Kiedy najczęściej sięgamy po pożyczki?

W ostatnich latach obserwujemy swoisty boom na rynku pożyczkowym. Nowe firmy pożyczkowe wyrastają niczym grzyby po deszczu i coraz więcej Polaków korzysta z pożyczek. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Biuro Informacji Kredytowej, to właśnie młodzi ludzie poniżej 32 roku życia najczęściej zaciągają pożyczki. Szybkie pożyczki są bardzo kuszące ze względu na ich szeroką dostępność, szybką wypłatę i łatwą procedurę, ograniczającą biurokrację do minimum. Dzięki pożyczkom możesz pokryć niespodziewane wydatki, zaspokoić swoje bieżące potrzeby, skorzystać z niepowtarzalnych okazji oraz realizować swoje marzenia. W jakich sytuacjach najczęściej sięgamy po pożyczki? A kiedy należy unikać pożyczek? Zapraszamy do lektury.

Zmiany, zmiany, zmiany

W ostatnich latach w Polsce mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją w pożyczkach internetowych. Wynika to z faktu, że wiele osób borykało się z problemami i trudnościami związanymi z bardzo surową polityką kredytową polegającą na zwiększeniu wymaganego wkładu własnego oraz zaostrzeniu wymagań stawianych potencjalnym kredytobiorcom. Co raz więcej osób ubiegających się o pożyczkę dostawało odpowiedź odmowną, albo rezygnowało z pożyczki ze względu na długi czas oczekiwania i kłopotliwe formalności. W związku z tym, zaczęto tworzyć alternatywne formy finansowania, które odróżnia od tradycyjnych banków oferowanie pożyczek dostosowanych do potrzeb klientów, łatwiejszych, szybszych i bardziej elastycznych. Chodzi o mikropożyczki online, nazywane również chwilówkami albo szybkimi pożyczkami, przeżywające w ostatnich latach swoisty renesans. Celem firm udzielających chwilówek online jest dostosowanie się do wymagań klientów i ulepszenie swojej oferty, ustanawiając wyższe kwoty pożyczek i umożliwiając wygodniejszą spłatę w ratach. Dzięki temu mogą one konkurować z kredytami bankowymi, a mają nawet nad nimi przewagę ze względu na skrócony czas oczekiwania na pożyczkę i minimum formalności.

Kiedy nieszczęścia spadają parami

Kiedy nieszczęścia spadają paramiPożyczki pozabankowe bardzo dobrze sprawdzają się w nieprzewidzianych, stresujących i kryzysowych sytuacjach. Idealnie byłoby iść przez życie polegając jedynie na własnych zasobach finansowych. Jednak, dobrze wiemy, że nie zawsze jest to możliwe… Osoby, które nie osiągają wysokich zarobków, często mają problem z dociągnięciem do końca miesiąca, nie mówiąc już od odłożeniu pieniędzy na czarną godzinę. A co zrobić, jeśli nagle znajdziesz się w kryzysowej sytuacji i zabraknie Ci pieniędzy na najpotrzebniejsze wydatki, takie jak zakup leków, jedzenia czy biletu na transport? Co zrobić, jeśli zepsuje się komputer albo samochód? Albo niespodziewanie rozchorujesz się i konieczna będzie wizyta u lekarza albo dentysty? Wystarczy tylko, że szef spóźni się z wypłatą i możesz już mieć problemy z zapłaceniem za czynsz albo rachunki. Jeśli nie zrobisz tego na czas, może okazać się, że będziesz zmuszony szukać innego mieszkania. Czy chcesz ryzykować i jeździć komunikacją miejską na gapę? Czy nie będziesz brać leków i pozwolisz, aby problem ze zdrowiem pogłębiał się i miał poważne konsekwencje? W powyższych sytuacjach więcej stracisz niż zyskasz, jeśli nie rozwiążesz tych spraw na czas.

Taka okazja nie trafi się ponownie

Taka okazja nie trafi się ponowniePoza kryzysowymi sytuacjami, o których piszemy są także inne sytuacje, w których opłaca się zaciągnąć pożyczkę. Jeśli planujesz wyjechać na wakacje i nagle pojawia się okazja bardzo korzystnego wyjazdu „last minute”, w takiej sytuacji również opłaca się zaciągnąć pożyczkę. A może od dawna polujesz na strój kąpielowy i niespodziewanie znajdujesz idealny egzemplarz w bardzo dużej przecenie? Jeśli nie kupisz tych rzeczy teraz, być może potem przyjdzie zapłacić Ci za nie pełną kwotę. Kiedy przyjdzie urlop, nie będzie już pora, aby poświęcać czas na szukanie klapek, kapelusza czy okularów przeciwsłonecznych i wtedy najprawdopodobniej pójdziesz do pierwszego lepszego sklepu i tam dokonasz zakupu po pełnej cenie. Jeśli planujesz zakup samochodu, rozejrzyj się za ubiegłorocznym rocznikiem – z takich upustów można skorzystać w pierwsze połowie roku. Zawsze warto jest kupować z dużym wyprzedzeniem, bo wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że uda nam się wyszukać prawdziwe okazje cenowe.

Inwestycja w siebie

Inwestycja w siebiePolacy równie często decydują się skorzystać z pożyczki, kiedy pojawia się okazja inwestowania w siebie. Zawsze opłaca się podnosić swoje kwalifikacje, gdyż przyniesie to wymierne korzyści w przyszłości. Jeśli masz trochę wolnego czasu, zapisz się na kurs komputerowy, a może zainteresuje Cię nauka języka niemieckiego, albo rozważysz pójście na studia podyplomowe? Rozwijając nowe umiejętności zwiększysz swoje szanse na awans zawodowy, znalezienie lepszej pracy i wyższe zarobki. Jeśli mieszkasz w małej miejscowości i Twoje możliwości rozwoju zawodowego są ograniczone, zapisz się na kursy, szkolenia, korepetycje, a następnie rozważ przeprowadzkę do większego miasta, w którym będzie na Ciebie czekać ciekawsza i lepiej płatna praca. Pamiętaj, nadmiar wiedzy jeszcze nikomu nie zaszkodził 🙂

Pożyczaj na raty

Pożyczaj na ratyW ostatnich latach obserwujemy przejście od mikropożyczek, które służyły do pokrycia nagłych wydatków, do następnego etapu – nowych linii kredytowych z możliwością spłaty w ratach. Liczy się nie tylko szybkość, wygoda, ale przede wszystkim dogodne warunki spłat pożyczki, umożliwiające zwrócenie pożyczonych pieniędzy w ratach. Pożyczka na raty jest o wiele lepsza od pożyczki, którą trzeba zwrócić w szybkim terminie i po takie właśnie pożyczki najczęściej sięgają Polacy. Dzięki pożyczce na raty, nie musisz odwlekać swoich marzeń i czekać pół roku zanim nazbierasz pieniądze na nowy telewizor. Dzięki większej liczbie rat masz jednak czas, aby spokojnie i bezstresowo zwrócić pożyczone pieniądze. Jest to duże ułatwienie dla osób, które nie osiągają wysokich dochodów i muszą przez długi czas odkładać, aby móc coś sobie kupić. Szybkie pożyczki na raty są jednymi z najlepszych warunków zaciągnięcia pożyczki oferowanych przez firmy pożyczkowe w Polsce.

Uważaj na niebezpieczeństwo

Nowe firmy pożyczkowe wyrastają jak grzyby po deszczu i zaciągniecie pożyczki stało się w wielu przypadkach jedynie formalnością. Nie wszystkie firmy oferujące pożyczki są jednak uczciwe. Przed zaciągnięciem pożyczki musisz sprawdzić firmę oraz dokładnie zapoznać się ze wszystkimi warunkami umowy. To jednak nie wszystko o czym musisz pamiętać, aby doświadczenie z zaciągnięciem pożyczki było udane.

Aby pożyczka nie stała się kłopotliwym ciężarem, nie możesz zapomnieć o kilku zasadach! W sytuacjach, które opisaliśmy więcej stracisz niż zyskasz, jeśli nie uzyskasz pożyczki na czas. Jeśli jednak zarabiasz minimalną krajową, masz na utrzymaniu rodzinę, a problemy finansowe spędzają Ci sen z powiek, spełnianie kaprysów, takich jak wyjazd na ekskluzywne wakacje za 10 tys. zł czy zakup drogiej odzieży, nie rozwiąże Twoich problemów, a jeszcze bardziej je pogłębi! Mądrze zarządzać swoimi funduszami i nie daj się wciągnąć w błędne koło, kiedy to pożyczki mogą obrócić się przeciwko Tobie.

Czy niespodziewane sytuacje takie jak nagły remont, zepsuta pralka czy naprawa samochodu spędzają Ci sen z powiek? Nie wiesz co zrobić, gdy w danym miesiącu skumulowało się wiele wydatków, a na wypłatę musisz poczekać do końca miesiąca? Daj sobie pomóc i nie bój się zaciągnąć bezpiecznej pożyczki na raty w sprawdzonej firmie pożyczkowej.

Tagged in: