Od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu OC/AC?

Ceny ubezpieczeń samochodowych rosną z roku na rok.  Według badania przeprowadzonego przez jedną z porównywarek ubezpieczeń online, w 2018 roku, składka ubezpieczenia wzrosła średnio o około 2,5% względem roku poprzedniego. Jeśli szukasz taniej oferty, najpierw sprawdź od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu OC/AC. Piszemy o tym na blogu.

Co to jest OC samochodu?

Ubezpieczenie OC samochodu to inaczej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, skierowane do właściciela lub współwłaściciela pojazdu. Ubezpieczenie OC działa na terenie wszystkich państw Unii Europejskiej, a także na terenie krajów, które podpisały w tej kwestii porozumienia międzynarodowe. Ten rodzaj ubezpieczenia jest obowiązkowy. Każdy właściciel pojazdu musi posiadać takie ubezpieczenie. Działa ono w ten sposób, że gdy kierując samochodem w ruchu drogowym wyrządzisz jakąś szkodę, środki na pokrycie jej wypłacane są właśnie z tego ubezpieczenia.

Co to jest AC?

Ubezpieczenie AC samochodu jest nieobowiązkowym ubezpieczeniem samochodowym. Możesz objąć nim swój pojazd, a także znajdujące się w nim wyposażenie. W przypadku kradzieży, zniszczenia lub uszkodzenia pojazdu, z ubezpieczenia zostanie wypłacone Ci odszkodowanie na pokrycie poniesionych strat. Ubezpieczenie AC warto wykupić szczególnie wtedy, kiedy nie garażujesz swojego samochodu, a parking, na którym go stawiasz nie jest strzeżony.

Co wpływa na składkę ubezpieczenia samochodowego OC/AC?

Składka ubezpieczenia samochodowego nie jest identyczna dla wszystkich właścicieli pojazdów.  Jej wysokość zależy od tego, którego ubezpieczyciela wybierzemy, a także od innych istotnych czynników. Sprawdź co wpływa na składkę ubezpieczenia samochodowego OC/AC.

Co wpływa na wysokość OC?

Na wysokość ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właściciela pojazdu wpływa:

Marka i model samochodu

Ubezpieczenie OC obejmuje tylko jeden konkretny pojazd. Według statystyk drogowych niektóre modele samochodów są częściej niż inne uczestnikami wypadków, a także częściej powodują szkody. Takimi statystykami posługują się także ubezpieczyciele. Na ich podstawie ustalają ceny ubezpieczeń. Właściciele marek i modeli samochodów, które często powodują szkody w ruchu drogowym muszą pogodzić się z faktem, że ich składka za ubezpieczenie może być nieco wyższa.

Pojemność silnika

Pojazdy o dużej pojemności silnika są wstanie rozwijać duże prędkości, a co za tym idzie, w momencie wypadku drogowego powodują znacznie bardziej dotkliwe szkody, niż auta o niższej mocy.  Właściciele samochodów o dużej pojemności silnika muszą płacić wyższą składkę OC.

Przebieg samochodu

Przy ustalaniu wysokości składki ubezpieczenia, istotny jest również przebieg samochodu. Samochód po przejechaniu 150 tys. km nie będzie w tak samo dobrym stanie technicznym, jak ten, który na swoim koncie ma 50 tys. km. Samochody z wysokim przebiegiem są zdecydowanie mniej bezpieczne dla uczestników ruchu drogowego. Składka OC dla właścicieli takich samochodów jest więc zazwyczaj trochę większa.

Data urodzenia właściciela

Młodsi kierowcy są skłonni do większego ryzyka na drodze, co może skutkować potencjalnie większą ilością wyrządzonych przez nich szkód. Składki na ubezpieczenia dla pojazdów, których właścicielami są osoby w wieku 18 – 25 lat, są zazwyczaj wyższe.

Data wydania prawa jazdy

Poziom umiejętności poruszania się w ruchu drogowym zależy przede wszystkim od praktyki kierowcy. Potwierdzeniem długości Twojego stażu za kierownicą jest dla ubezpieczyciela data wydania prawa jazdy. Na jej podstawie, ustala on poziom ryzyka ubezpieczeniowego, które ponosi jako ubezpieczający. Jeśli prawo jazdy masz od niedawna, musisz przygotować się na wyższą składkę OC.

Miejsce zamieszkania właściciela pojazdu

Przy ustalaniu wysokości Twojej stawki ubezpieczenia OC, ważne będzie także to, gdzie mieszkasz. Im więcej wypadków drogowych w obszarze Twojego zamieszkania, tym wyższa stawka na ubezpieczenie samochodowe OC.

Stan cywilny i posiadane dzieci

Okazuje się, że ubezpieczyciele samochodowi uwzględniają także stan cywilny właścicieli ubezpieczanych aut. Z badań wynika, że osoby mające rodzinę i dzieci jeżdżą bezpieczniej i rzadko przekraczają dozwoloną prędkość. Mogą one liczyć na mniejszą stawkę OC.

Posiadane zniżki

Właściciele samochodu otrzymują zniżki na ubezpieczenie za bezszkodową jazdę. Mają one największy wpływ na ostateczną wysokość składki ubezpieczenia OC.

Co  wpływa na wysokość AC (AutoCasco)?

Stawki ubezpieczeń AC (AutoCasco) są bardzo zróżnicowane i przede wszystkim zależą od zakresu gwarantowanej ochrony. Ubezpieczenia AutoCasco są dostępne na rynku w różnych wariantach i różnią się od siebie np. wysokością wypłacanego odszkodowania. Np. niektóre ubezpieczenia AC pokrywają jedynie określony procent poniesionych przez właściciela pojazdu szkód. Na cenę ubezpieczenia AC ma przede wszystkim wartość i wiek Twojego pojazdu, a także Twój adres zamieszkania.

Pożyczka na ubezpieczenie samochodu OC/AC

Kończy się ważność Twojego ubezpieczenia samochodowego OC/AC?  Chcesz przedłużyć stare ubezpieczenie lub kupić nowe? Nie masz wystarczającej ilości gotówki. Weź pożyczkę w Monedo Now. To bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie gdy Twoja rodzina używa kilku pojazdów, a Twój budżet jest mocno ograniczony. Spłatę pożyczki na ubezpieczenie samochodowe rozbijesz na kilka rat, których wielkość sam dostosujesz do własnych potrzeb.

Zobacz koniecznie: