Mazury. Wyjeżdżamy odpoczywać nad najpiękniejszymi jeziorami w Polsce. Ile może kosztować wyjazd na Mazury?

Lubisz wypoczywać nad wodą? Jedni turyści preferują wypoczynek nad polskim morzem, drudzy szukają wytchnienia w sitowiu na łódce na jednym z polskich jezior. Jeśli jesteś w tej drugiej grupie, koniecznie przeczytaj nasz poradnik o tym, gdzie wyjechać latem nad jezioro i jak aktywnie wypocząć na Mazurach. 

Najpiękniejsze jeziora w Polsce

Mazury to miejsce, które cieszy się popularnością wśród turystów z całej Polski. Ba, tego regionu zazdroszczą nam wszystkie europejskie kraje. Warmia i Mazury to przecież ewenement na skalę całej Europy. Turyści przyjeżdżają tutaj, aby szukać spokoju, ale także aby aktywnie wypocząć – wziąć udział w spływie kajakowym, odbyć rejs żaglówką lub wybrać się na wycieczkę rowerową.  Planujesz wyjechać na Mazury, ale nie wiesz nad które jezioro? Specjalnie dla Ciebie, przedstawiamy poniżej najpiękniejsze jeziora na Mazurach.

Jezioro Nidzkie

Jezioro Nidzkie to jedno z najdzikszych, a zarazem najpiękniejszych jezior na Mazurach. Turyści przyjeżdżają nad ten akwen w poszukiwaniu spokoju i ciszy. Wzdłuż 68 kilometrów linii brzegowej jeziora leży tylko jedno małe miasteczko i dwie wsie. Na dużej części jeziora obowiązuje zakaz używania łodzi napędzanych silnikami spalinowymi, dzięki czemu przyjazd tutaj to nie lada gratka dla  fanów łódek i kajaków. Jezioro Nidzkie połączone jest z jeziorem Śniardwy i Jeziorem Mikołajskim, dzięki czemu bezproblemowo można między nimi przepłynąć. Okoliczne miejscowości to oprócz Rucianego Nida – Pranie, Krzyże, Karwica, Jaśkowo i Zamordeje. W miejscowości Pranie stoi leśniczówka, w której mieści się Muzeum Ildefonsa Gałczyńskiego. Za to na rzece Nidcę wypływającej z Jeziora Nidzkiego organizowane są spływy kajakowe.

Jezioro Niegocin

Choć Jezioro Niegocin nie jest tak „dzikie” jak Jezioro Nidzkie to na pewno równie piękne. W jego okolicy znajduje się kilka miejsc, w których można wypocząć. Jednym z nich jest Spytkowo. Choć nie leży bezpośrednio nad brzegiem jeziora Niegocin, miasteczko to warto odwiedzić – głównie ze względu na Indiańską Wioskę, która się w nim znajduje. Indiańska Wioska oferuje wiele atrakcji, szczególnie dla dzieci. M.in. mogą one spróbować swoich sił na indiańskiej strzelnicy. Kolejnym miasteczkiem są Wilkasy. Tą miejscowość polecamy, jeżeli zależy Wam nad wypoczynkiem nad samym jeziorem. W porównaniu do Giżycka, Wilkasy nie są aż tak oblężoną przez turystów miejscowością, a jednocześnie nie brak tu turystycznych atrakcji. Działa tu kilka wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego, a także kilka miejsc, w których możesz wyczarterować jacht.

Jezioro Wigry

Jezioro Wigry  położone jest wśród lasów Puszczy Augustowskiej i jest częścią Wigierskiego Parku Narodowego. Co roku – zarówno wiosną, jak i latem – Wigry przyciągają wielu miłośników sportów wodnych –  w tym żeglarstwa. To właśnie stąd wypływa słynna ze spływów kajakowych rzeka Czarna Hańcza. Las otaczający jezioro Wigry idealnie nadają się do organizowania po nich wycieczek rowerowych.

Szlak Czarna Hańcza to jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Szlak ten był ulubionym szlakiem Papieża Jana Pawła II. Turyści mogą spróbować kilku wariantów spływu kajakowego tą rzeką. Najbogatszymi z nich są te kilkudniowe, ale jeśli masz ograniczony czas to wybierz jeden z kilku etapów spływu. Jezioro Wigry to także nie lada atrakcja dla wędkarzy. W jeziorze żyją ryby takie jak: węgorz, stynka, sieja, sielawa, okoń, szczupak, troć jeziorowa, sandacz oraz sum.

Ceny popularnych usług na Mazurach

Ile kosztuje wynajęcie domku na Mazurach?

Wynajęcie 5-osobowego domku na Mazurach na dwa tygodnie to koszt ok.4500 zł. Ceny wynajmu domków będą się od siebie różnić ze względu na różne aspekty, np. ze względu na odległość od jeziora, odległości od centrum danej miejscowości itp.

Ile kosztuje wynajęcie żaglówki?

Wynajęcie żaglówki na Mazurach to koszt od 500 zł do 2000 zł za dzień. Ceny będą się od siebie różnić w zależności od klasy wypożyczanej żaglówki, miejscowości wypożyczenia, terminu i popytu.

Ile kosztuje spływ kajakowy z ogniskiem

Popularną formą aktywnego wypoczynku nad jeziorami są spływy kajakowe. 3 – dniowy spływ kajakowy z ogniskiem i możliwością nocowania pod namiotami to koszt ok. 700 zł za osobę.

Pożyczka na wyjazd latem nad jezioro

Jeśli planujesz w te wakacje wyjazd nad jezioro z Twoją drugą połówką lub całą rodziną to możesz potrzebować dodatkowej gotówki. Na stronie https://www.monedo.pl/now wybierz kwotę, którą chcesz pożyczyć, a także dopasuj wysokość raty.