Jak spędzić Wielkanoc 2019? Wielkanoc poza domem?

Święta Wielkanocne to dla wielu jeden z niewielu momentów w ciągu roku, w którym członkowie rodziny mają okazję się spotkać przy jednym stole. Z drugiej strony, to także czas, w którym masz możliwość odpoczynku od pracy. Właśnie dlatego, warto pomyśleć o spędzeniu Wielkanocy poza domem – na wakacjach w Polsce lub za granicą, np. w Izraelu. O tym jak spędzić Wielkanoc oraz czy Święta Wielkanocne poza domem to dobry pomysł, dowiesz się w tym artykule. 

Kiedy są Święta Wielkanocne 2019?

Święta Wielkanocne to święta ruchome, czyli takie, których data przypada w różnych terminach. Nic dziwnego więc, że co roku wiele osób szuka informacji w Internecie, kiedy są Święta Wielkanocne. Święta Wielkanocne 2019 trwają od 21 do 22 kwietnia, choć okres świąteczny w kościele katolickim zaczyna się o wiele wcześniej.  Rozpoczyna go Wielki Czwartek, który jest początkiem tzw. Triduum Paschalnego.  Zarówno Wielki Czwartek, jak i Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy. Jest nim zaś 21 kwietnia – niedziela, czyli pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych oraz 22 kwietnia – poniedziałek, czyli drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Tylko Poniedziałek Wielkanocny – 22 kwietnia jest dniem wolnym od pracy. Wielki Czwartek i Wielki Piątek, a także Wielka Sobota to dni pracujące.

Tradycyjne Święta Wielkanocne 2019 w domu

Tradycyjnie, Święta Wielkanocne 2019 są przez Polaków spędzane w domu w otoczeniu rodziny. Członkowie rodzin zjeżdżają często z różnych części Polski, aby móc wspólnie zjeść wielkanocne śniadanie i wielkanocny obiad. Celebracja Świąt Wielkanocnych zaczyna się już w Wielką Sobotę, kiedy rodziny idą do swoich kościołów poświęcić koszyczek, w którym znajduje się jajko – symbol życia., a także kawałeczek suchej kiełbaski i kromka chleba. Poświęcić można także inne produkty, które cała rodzina zje następnego dnia na śniadaniu wielkanocnym. Popularną tradycją, którą kultywuje wiele rodzin jest zwiedzanie grobów pańskich zaaranżowanych w parafiach. Najpiękniejsze z nich oraz najbardziej wymowne znajdują się w parafiach w dużych miastach. Wiele z nich nawiązuje do współczesnych realiów i komentuje aktualne wydarzenia społeczne.

Śniadanie wielkanocne w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych

Tradycją w Niedziele Wielkanocną są rodzinne śniadania. Zastanawiasz się co podać gościom? W ten dzień, na stole znajdują się przede wszystkim potrawy przygotowane na bazie jaj, zaczynając od tradycyjnej wersji jaj z majonezem lub sosem tatarskim, a kończąc na jajach faszerowanych w skorupkach. Typową potrawą wielkanocną jest żurek, alternatywą dla niego jest barszcz biały. Oba dania różnią się od siebie tym, że barszcz biały przygotowywany jest na zakwasie z mąki pszennej, a żurek na zakwasie z mąki żytniej, jednak oba dania mogą być podawane z białą kiełbasą i jajkiem. Na wielkanocnym stole królują także pasztety i galaretki drobiowe, a prawdziwym przysmakiem jest ryba faszerowana w galarecie. Głównym daniem na stole wielkanocnym może być jedno z wielkanocnych mięs, np. wieprzowy schab pieczony w ziołach lub szynka z goździkami. Koszt organizacji śniadania Wielkanocnego dla 20 zł to wydatek ok. 1000 zł.

Co słodkiego na Wielkanoc?

Na świątecznym stole wielkanocnym obowiązkowo muszą znaleźć się różne słodkości, z których głównymi są trzy rodzaje ciast: mazurek wielkanocny, babka wielkanocna i pascha wielkanocna. Mazurek to typowe ciasto wielkanocne, które bardzo mocno zakorzeniło się w tradycyjnej polskiej kuchni. Jeśli więc myślisz, co słodkiego podać na Wielkanoc, to mazurek jest pozycją obowiązkową.  Czym charakteryzuje się to ciasto? Mazurek może być przygotowany na różne sposoby: z ciasta kruchego, biszkoptowego bądź marcepanowego. Nieważne z jakiego ciasta go upieczesz, każdy mazurek musi być udekorowany lukrem przekładany jakimś rodzajem masy – np. masą grysikową, masą krówkową lub kajmakową. Babka wielkanocna to rodzaj ciasta drożdżowego, które jest upieczone w specjalnej, tradycyjnej formie. Podobnie jak mazurek dekorowane jest lukrem albo czekoladową w zależności od indywidualnych preferencji. Prawdziwym rarytasem wśród wielkanocnych słodkości jest pascha, która jest rodzajem słodkiego chlebka z mleka lub twarogu z dodatkiem bakali. Jest to przysmak, którego tradycja pieczenia kultywowana jest przede wszystkim na wschodzie Polski.

Przepis na tradycyjną babkę wielkanocną

Składniki potrzebne do wypieku tradycyjnej babki wielkanocnej to:

  • 0,5 kg mąka
  • 8 żółtek z jaj kurzych
  • 25 dag masła
  • 20 dag cukru
  • 8 dag drożdży
  • ¾ szklanki lekko ciepłego ( nie gorącego) mleka
  • Kandyzowana skórka
  • Tłuszcz do foremki
  • Starta bułka

Najpierw wymieszaj ½ szklanki mąki z cukrem, drożdżami i mlekiem. Następnie, odstaw przygotowany rozczyn w ciepłe miejsce do momentu aż wyrośnie. Kolejnym krokiem jest utarcie żółtek razem z cukrem, aż powstała masa zrobi się pulchna. Kogel – mogel wymieszaj z wyrośniętym rozczynem i dodaj do tego stopione masło. Nie zapomnij na koniec wsypać kandyzowanych skórek. Teraz możesz wszystko wlać do przygotowanej formy. Piecz pół godziny w piekarniku rozgrzanym do 170 stopni.

Święta Wielkanocne 2019 w restauracji

Jeśli w tym roku to Ty organizujesz Święta Wielkanocne, wiedz, że czeka Cię dużo przysłowiowej „roboty”. Sprzątanie domu, przygotowanie wielkanocnego stołu, kupienie świątecznej dekoracji, np. drewnianych pisanek, a przede wszystkim upieczenie, ugotowanie i przyrządzenie wielkanocnych potraw. Możesz też tego uniknąć, zapraszając całą rodzinę do restauracji. Organizacja świąt wielkanocnych w restauracji na pewno nie jest typowym sposobem obchodzenia tego święta, ale na pewno będzie to niezapomniane wydarzenie w życiu twojej rodziny. Rezerwując restaurację na organizację świąt wielkanocnych, masz całkowity wpływ na wybór menu wielkanocnego, możesz też skorzystać z propozycji przygotowanych przez restaurację. Masz zagwarantowaną pełną obsługę składającą się z przygotowania stołu świątecznego, podania potraw świątecznych, nalewania trunków itp. Wybierając Święta Wielkanocne w restauracji masz gwarancję tzw. świętego spokoju – możesz spędzać święta z rodziną i odpoczywać równocześnie. Koszt organizacji Wielkanocy w restauracji waha się w granicach 50 zł – 60 zł od osoby. W cenę tą nie wchodzi jednak koszt, który trzeba ponieść na serwowane alkohole. Zorganizowanie Wielkanocy w restauracji dla 20 osób kosztuje ok.  1500 zł.

Wielkanoc w Izraelu 2019

Aby przeżyć Święta Wielkanocne w wyjątkowy sposób możesz je spędzić w Izraelu. Święta Wielkanocne w Izraelu mają zupełnie inny wymiar niż te, w których uczestniczysz zazwyczaj w Polsce. Jeśli jesteś osobą wierzącą, być może tak spędzane święta zyskałyby większe znaczenie duchowe. Izrael to przecież miejsce, w którym według katolików miały miejsce opisywane w Biblii wydarzenia,  wspominane w czasie Świąt Wielkanocnych. Nawet jeśli nie jesteś osobą wierzącą, warto zwiedzić Izrael w tym czasie ze względów kulturowych. W tym okresie, w Izraelu warto być już na początku Wielkiego Tygodnia, który rozpoczyna się od wspomnienia wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Ten dzień nazywany jest Niedzielą Palmową. Właśnie wtedy, w Izraelu, chrześcijanie z całego świata udają się z Góry Oliwnej w kierunku Jerozolimy. W Wielki Czwartek, trzeba odwiedzić Bazylikę Grobu Pańskiego, w którym wspominane jest złożenie Jezusa do grobu. Jeśli masz zamiar spędzić Wielkanoc w Izraelu, musisz koniecznie zaplanować uczestnictwo w misterium misyjnym, które odbywa się w Wielki Piątek i polega na inscenizacji całej drogi krzyżowej, podczas której bardzo wymownie pokazany jest moment ukrzyżowania. Chrześcijanie, którzy przybyli do Jerozolimy idą wspólnie na Górę Kalwarię i obserwują toczącą się w tym czasie inscenizację. W Niedziele Wielkanocną, organizowana jest zaś procesja wokół Grobu Pańskiego.  Cena wycieczki do Izraela na Wielkanoc to ok. 5000 zł za 2 osoby.

Pożyczka na Święta Wielkanocne 2019

Jeśli organizujesz Święta Wielkanocne, rezerwujesz restaurację lub planujesz wyjazd zagraniczny, np. do Izraela, przemyśl czy nie warto rozbić związanych z tym wydatków na kilka miesięcy. Nie wiesz, jak to zrobić? To proste! Wystarczy, że wejdziesz na https://www.monedo.pl/now i złożysz wniosek o pożyczkę. Dzięki pożyczce na Wielkanoc, możesz rozłożyć jej spłatę nawet na 25 miesięcy, dzięki temu w Wielkanoc Twój domowy budżet aż tak nie odczuje wydatków związanych ze świątecznymi zakupami.

Zobacz również: