Organizacja ślubu i wesela w 2020 roku. Planowanie, koszty, checklista

Na pewno marzysz o cudownym, bajecznym ślubie i na pewno wiesz, że organizacja wesela to długie miesiące ciężkiej pracy. Traktowanie wesela i ślubu jako męczącego, pełnego stresów wyzwania to jednak z całą pewnością błąd. Musisz być dobrze zorganizowana, zacznij jednak od najciekawszych pomysłów i świeżych idei. To oryginalność i pomysłowość pozwolą stworzyć rzeczywiście zapadający w pamięć ślub, a nawet ograniczyć zbędne koszty wesela.

Od czego zacząć planowanie wesela? W poszukiwaniu idei.

Jak przy organizowaniu każdego eventu, planowanie wesela warto zacząć od burzy mózgów. Wypisz na kartce wszystkie pomysły, które przychodzą ci do głowy, w tym nawet te najdziwniejsze. Stale noś ze sobą notatki, postaraj się też, by podobnie postępował twój narzeczony. Dziel się ze swoimi ideami z przyjaciółmi, znajomymi i rodziną i korzystaj z ich doświadczeń. Pamiętaj też, że masz niewiele czasu: przygotowania do nawet najskromniejszego ślubu i wesela warto zacząć co najmniej 12 miesięcy wcześniej.  W poszukiwaniu idei warto odwiedzić także targi ślubne. Nie tylko przekonasz się, co jest modne w 2020 roku, ale także wybierzesz najciekawsze i najkorzystniejsze cenowo rzeczy potrzebne do organizacji wesela i ślubu. Targi ślubne to zresztą ciekawe, a nawet fascynujące zdarzenia – tak samo wciągające i przyjemne, jak kupowanie nowych, modnych ubrań. Odwiedź np. największe w Polsce Łódzkie Targi Ślubne, które odbywają się w marcu i październiku 2020. Warto tam być już choćby dlatego, by zebrać myśli i przygotować sobie jakiegoś rodzaju plan, wstępny harmonogram przygotowań do wesela.

Jak zaplanować ślub i wesele w 2020 roku? Checklista.

W planowaniu wesela pomoże Ci solidna checklista. Ta, którą przedstawiamy niżej, to tylko najważniejsze rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę. To podpowiedzi, które możesz przyjąć jako punkt wyjścia, gdy zastanawiasz się, od czego zacząć planowane wesela. Lista spraw do załatwienia, przemyślenia i omówienia będzie jednak szybko rosnąć.

 • Spotkaj się z rodziną pana młodego – może to być spotkanie obu rodzin. Rozmowa powinna dotyczyć także spodziewanych kosztów i ich rozkładu.
 • Zdecyduj się, czy chcesz ślubu kościelnego, cywilnego, czy obu. Wybierz kościół i zarezerwuj termin. Omów z księdzem wszystkie niezbędne detale, w tym zwłaszcza muzykę w kościele.
 • Zastanów się, czy chcesz skorzystać z usług konsultantów ślubnych.
 • Możliwie wcześnie wybierz najlepszy lokal i ustal menu. Najlepsze sale weselne trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.
 • Już na kilka miesięcy przed ślubem pomyśl nad strojami, w które ubiorą się druhny i drużbowie. Suknię weselną dla siebie i strój dla pana młodego.
 • Stwórz listę atrakcji i zabaw weselnych. Wybierz takie, przy których dobrze będą bawić się wszyscy – tak młodsi, jak i starsi goście.
 • Zarezerwuj samochód weselny, fotografa i DJ-a lub zespół muzyczny.
 • Stwórz pełną listę gości i zaproszenia weselne.
 • Nie zapomnij o sprawach administracyjnych. Przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty.
 • Na długo przed weselem zastanów się, czy planujesz podroż poślubną.
 • Zadbaj o swój własny wygląd. Pomyśl o fryzjerze, wizażyście, kosmetyczce, a nawet o poprawie kondycji fizycznej i stomatologu.
 • Wybierz kwiaty na wesele i świece, przemyśl oprawę plastyczną ślubu. Możesz nie chcieć kwiatów od gości, wiązanki ślubne są jednak trudną do naruszenia tradycją.
 • Warto stworzyć też listę prezentów, których oczekujesz i z których rzeczywiście ucieszyłabyś się.
 • Tort, słodycze i ciasta weselne zorganizuj raczej we własnym zakresie, niż przy pomocy pracowników sali weselnej.
 • Koniecznie stwórz osobną listę drobiazgów, o których łatwo zapomnieć.
 • Wybór obrączek możesz pozostawić narzeczonemu. Staraj się jednak angażować go w przygotowania na każdym etapie.
 • Prócz wesela, zaplanuj poprawiny, ewentualnie także obiad weselny i wieczór panieński.
 • W dzień ślubu staraj się zrelaksować i koniecznie zjedz lekki, ciepły posiłek.

Ile kosztuje wesele? Jaki jest cena „za talerzyk”. Największy wydatek to…

Koszt sali weselnej to największa część kosztów wesela. Zazwyczaj stosuje się przy tym tzw. koszt talerzyka, czyli całkowity koszt wynajęcia sali wraz z jedzeniem i przygotowaniem wystroju w przeliczeniu na osobę. „Opłata za talerzyk” nie obejmuje najczęściej alkoholu, kwiatów i muzyki (zespołu weselnego lub DJ-a). Przeciętny koszt wynajęcia sali na niewielkie wesele (dla około 50 osób) w 2020 roku to około 10000 złotych. Warto do menu dodać także dodatkowe atrakcje kulinarne, takie jak candy bary i stoły z wędlinami wiejskimi. Ich koszt nie jest wielki, a przy tym są one świetną rozrywką dla dzieci i starszych gości. Koszt alkoholu na wesele zależy przede wszystkim od jakości win, które chcesz podać do posiłków. Wybór wina weselnego jest najtrudniejszy a rozpiętość cenowa największa, musisz więc go dobrze przemyśleć. Koszt wódki to około 30 złotych na osobę. Przyjęło się, że kupujemy jedną butelkę na gościa. To oczywiście więcej, niż potrzeba i po weselu duża ilość wódki pozostaje. Możesz jednak potraktować to jako pewną weselną tradycję, tym bardziej, że pozostały alkohol rozdaje się często jako prezenty. Nie zapomnij także o piwie, które lubi wielu gości. Nie warto na nim oszczędzać – duży wybór ciekawych i rzadkich piw ucieszy wielu gości i będzie dla nich dodatkową i pamiętną atrakcją.

Samochód na wynajem, suknia ślubna, garnitur i obrączki. Ile to kosztuje?

To, ile kosztuje suknia ślubna, garnitur pana młodego i obrączki zależy od waszych osobistych możliwości i wyborów. Najtańsze tradycyjne białe suknie ślubne kosztują około 1000 złotych, większość panien młodych chce jednak czegoś więcej. Najpiękniejsze suknie ślubne w prestiżowych salonach kosztują ponad 10000 złotych. Musisz liczyć się także z wielu drobniejszymi wydatkami, takimi jak koszt wynajęcia samochodu, zaproszenia, koszt usług fotografa, wynajęcia zespołu weselnego oraz kwiaty na wesele. Z kosztów tych, największym jest oprawa muzyczna wesela – około 2000 złotych. Koszt DJ-a na wesele jest mniejszy, niż koszt zespołu – DJ sprawdza się jednak lepiej na weselach miejskich i takich, na których jest więcej młodszych gości. Niewiele mniej (co najmniej 1500 złotych) zapłacisz za fotografa weselnego. Te pozornie drobne wydatki mogą łącznie dorównać wszystkim pozostałym, trzeba je więc szczególnie starannie przemyśleć.

Szybka pożyczka na ślub i wesele

Organizacja ślubu i wesela to spory wydatek – niezależnie od tego, czy finansujecie go sami, czy pomagają Wam w tym wasze rodziny. Warto rozłożyć sobie koszty organizacji tego wydarzenia na dogodne raty. Zrobicie to bez problemu z pomocą Monedo Now. Elastyczne raty, możliwość dopasowania kwoty, której potrzebujesz – szybka chwilówka w Monedo Now może okazać się dla Was idealnym rozwiązaniem.