które już dziś cierpi na brak wody i choroby wywołane spożywaniem wody zanieczyszczonej to mieszkańcy Azji. Z tego samego powodu cierpi aż 38 proc. ludności w Afryce i 3 proc. w Europie. Będąc Europejczykami powinniśmy być bardziej świadomie korzystać z wody.

 1. Woda będzie coraz droższa.

W chwili obecnej średnia cena wody i ścieków wynosi w Polsce około 9 zł za m3 , w porównaniu mieszkańcy Niemiec płacą 25 zł za m3.
Na jednego mieszkańca Polski przypada 4,5 m3/dobę wody pitnej, średnia wartość tego wskaźnika w Europie to 11 m3/dobę.  Zatem Polacy, bardziej niż inni mieszkańcy Europy, muszą myśleć o oszczędzaniu wody. Za wodę będziemy płacić coraz więcej, ponieważ będą rosły koszty uzdatnienia. W najbliższych latach należy spodziewać się znacznych podwyżek cen wody i ścieków.

 1. Chrońmy środowisko.

Przyczyną braku życiodajnego płynu jest między innymi globalne ocieplenie. Zmiany klimatyczne takie jak susze i powodzie doprowadzają to tego, że kolejne społeczności są odcinane od źródeł wody pitnej. Dla wielu społeczności brak dostępu do studni oznacza wysiłek codziennego pokonywania wielkich odległości aby zdobyć wystarczającą ilość wody.

Jak możemy oszczędzać wodę na codzień

 • W Kuchni:
 1. Zakręć wodę w kranie jak zmywasz blat kuchenny, wkładasz naczynia do zlewu itd.
 2. Do jednej komory zlewu nalej wodę do płukania, a do drugiej wodę z płynem do mycia naczyń
 3. Uruchom zmywarkę dopiero gdy jest pełna. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet do 1800 litrów wody miesięcznie.
 4. Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek, wystarczy wyjąć je na noc do lodówki lub zomrażać je w mikrofalówce.
 5. Nie wyrzucaj resztek jedzenia do zlewozmywaka – ich spłukanie i późniejsze mycie zlewozmywaka pochłania duże ilości wody.
 6. Zamknij odpływ w zlewie albo wstaw do zlewu pojemnik na wodę, gdy myjesz warzywa, potem możesz ją wykorzystać do podlania roślin domowych.
 7. Korzystaj ze zmywarki. Tradycyjna zmywarka zużywa 15-22 l wody, a na zmywanie ręczne potrzeba 50-100 l.
 8. Nie opłukuj naczyń przed włożeniem ich do zmywarki. Resztki jedzenia wystarczy zeskrobać i wyrzucić do śmeitnika (nigdy do zlewu).
 9. Przy zakupie nowej zmywarki weź pod uwagę modele wodooszczędne, które na jedno mycie potrzebują tylko 9 litrów wody. Nowoczesne zmywarki są wyposażone w programy różnicujące zużycie wody w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń, a także system czujników stopnia zabrudzenia wody – po zbadaniu stopnia zmętnienia wody zmywarka używa jej do dalszego mycia lub wymienia na czystą.
 10. Warto podstawić pod kran konewkę albo wiadro, gdy odkręcasz wodę i czekasz aż będzie leciała ciepła, lub zainstaluj natychmiastowego podgrzewacza wody do kuchni.
 • W łazience:
 1. jak-oszczedzać-wodęWłączaj pranie dopiero gdy masz pełny bęben, w ten sposób możesz zaoszczędzić nawet 1800 litrów na miesiąc. Jedna pełna pralka zużyje mniej wody, niż dwie zapełnione w połowie.
 2. Przy zakupie nowej pralki weź pod uwagę te, które mają funkcję ekonomicznego prania i funkcję “pół wsadu”, która zużyje wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku.
 3. Jeśli zredukujesz czas pod prysznicem do pięciu minut dziennie, zużyjesz nawet o 3.500 litrów mniej wody miesięcznie, każdy cztero-minutowy prysznic zużywa tylko 60 litrów wody, podczas gdy 10-minutowy prysznic może prowadzić do zużycia nawet 180 l wody, czyli prawie tyle samo, ile potrzeba do napełnienia wanny.
 4. Jeśli kąpiesz się w wannie, napełniaj ją do połowy lub jednej trzeciej. Jedna kąpiel może oznaczać wówczas oszczędność nawet 100 l wody.
 5. Zmień starą spłuczkę na dwufunkcyjną, czyli taką, która ma dwa przyciski – jeden opróżniający całą cysternę, drugi tylko jej połowę, zaoszczędzisz około 46 m3 wody miesięcznie.
 6. Zakręć kran podczas mycia zębów i golenia. W sumie możemy skrócić czas lejącej się wody aż o 9 minut każdego dnia.
 7. Uszczelnij krany. Kapiąca woda z kranu to nawet dodatkowe zmarnowanie 1700 litrów wody rocznie.
 8. Załóż baterie jednouchwytowe, które natychmiast regulują temperaturę. Regulacja temperatury za pomocą dwóch kurków to strata czasu i wody.
 9. Nie używaj miski ustępowej do spłukiwania śmieci – wacików, chusteczek higienicznych itd.
 10. Wodę po kąpieli możesz wykorzystać ponownie na przykład do sprzątania.
 11. Dostosowując temperaturę ciepłej wody, zamiast zwiększać strumień spróbuj go zmniejszać.
 • Inne pomieszczenia:
 1. Gdy odpowietrzasz kaloryfery, zebraną wodę użyj do podlania roślin domowych. Podobnie postąp w przypadku klimatyzacji.
 • W ogrodzie:
 1. Sprawdź ustawienie spryskiwaczy, czy zamiast roślin i trawy nie nawadniają chodnika i ścian budynku.
 2. Do podlewania ogrodu stosuj zraszarki – wąż ogrodowy to strata kilkudziesięciu litrów wody przy każdym podlewaniu.
 3. Nie sadź trawy w miejscach trudnych do podlania, na przykład przy chodniku, albo przy dużym nachyleniu terenu.
 4. Po obfitych deszczach możesz podlać ogród dopiero po dwóch tygodniach.
 5. Przykryj ziemię specjalną folią i korą, które utrzymują dłużej wilgoć w ziemii.
 6. Latem podlewaj ogród wczesnym rankiem, lub późnym wieczorem – w ten sposób unikniesz wyparowywania wody podczas popołudniowych upałów.
 7. Zamiatając ulicę, taras, czy balkon miotłą zamiast zmywając ją wężem oszczędzisz za każdym razem nawet 300 litrów.
 8. Wodę, którą zużywa się do czyszczenia narzędzi, możemy ponownie użyć do podlewania kwiatów.
 9. Ustaw na tarasie pojemnik na deszczówkę i wykorzystaj zebraną w nim wodę do podlania roślin balkonowych. W przypadku ogrodów warto rozpatrzyć opcję założenia zbiornika na wodę deszczową, którą z powodzeniem można wykorzystywać do podlewania ogródka.
 10. Do mycia samochodu użyj wiadra z wodą zamiast węża. W ten sposób wylejesz 20 litrów zamiast 100.

Jak Polacy oszczędzają wodę?

(Według badań przeprowadzonych przez firmę Oras).

 • oszczedzamy-wode0,58 % z nas ma baterie bezdotykowe
 • 1,17 % bierze zimny prysznic, wówczas trwa on krócej
 • 2 %  rodziców uczy dzieci, także dzieci uczą rodziców – pomysły przyniesione ze szkoły
 • 2,54 % kąpie się w wannie w tej samej wodzie co reszta domowników
 • 5,20 % oszczędza wodę w toalecie (niepełne spłukanie lub zamontowane spłuczki ekologiczne)
 • 6,20 % myje naczynia w zlewie, do którego napuszcza wodę (a nie pod bieżącym strumieniem) albo w misce z wodą
 • 9,20 % stosuje ekologiczne baterie, np. z przyciskami eko, perlatorami
 • 11,54 % zbiera deszczówkę (do ogrodu, mycia auta itp.)
 • 12 % używa ekologicznego programu do prania w pralce i nastawiamy jedynie cały bęben prania
 • 12,70 % zakręca wodę podczas mycia zębów i golenia
 • 14,40 % ma zmywarkę i w niej myje naczynia, by było oszczędniej
 • 21,30 % kąpie się pod prysznicem