Jak kupić dobry rower szosowy? Wyposażenie, Rama, Geometria

Zbliża się wiosna. To dla wielu osób czas zakupów związanych z aktywnościami sportowymi. Jedną z nich jest jazda na rowerze szosowym. W artykule podpowiadamy, jak kupić dobry rower szosowy, m.in. czym powinien się on charakteryzować.

Na jakie drogi rower szosowy?

Rowery szosowe zostały stworzone z myślą o drodze asfaltowej (szosie). Na takim rodzaju rowerów pozycja osoby jeżdżącej jest bardzo sportowa i dosyć pozioma, dzięki czemu można osiągnąć niezwykle dużą prędkość, a przy tym zmniejszyć opór wiatru. Rower szosowy składa się z unikalnej kierownicy, bardzo lekkiej ramy i cienkich kół. Za ich pomocą osiąga się przede wszystkim wysokie prędkości, nie jest to jednoślad do relaksacyjnych, spokojnych wycieczek rowerowych. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz rozpocząć trening albo wziąć udział w wyścigach i kochasz duże prędkości. Najlepiej jeździć nim po drogach asfaltowych, które umożliwiają nie tylko szybką, ale także komfortową jazdę. Będziesz mógł wówczas poczuć emocję i sporą dawkę adrenaliny. Rower szosowy nadaje się także do jazdy po mieście, można nim szybko dotrzeć w dane miejsce.

Czym powinien charakteryzować się dobry rower szosowy?

Rower szosowy powinien przede wszystkim osiągać jak najwyższą prędkość. Pamiętaj o tym, że jest on stabilny jedynie na drogach asfaltowych, w żadnym razie nie nadaje się do jazdy na nierównym terenie. Jeśli chcesz zakupić taki typ roweru, zwróć uwagę przede wszystkim na jego wykonanie i materiał. Na rynku dostępne są modele wykonane z aluminium i karbonu. Aluminium jest tańszym materiałem, aczkolwiek do dynamicznej jazdy, lepiej postawić na karbon. Jednoślad wykonany z karbonu jest lżejszy, odznacza się również większą sztywnością, co wpływa na szybszą jazdę. Istotny jest także komfort jazdy, tutaj również lepszym rozwiązaniem jest model wykonany z karbonu, gdyż materiał ten eliminuje drgania.

Przerzutki
Duże znaczenie ma ilość biegów w rowerze szosowym. Jeśli chcesz uzyskać wysoką ergonomię jazdy i łatwo zmieniać biegi, wówczas zainwestuj w rower z klamkomanetkami. Od przełożenia zależy w dużej mierze jakość jazdy, dobrym wynikiem będzie na przykład 11 przerzutek z tyłu.

Hamulce
Do wyboru masz klasyczne hamulce szczękowe oraz hamulce tarczowe. Szczękowe są lżejsze, jednak to hamulce tarczowe charakteryzują się większą siłą hamowania i modulacją. Nie musisz również martwić się zużyciem obręczy.

Siodełka
Siodełka szosowe są przeważnie węższe i twardsze, aniżeli w innych modelach. Do tego należy się po prostu przyzwyczaić, podczas pierwszych rowerowych wycieczek, na pewno odczujesz dyskomfort. Warto zainwestować z tego względu, w specjalne spodenki kolarskie, które mają specjalną amortyzującą gąbkę. Niepolecana jest wymiana siodełka, jego szerokość wynika bowiem pośrednio z pochylenia oraz pozycji kolarza. Zmiana na szersze siodełko może spowodować na przykład obtarcia wewnętrznej strony ud.

Kierownica
Kierownica w rowerach szosowych to tak zwany baranek. Owinięta zawsze materiałem, który powinien być jak najbardziej wygodny w trakcie jazdy. Taki rodzaj kierownicy może być zastąpiony innym modelem, z roweru trekkingowego czy górskiego. Pamiętaj jednak, że taka zmiana wpłynie na przyjmowaną na rowerze pozycję.

Koła
Rowery szosowe mają koła 28-calowe, wyjątkiem są rowery dla młodzieży. Opony są niezwykle wąskie, mają od 2 do 2,5 cm, pompuje się je d 11 atmosfer.

Z czego powinna być wykonana rama roweru szosowego?

Niezwykle ważnym elementem każdej szosówki jest jej rama. To podstawowa część jednośladu. Szkielet roweru, z którego korzystają zawodowi kolarze, a rama używana przez amatorów, różni się przede wszystkim swoją wagą. Warto wiedzieć, że im lżejszy jest rower, tym lepiej. Producenci konkurują między sobą, aby stworzyć coraz to lżejsze ramy. Doskonałym materiałem wykonania takiego szkieletu rowerowego jest karbon. Materiał ten to niezwykle lekkie włókno węglowe świetnie sprawdzające się przy produkcji podzespołów rowerowych. Minusem tego rozwiązania jest tylko i wyłącznie jego wysoka cena. Inną propozycją, jest tańsze aluminium. Niezwykle popularny materiał, którego używa się do produkcji tańszych modeli rowerów szosowych. Niekiedy można spotkać również rowery szosowe z ramą stalową, aczkolwiek nie są one polecane. Kiedy decydujesz się na zakup nowego roweru, odpowiednio dobierz jego rozmiar, ponieważ jazda na niewłaściwie dobranym rowerze może okazać się mało przyjemna.

Geometria roweru szosowego – jakie powinna mieć cechy?

Geometria roweru jest niezwykle ważna. Warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który dobierze odpowiednio model do sylwetki oraz wzrostu. Rura górna powinna być jak najdłuższa, dzięki czemu możesz przyjąć bardziej sportową sylwetkę i uzyskać jeszcze większą szybkość. Krótka rura wymusi przyjęcie bardziej wyprostowanej sylwetki, przez co uniemożliwi szybką jazdę. Tylna dynamika ma wpływ na zwrotność, dłuższy ogon roweru lepiej wytłumi wszelkie drgania. Dobrze, jeśli będzie miał długość 420 mm. Warto wybrać model, który ma stożkową główkę sterową, dzięki czemu zapewnisz sobie mniejszą stratę energii w trakcie pedałowania.

Ceny rowerów szosowych

Rowery szosowe zostały opracowane do szybkiej jazdy po litych nawierzchniach. Właśnie dlatego ich ceny na rynku są niestety bardzo wysokie. Na sumę, jaką musisz wydać na taki rower, wpływa również cena wszystkich jego elementów. Części rowerów szosowych są droższe niż innych rodzajów jednośladów. Tak samo w przypadku ramy, chcąc zmniejszyć wydatek na szosówkę, wybierz taką z tańszego aluminium. Jeśli jednak chcesz zakupić jak najbardziej profesjonalny sprzęt, lepszą opcją będzie konstrukcja z karbonu. Producenci przeważnie nie wypuszczają na rynek złych produktów, bardzo niskiej jakości. Cena więc, jaką zapłacisz, za rower szosowy będzie spora. Dobrą wiadomością jest jednak to, że można znaleźć rowery w dobrych cenach, w stosunku do jakości.

Sprawdzone marki modelów szosowych

Warto stawiać na sprawdzone marki, które oferują wysokiej jakości rowery. Zaliczyć można do nich marki:

  • Cube
  • FOCUS
  • VOTEC

Pożyczka na dobry rower szosowy

Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy na dobry rower szosowy? Dostaniesz je w Monedo Now. Wystarczy, że zaaplikujesz o ekstra chwilówkę na naszej stronie Pamiętaj, że płacąc za rower z PayU, możesz skorzystać z usługi Płacę Później, dzięki której zapłacisz za sprzęt wtedy, kiedy będziesz mieć wystarczające środki.