Ile kosztuje żłobek w mieście? Cennik żłobków w 2020 roku

Każdy maluch powinien chodzić do żłobka. W tym miejscu może nabyć bardzo ważnych umiejętności społecznych. To szansa na wartościową zabawę i pierwszą naukę w grupie. Żłobek jest też szansą mamy na powrót do pracy zawodowej albo po prostu odrobinę swobody w ciągu dnia. Ile kosztuje miejsce w żłobku?  – w artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Ceny żłobka. Ile kosztuje zapisanie dziecka do żłobka?

Ceny żłobka uzależnione są od miasta, w którym znajduje się placówka. Niestety, w dużych miastach są one droższe niż w mniejszych miejscowościach i na wsiach. W Warszawie trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu nawet 1900 złotych. W tej kwocie uwzględnione są posiłki. Ich cena to ok. 10 do 12 zł za dzień. W Poznaniu za żłobek zapłacimy już tylko 1600 zł. Podobnie wygląda to w Krakowie i Wrocławiu.

Dotacje i inne programy socjalne dla rodziców dzieci przedszkolnych

W przypadku publicznych żłobków można liczyć na dotacje od Urzędu Miasta lub Gminy oraz Programu Maluch+. Wtedy, koszty zapisania dziecka do żłobka mogą być niższe nawet o połowę. Dofinansowanie nie dotyczy kosztów posiłków oraz bezzwrotnego wpisowego.

Wysokość dofinansowania do żłobków 2020 rok

Warto też zdawać sobie sprawę z tego jakiej wysokości jest to dofinansowanie. W Krakowie wynosi ono 1,7 zł za każdą godziną spędzoną pod opieką przedszkolanek i opiekunek. Jeśli dziecko spędza w żłobku cały dzień, czyli 10 godzin, to dofinansowanie od gminy wyniesie 17 zł. W perspektywie miesiąca (20 dni roboczych) – kwota dofinansowania to ok. 340 zł. Żadne dofinansowanie nie pokryje opłaty wpisowej. Wynosi ona od 300 do 500 zł. Może się, więc okazać, że będzie CI potrzebna  pożyczka na zapisanie dziecka do żłobka. Tym bardziej, że jest to kwota, którą trzeba wpłacić od razu przy zapisie dziecka do placówki.

Jaki żłobek wybrać dla dziecka? Żłobek publiczny czy prywatny – porównanie.

Jaki żłobek wybrać dla dziecka? Jeśli chcemy zapisać dziecko do żłobka to mamy do dyspozycji tylko dwa wyjścia. Możemy zdecydować się na żłobek publiczny lub na prywatny. Który jest lepszy? Nie można na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Żłobki publiczne najczęściej są umiejscowione w starszych i mniej zadbanych budynkach. Dzieci do dyspozycji mogą też mieć mniej zajęć dodatkowych – np. rytmikę, zumbę, angielski. Zajęcia te mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój malucha. Najważniejszą różnicą jest jednak cena. Wybierając placówkę prywatą może okazać się, że będzie potrzebna pożyczka na żłobek. Niejednokrotnie opłaty miesięczne mogą przekroczyć zarobki młodej mamy. Dodatkowo, klasyfikacja do przedszkoli i żłobków publicznych jest dość skomplikowana. W punktacji uwzględnia się wiele czynników, również tych dotyczących życia osobistego rodziców, np stan cywilny, miejscowość, w której odprowadzane są podatki.

Żłobek publiczny. Czy możesz liczyć na dofinansowanie na żłobek publiczny dla dziecka?

Za prowadzenie państwowych (publicznych) żłobków odpowiedzialne są gminy. To one ustalają ceny za pobyt i wyżywienie dziecka w placówce. Nie ma ujednoliconej zasady ustalania cennika, oraz procentowej kwoty dofinansowania placówki przez gminę. Mimo to można wyciągnąć jakąś średnią z różnych rejonów Polski. Cena za godzinę pobytu dziecka w żłobku to około 2 złote. Do tego trzeba doliczyć dzienną stawkę żywieniową, która waha się w granicach 4 – 6 złotych. Zdarza się też tak, że cena za pobyt jest stała, ryczałtowa. Wyżywienie zawsze opłaca się według stawki dziennej. Opłaty za żłobek siłą rzeczy różnią się, ale ogólnie nie przekraczają 500 złotych miesięcznie. W przypadku nieobecności dziecka w placówce, na przykład z powodu choroby, można liczyć jedynie na zwrot stawki żywieniowej, natomiast czesne, niezależnie od tego, czy płacone ryczałtowo, czy według stawki godzinowej, nie podlega zwrotowi.

Wyżej wymienione opłaty obejmują pobyt dziecka w żłobku maksymalnie przez dziesięć godzin. Jeśli z jakiegoś powodu rodzice potrzebują opiekę dla dziecka na czas owe dziesięć godzin przekraczający, muszą liczyć się z dodatkową opłatą. Nie we wszystkich przedszkolach wydłużenie czasu opieki nad dzieckiem jest możliwe.

Żłobek prywatny. Czy możesz liczyć na dofinansowanie na żłobek publiczny dla dziecka?

Ceny w żłobkach prywatnych podlegają prawom gospodarki rynkowej. Innymi słowy, kierownictwo żłobka samo ustala cenę za pobyt dziecka w swojej placówce. Nawet jeśli będzie ona rażąco wysoka, nie ma możliwości zaskarżenia takiej decyzji bądź odwołania się od niej. Można jedynie szukać innego żłobka. Ceny za miesięczny pobyt dziecka w prywatnej placówce wahają się w granicach 500 – 1500 złotych miesięcznie. Cena obejmuje także wyżywienie. Do tego dochodzi jednorazowe wpisowe w kwocie 200 – 500 złotych.

Żłobek prywatny po spełnieniu wymogów określonych przez gminę może liczyć na dofinansowanie swoich usług. Dzięki temu ceny w żłobkach prywatnych mogą spaść nawet o 80% i zrównać się kwotowo z cenami obowiązującymi w państwowych placówkach. To bardzo dobra wiadomość dla rodziców, którym nie udało się dostać dla dziecka miejsca w publicznym żłobku. Dofinansowanie przyznawane jest na jeden rok, po roku żłobek musi się o nie starać od nowa. Warto mieć to na uwadze, planując posłanie dziecka na kolejny rok do prywatnej placówki. Jeśli żłobek nie dostanie dofinansowania, ceny w nim obowiązujące mogą być nawet kilkukrotnie wyższe.

Miesięczne opłaty za żłobek. Z jakimi opłatami wiąże się zapisanie dziecka do żłobka?

Miesięczne opłaty za żłobek należą do dość wysokich. Należy uiścić opłatę wpisową w wysokości kilkuset złotych. Może się przydać pożyczka na wpisowe do żłobka. Trzeba też przygotować wyprawkę. Jej cena również nie będzie niska. W wyprawce muszą znaleźć się wszystkie niezbędne rzeczy, takie jak szczoteczka do zębów, fartuszek do prac ręcznych, zmiana ubrań czy śpiworek na leżakowanie. To jednorazowy wydatek rzędu 200 zł. To koszt 10 do 15 zł za dzień. Oprócz tego, trzeba też dostarczać niezbędne materiały higieniczne – pieluchy i chusteczki nawilżane. Co ważne, ich ilość jest uzależniona od potrzeb dziecka. Zazwyczaj wynoszą one około 100 zł, ale może się zdarzyć, że kwota ta zdecydowanie wzrośnie.

Do powyższych wydatków należy doliczyć jeszcze koszt wyprawki. Co prawda maluchy nie noszą do żłobka tornistrów, nie używają (przynajmniej w młodszych grupach) kredek, farb i innych materiałów plastycznych, jednak też mają swoje potrzeby. Jednorazowo trzeba dziecko wyposażyć w zapasowe ubranko, pościel, dwa ręczniki, kapcie, zestaw do mycia zębów, butelkę, smoczek i zapasowe śliniaki. Koszt takiego zestawu powinien zamknąć się w kwocie 200 złotych.

Co miesiąc trzeba donieść do przedszkola zapasowe pieluchy jednorazowe i chusteczki nawilżane. W zależności od tego, jak szybko dziecko zużywa owe przedmioty, koszt może wynieść około 100 – 150 złotych. Jeśli dziecko przebywa w żłobku dziesięć godzin, trzeba liczyć się z koniecznością powiększenia tej kwoty.

Pożyczka na żłobek dla dziecka. Skąd wziąć dodatkowe pieniądze na zapisanie dziecka do żłobka?

Jak widać, wydatki związane z zapisaniem dziecka do żłobka są dosyć wysokie. Uiszczenie opłat związanych ze żłobkiem może być dla Ciebie łatwiejsze, jeśli skorzystasz z pożyczki na żłobek dla dziecka. Idealnym miejscem, z którego można wziąć dodatkowe pieniądze na zapisanie dziecka do żłobka jest Monedo Now. Pożyczka w Monedo Now jest bardzo wygodna. Możesz ją łatwo dopasować do Twoich indywidualnych potrzeb. Wystarczy, że na formularzu znajdującym się na stronie Monedo Now, wybierzesz kwotę, którą chcesz pożyczyć, a także dopasujesz wielkość raty.