Jak kupić używany samochód – na co zwracać uwagę? Przewodnik

Kupno samochodu używanego jest zadaniem bardzo wymagającym. Kupujący powinien wiedzieć – choćby w stopniu podstawowym – jak sprawdzić ogólny stan auta, a także na co zwracać uwagę przy jego wyborze. W artykule, znajdziesz szereg wskazówek dotyczących tego, jak kupić używany samochód. Zapraszamy do lektury.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie używanego auta?

Wybierając używane auto warto wstępnie oszacować, ile będziesz musiał w nie zainwestować po zakupie. Bo to, że będzie trzeba zainwestować jest pewne. Rzadko kiedy sprzedawane są samochody, którym „nic nie dolega”. Każdy z nich sprzedawany jest z jakiegoś powodu. I właśnie to trzeba sobie uświadomić. Często kupujący zwracają uwagę głównie na wygląd samochodu i na to, czy jest najogólniej mówiąc „zadbany”. Nie istnieje bardziej błędne podejście do kupna samochodu. Wygląd samochodu może być przecież jedynie efektem intensywnych zabiegów, którym sprzedawany samochód został poddany przed prezentacją. Wprawieni sprzedawcy samochodów znają wiele sposobów na zakamuflowanie m.in. śladów powypadkowych. Zaraz dowiesz się jak wykryć takie próby kamuflażu.

Historia pojazdu

Niezależnie od tego, jakie informacje znajdziesz w ofertą sprzedaży auta i co powie Ci sam sprzedawca, możesz zweryfikować wszystkie informacje, dzięki sprawdzeniu numeru VIN. Sprawdzenie numeru VIN jest szczególnie istotne w kontekście używanych samochodów sprowadzanych z zza granicy. Weryfikacji historii pojazdu za pomocą numeru VIN możesz dokonać za darmo tutaj: https://historiapojazdu.gov.pl. Trwa to zaledwie kilka sekund.

Co to nr VIN?

VIN to skrót od Vehicle Identification Number i oznacza numer identyfikacyjny pojazdu. To coś w rodzaju PESELU dla osoby fizycznej. Numer VIN jest niepowtarzalny dla każdego auta.

Co możemy sprawdzić za pomocą VIN?

Za pomocą numeru VIN możemy uzyskać wiele cennych informacji o kupowanym samochodzie. Weryfikując VIN wykryjesz:

 • cofanie licznika, sprawdzając historię jego odczytów
 • kolizje i wypadki
 • czy auto jest kradzione
 • zmiany w fabrycznym wyposażeniu

Podwozie – ślady korozji

Często pomijanym przez kupujących elementem samochodu jest podwozie. Warto mimo wszystko spędzić kilka minut pod samochodem, aby przyjrzeć się z bliska niektórym elementom. Stan niektórych z nich powinien zaważyć na decyzji zakupowej.  Jeśli na takich elementach jak progi, podłoga, czy wzmocnienia występuje korozja, nie warto inwestować w taki pojazd. Czymś co totalnie dyskwalifikuje samochód są też ślady korozji na hamulcach.

Odkryj nowe możliwości
dzięki pożyczkom Monedo Now

Odwiedź Monedo

Nadwozie – naprawy powypadkowe

Nieuczciwy sprzedawcy często wykonują naprawy blacharsko – lakiernicze tak, że już z odległości kilku metrów widać, że auto nie jest w tak idealnym stanie, jak podaje ogłoszenie. Bardziej „utalentowani” handlarze potrafią jednak tak zamaskować niedociągnięcia nadwozia, że z trudem można dostrzec próby ukrycia wszelkich zarysowań i wgnieceń. W wykryciu lakierniczych przeróbek, może pomóc Ci czujnik lakieru. Warto też zwrócić uwagę, czy blacha była spawana i czy pewne elementy nie były szpachlowane.

Stan auta pod maską

Stan auta pod maską często świadczy o ogólnej sprawności samochodu. Rzeczy, które powinny nas zaniepokoić to wycieki oleju, a także utleniona powierzchnia na aluminium. To ostatnie dowodzi, że elementy pod maską były myte mocnym detergentem w celu zatarcia śladów po wyciekach. Samochód pod maską jest też czasem myty przez handlarzy myjką ciśnieniową. Nieprawidłowe mycie samochodu w taki sposób może uszkodzić wygłuszenia komory silnika. Znakiem, że handlarz mył w ten sposób auto przed Twoimi oględzinami jest woda w zagłębieniach – np. w pobliżu świec.

Jazda próbna

Jazda próbna to obowiązkowy element oględzin auta przed jego kupnem. Podczas jazdy próbnej możesz sprawdzić:

 • Kontrolki na desce rozdzielczej
 • Pracę rozrusznika (łatwe lub utrudnione uruchomienie silnika)
 • Pracę zapłonu w samochodach z silnikiem benzynowym
 • Sprawność świec żarowych w dieslach
 • Pracę silnika na biegu jałowym
 • Szybkość osiągnięcia przez silnik temperatury roboczej
 • Obecność hałasów przy włączaniu i uruchamianiu silnika
 • Obecność szarpnięć w czasie jazdy, sprawność sprzęgła i opór przy zmianie biegów
 • czy samochód ściąga, na którąś ze stron podczas jazdy
 • Obecność hałasów dochodzących z zawieszenia – stuki
 • Sprawność hamulców

Co trzeba wymienić w używanym samochodzie?

Kupno samochodu używanego nie oznacza końca wydatków. Istnieją elementy w samochodzie, które należy wymienić niezależnie od zapewnień sprzedawcy. Są to przede wszystkim elementy, od których zależy poziom bezpieczeństwa podczas poruszania się pojazdem. Oto najważniejsze z nich:

Rozrząd

Podstawową rzeczą, którą należy wymienić jest rozrząd. To ta część samochodu zużywa się najbardziej wraz z ilością przejechanych kilometrów. Trzymanie w samochodzie zużytego rozrządu spowoduje zerwanie tzw. paska lub łańcucha rozrządu, co z kolei doprowadzi do zderzenia się ze sobą pracujących tłoków i zaworów. W konsekwencji ucierpi sinik, a naprawa powstałego uszkodzenia wyniesie Ciebie więcej niż wymiana rozrządu.

Oleje, płyny, filtry

Po kupnie samochodu należy wymienić wszystkie płyny eksploatacyjne i filtry– począwszy od oleju silnikowego, a skończywszy na filtrze paliwa. Wymiana oleju i filtra oleju to wydatek ok 200 zł, a może uchronić Cię od poważnej awarii silnika. Regularna wymiana oleju co 10 tys. km. sprzyja lepszej pracy silnika i zmniejszeniu tarcia jego wewnętrznych części. Filtr oleju to kolejny element do wymiany. To on chroni silnik przed zanieczyszczeniami takimi jak piasek czy kurz. Po zakupie używanego auta, należy wymienić także płyn hamulcowy. Niewymienienie go może doprowadzić do złej pracy hamulców, co z kolei może spowodować groźną sytuację na drodze dla Ciebie, Twoich współpasażerów, a także innych uczestników drogi. Płyn hamulcowy należy wymieniać co dwa lata. Oprócz wymiany płynu hamulcowego, należy sprawdzić stan tarcz i klocków hamulcowych.

Świece zapłonowe

Jeśli kupujesz samochód używany z silnikiem benzynowym, od razu wymień w nim świece zapłonowe. Nadpalone i zakopcone świece mogą spowodować uszkodzenie silnika.

Amortyzatory

Amortyzatory to jeden z tych elementów, które odpowiadają za bezpieczeństwo podczas jazdy. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie kontaktu kół z podłożem niezależnie od sytuacji, czyli tzw. przyczepności. Zużyty amortyzator wydłuża drogę hamowania, a także powoduje, że samochód jest niestabilny podczas pokonywania zakrętów.

TOP 3 używane samochody do 10 000 zł

 • Fiat Grande Punto – rocznik 2005-2009 – 8000 zł
 • Honda Jazz 2002 – 2008 – 9000 zł
 • Renault Clio III 2005 – 2012 – 9500 zł
 • TOP 3 używane samochody do 20 000 zł
 • Renault Twingo II – 18 000 zł
 • Fiat Panda III – 15 000 zł
 • Skoda Citigo – 17 000 zł

Pożyczka na samochód używany

Jeśli szukasz używanego samochodu, pamiętaj, że w ramach budżetu, który masz na jego zakup, musisz uwzględnić, że 10% z tej kwoty będzie trzeba wydać na ewentualne naprawy i wymianę części.  Znalazłeś/Znalazłaś już samochód, który chcesz kupić, ale nie masz całej kwoty? Weź pożyczkę w Monedo Now. Teraz możesz wziąć pożyczkę nawet do 20 000 zł.