Nowy smartfon? Wybór łatwy nie jest

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami. … nie, nawet nie koniecznie tak dawno i tak daleko, żyli ludzie, którzy – w co trudno uwierzyć – nie wiedzieli, czym jest komputer, internet, telefon, smartfon. Żyli normalnie – wstawali rano, jedli śniadanie, szli do pracy, gdzie spędzali 8 godzin swojego życia.  Potem wracali do domu i cieszyli się rodziną. Mieli czas dla siebie, na załatwienie pilnych spraw domowych, na odpoczynek.

Smartfon najlepszym przyjacielem człowieka

Dzisiaj się wszystko trochę zmieniło. Wraz z rozwojem technologii zyskaliśmy dużo usług,  ułatwień, ale w rzeczywistości bezpowrotnie utraciliśmy pewną swobodę.  Zawsze w kieszeni, w każdej chwili naszego życia,  towarzyszy nam przecież technologiczny przyjaciel – telefon. Ale, telefon telefonowi nierówny.  Przekonujemy się o tym szczególnie mocno wtedy, gdy przychodzi moment, w którym decydujemy się wymienić smartfon na nowy. To moment, w którym stajemy przez dużym dylematem: co wybrać?

Telefon do dzwonienia

Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie,  na czym nam zależy najbardziej i do jakich celów telefon najczęściej będziemy wykorzystywać.  I warto być wobec siebie szczerym. Bo przecież jeżeli wyłącznie dzwonimy i esemesujemy, od czasu do czasu robiąc jakieś pamiątkowe  zdjęcie,  nie musimy koniecznie wydawać tysiąca czy dwóch na nowoczesny smartfon. Wystarczy przecież prosty telefon dotykowy, który spełnia podstawowe funkcje. urządzenia,  na które nie ściągamy żadnych aplikacji,  nie obciążamy go internetem. Choć niedrogi i prosty, na pewno będzie sprawnie działać.

Funkcje, funkcje, funkcje

Młodzi ludzie korzystają ze smartfona

Sytuacja wygląda nieco inaczej jeśli ze smartfona korzystamy na co dzień, do zdecydowanie większej ilości zadań.  Jeśli należycie do tej grupy użytkowników,  którzy z poczty, portali społecznościowych, odtwarzacza muzyki częściej korzystają na telefonie niż komputerze, to na poszukiwania odpowiedniego urządzenia trzeba będzie poświęcić nieco więcej czasu. Warto zacząć od sporządzenia listy,  z wyszczególnieniem funkcjonalności,  które są dla nas niezbędne lub też sposobu, w jaki najczęściej korzystamy.  Może to być na przykład:

  • Sprawdzam pocztę przynajmniej trzy razy dziennie.
  • Telefon jest jedynym aparatem fotograficznym, jaki posiadam.
  • Biegam, wiec potrzebuję odtwarzacza muzyki i aplikacji, która mierzy przebyte kilometry.
  • Jestem aktywny na portalach społecznościowych.
  • Często się przemieszczać,  nie zawsze mam gdzie naładować telefon.
  • Zdarza mi się oglądać filmy i seriale w telefonie.
  • Lubię grać w gry, dlatego często ściągam różne aplikacje.
  • Korzystam z aplikacji bankowości mobilnej, często robię przelewy z poziomu telefonu.
  • Robię zakupy online, czasem również w telefonie.

Takie punkty można mnożyć jeszcze długo.  Osoba, której powyższe przykładowe dotyczą powinna zdecydowanie zainwestować w jeden z nowszych, a co za tym idzie droższych modeli, tylko takie bowiem spełnia wszystkie jej oczekiwania. Być może warto będzie przyjrzeć się najnowszym modelom – Samsung S7, czy iPhone6 lub 7 na pewno spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających. I, ważna uwaga : kiedyś telefony były konstruowane jak najdłużej.  Dzisiaj technologia rozwija się na tyle szybko, że w zasadzie każdy telefon po półtora roku czy dwóch kwalifikuje się do wymiany.

Smartfon jest osłuchiwany, leczony

Rozstanie dobrze Wam zrobi

Mamy jednak jeszcze dla wszystkich złota rade: nawet jeśli kupicie telefon, który spełnia wszystkie Wasze oczekiwania, wyłączcie go czasem i spójrzcie na prawdziwy świat.  Życie nie może ograniczać się wyłącznie do niewielkich ekranów urządzeń, bo prawdziwe emocje z technologią mają niewiele wspólnego. Najprostszym sposobem, by ich doświadczyć i by czerpać z życia garściami jest… zostawienie telefonu w domu, najlepiej pod kołdrą, w zamkniętym na klucz pokoju (żeby nam czasem nie przyszło do głowy, by po niego wrócić).

*Pamiętaj, że treści, jakie znajdziesz na tym blogu nie stanowią porad finansowych. Radzimy skonsultować się z Twoim osobistym doradcą finansowym przed wykorzystaniem jakichkolwiek rad lub wskazówek zawartych w tym poście.
Tagged in: